• inşallah boş bir binadır.

edit:bahçelievler'de yıkılan binanın boşaltılma nedeninin 5.8 büyüklüğündeki son depremde zarar görmesi olduğu öğrenildi.
  • türkiye'deki her şehirde bir "bahçelievler" mahallesi, semti bulunduğu düşünülmeden açılmış başlıktır. kaynak, detay eklenir tabii de bari şehri yazmak akıl edilse.
  • bina boş değildir, sanmıyorum. geçmiş olsun yakınlarına

edit:depremde hasar gördüğü için boşaltılan bir binaymış. sormak lazım "madem hasarlıydı kaç aydır niye yıkılmamış öyle beklenmiş acaba"?
    bi işimizde de ihmal olmasa keşke.

edit:1 ay önce kentsel dönüşüm için boşaltılan bir binaymış.
    bi çaylak arkadaşımız yazmış, avcılarda mülk sahipleri "gelin binamızı kentsel dönüşüme alın" diyorlarmış ve "6 aydan önce mümkün değil, yıkamayız" cevabını alıyorlarmış.
  • çevre ve şehircilik bakanlığına sesleniyorum!

istanbullular olarak can güvenliğimiz yok. daha deprem bile olmadan istanbul'un merkezinde 7 katlı bir bina çöküyor. daha dün haberlerde avcılar'da insanlar hasarlı binalarda oturuyoruz diye yalvarıyor. bütün semtler eski binalarla dolu. kentsel dönüşüm kentsel ranta döndü. parası olmayan, ekstra daire çıkacak kadar fazladan arsası olmayan hiçbir bina kentsel dönüşüme giremedi. müteahhitler kar elde edemeyeceği işe girmiyor.

kanal istanbul peşinde koşuyorsunuz. demiyorsunuz ki önceliğimiz istanbul'u depreme dayanıklı hale getirmek ! bir yerinden başlayalım diyen bir tane yetkili yok. varsa yoksa rant!

bu nitelikte bütün binaların dönüşme girmesi gerekli. kentsel dönüşüm budur! binanın daha önce boşaltılmış olması sizin sorumluluğunuzu hafifletmez.

edit 1: 14:40 da marmara denizinde 1.9 deprem olmuş. bu bile tetiklemiş olabilir. gelen mesaj üzerine; evet bu deprem etkilememiş olabilir ama bina zaten ayakta zor duruyormuş, sokaktan kamyon geçince zangırdayan binalar var.

edit 2: bahcelievler belediye başkanı saçmalamakta şu an televizyonda. kendisi doktormuş. konu alanında uzman yetkin bir kişi olmamasına rağmen bütün kanallara çıktı.

"bina yarın planlı olarak olarak zaten yıkılacakmış. binanın kolonlarındaki demirler sökülmüş." daha yeni yıkılmış bir binadan bu tespiti nasıl yaptı belli değil. hadi bu yapıldıysa senin zabıtaların ne iş yapıyor demezler mi adama!

bakanı söz vermiş yüksek kat çıkmadan metrekare arttıracakmış! ya bu nasıl bir mantık. bitişik nizam, bahçesi olmayan binalarda bunu nasıl yapacaksın. gerçekten yazık. bunlar belediye başkanı olmuş!
  • yandaki bina ağır hasar almış gibi gozukuyor.
  • gerekli önlemler derhal alınmalıdır.
  • kartal'da bir binanın çöktüğü gün, fatih'te aksaray metro istasyonundan indim horhor caddesinden yukarı doğru çıkıyorum. ekşide başlıklar kan revan, bakanlar açıklama yapıyor, cb öyle. tedbirler alınacak şu bu. yokuşun ortalarında bir ses duydum güm diye, dükkanlarin birinden... takip ettim, tamiratta olan bir dükkandan geliyordu ses, gazete ile kaplı camları. bir aralık buldum, baktım içeri. balyozla ortadaki kolonu kırıyorlar, yer kazanıyorlar akıllarınca. bir kahkaha basıp yoluma devam ettim.

edit: birkaç düzeltme.
  • (bkz: beklenen büyük istanbul depremi) nin yıkımının abartılmaması gerek diyenlere sormak lazım bi daha. çok büyük yıkım bizi bekliyor malesef. umarım bina boştur ve çevresindeki kimseye zarar vermemiştir.
  • türkiye'de 60lı ve 70li yıllarda kötü fenni koşullarla yapılmış betonarme binalar yavaş yavaş kullanım ömürlerini tamamlamaya başlamaktadır. demirleri çürümüş, betonları ufalanmaktadır. ne yazık ki üzülerek söylüyorum ama durduk yere çöken son bina olmayacaktır.
  • deprem bile olmadan yıkılan binadır. büyük istanbul depremi gerçekleştiğindeki yıkım durumunu düşünmek bile istemiyorum. umarım bina boştur, can kaybı yoktur. deprem için önlem alıp hayat kurtarmak yerine gösteriş ve show amaçlı projeler peşinde koşanlar utansın.
hesabın var mı? giriş yap