• ahahahahahahaha.

''köprülerin sahibi şirketler değil millet olacak'' sözünden sonra ekranda bianda spiker belirdi.

korkuya bak korkuya.
  • ''dünyayı beraber paylaştığımız hayvanlar katlediliyor çünkü yönetim boşluğu var'' sözüyle sadece ülkenin insanını düşünmediği de ortada.

büyüksün meral abla.
  • kuleli askeri lisesinin tekrar açılacağını söylediği andan itibaren 1 dakikadır ''mustafa kemal'in askerleriyiz'' tezahüratları ile inliyor salon.
  • kadın einstein'dan örnek veriyor, "hırsız tayyip erdoğan" diye slogan atanları susturuyor. başkası olsa böbürlenir devam etmelerine izin verir. işte bu yüzden arkandayız meral anne.
  • konuşmanın beni en çok ilgilendiren kısımlarındaki söylemleri kısaca ve kendi basit yorumlarımı da ekleyerek not aldım. “ona nasıl çaktı, buna ne biçim giydirdi”ye değil, somut ne söyledi, söylediğini neyle destekledi ona bakıyorum. objektif açıdan bakarsak ortalamanın biraz üstünde bir konuşmaydı.

"hiçbir sorun onu yaratan zihniyetle çözülemez" dedi. bunu not etmeliyim bir tarafa. olur olmaz zamanlarda kullanılabilecek bir söz.

ekonomiyi düzelteceğiz, ilk on ülkenin arasına yükselteceğiz dedi, ilk beş yıllık dönem hedefi dünyada ilk ona girebilmek için para ve maliye politikasını koordine ederek enflasyonu düşürmek, mali istikrar ve altyapı yatırımlarını yapmak olarak tanımladı. fakat nasılına ilişkin bir belirti vermedi.

ilk onu hedefliyorsak iş yapabilmenin önündeki engelleri kaldırmak gerek, ekonomiyi siyasetçi değil güven yönetir dedi. doğru bir tespit. bürokrasiyi ortadan kaldırma vaadi olarak değerlendirilebilir. ekonomi ve yatırımcı için olumludur.

dünyanın en karmaşık vergi sistemi bizde, kimse bir şey anlamıyor dedi. arabadan vergi al, ötv al, benzinden vergi al, otoyoldan köprüden vergi al, dünyada böyle bir sistem yok dedi. müthiş. düzenleneceği yönünde bir işaret olarak değerlendirilebilir. ama nasılına ilişkin bir bilgi sunmadı.

ne büyük devletmişiz ki iktidarın hatalarına rağmen yıkılmamayı başardık dedi. yorum yapmıyorum.

toplum ikiye ayrılır ama dindar-laik, sağcı-solcu, ilerici-gerici değil. toplum ikiye ayrılıyor evet, ama bir tarafta helal ekmek peşinde koşan milyonlar, diğer tarafta rant peşinde koşan siyaset simsarları... söylem güzel. öte yandan bu zaten toplumsal bir eleştiri. çözüm? toplumsal adalet.

adalet sistemi üzerindeki güvenilirlik sorununa değindi. devletin temel vasfı adil olmasıdır dedi. hukukun üstünlüğünü sağlamak, hukuku siyasilerin esaretinden kurtarmak zorundayız. ülkeyi yönetenler kendi adaletlerini ayrı milletin adaletlerini ayrı dağıtamazlar dedi. içinde adalet olmayan adalet saraylarına ihtiyacımız yok. bizim için muteber olan “devletin dini adalettir” olan sözdür dedi. adalet sistemindeki sorunların tespitini güzel yaptı. çözümü nasıl olacak acaba? buna ilişkin politikaların detayını özellikle merak ediyorum.

terör konusu ile ilgili konuşurken ister pkk ister fetö olsun hepsinin kökünü kazımaya yönelik görmeye 90’lardan alışık olduğum yumruğu masaya vurur heceleyerek bağırır tarzda konuşmalar vardı. kırk yaşıma geliyorum hala terörden seçim vaadi veriliyor mk. hepimiz aslanız hepimiz mücahitiz, bıçak kemiğe dayandı, sabrımızı zorlamayın falan…

dış politika hazırladık diyor. şeffaflıkla kazanmak isteyen bir dış politika uygulayacaklarını söylüyor. uluslararası ilişkiler ciddiyet ister (thank you captain obvious), türkiye jeopolitik konum yerine ekonomik coğrafya kavramıyla anılmalıdır (nihayet birinin aklına geldi), devlet olmak insanların ölmesi değil, yaşaması üzerine politika üretmek demektir (yesss) dedi. herkes kendi vatanında mutludur dedi (bye bye suriyeli kardeşler). güzel şeyler söyledi. nasılı pek çok konuyla ilgili olduğu için değişkeni çok. öğrenmek isterim.

parlamenter sisteme geçiş için bir hazırlıkları olduğunu, geçiş sürecinde kaosa izin vermeyeceğini söyledi. başkanlık sistemini lağvedeceği, eski sisteme dönüleceği ama bunun kısa değil orta vadede yapılacağı anlamı çıkartılabilir. anladığım kadarıyla başkanlık sisteminin avantajlarını temel bazı işleri tamamlamak için kullanıp, ancak bundan sonra parlamenter sisteme dönüşün gerçekleştirilecek. bunu detaylı öğrenmek isterim. tabii benim kişisel düşünceme göre parlamenter sistem daha güvenli.

birçok farkı ilk birkaç ay içinde, büyük gelişmeleri de beş yıl içinde ortaya koyuyoruz dedi. bir önceki paragrafla birlikte değerlendirirsek sanırım ilk anda tekalif-i milliye emirleri çıkıyor, düzen sağlanıp sistemin yeni parçaları yerleştiriliyor, sonra sert bir şekilde işe başlanıyor.
  • hz. ali'nin "devletin dini adalettir!" sözünü kullanmıştır. tam da olması gereken gibi konuşuyor. evet tam olarak devletin dini adalet olmalıdır!
  • demokrat parti'nin iktidara geldiği tarihin yıl dönümüdür.
    (bkz: 14 mayıs 1950)
  • izmir'e düşman işgalinin başladığı ve direnişe geçilen önemli bir günün seçilmesinin manidar olduğu ve belki de en önemli mesajlarını vereceği toplantı.
  • allah'ım einstein'dan örnek veriyor.
  • senin benim paramla yaşayan trt nin 5 dakikasına yer verdiği kampanya. hakkım haram olsun ama yine de türkiye iyi olacak
hesabın var mı? giriş yap