• disney yapımı notre dame'ın kamburu çizgi filminde görüp bayıldığım, zaten katedrallere olan özel ilgimden gitmek için epey umutlandığım ve bu yaza hayatımda en çok değer verdiğim insanla gideceğim güzelim paris'teki şeytan figürlerine bakıp dönüp bir daha bakıp hayran kalacağıma emin olduğum güzel notre dame yanıyor.
    benim gitmeme 2 ay kala yanmasına ayrı üzüldüğüm, kendisine ait ruhu olan o güzelim katedralin bundan sonra var olmayacağını bildiğime ayrı üzüldüğüm, içimi cız ettiren bir yangın.
    paris, güzelim şehir...
    notre dame, güzelim katedral...
    disney şimdi gözleri yaşlı bir kambura ağlıyor.

edit: fransa'nın varlıklı iki ailesi yangından sonraki bir gün içinde notre dame katedralinin onarılması için 300 milyon euro yardım yapmayı teklif etmiştir. bakın burası çokomelli, 300 milyon.
    kimse bana afrika'da açlık, kuraklık var demesin. kaç kişi doyardı o para ile? insanlar servetini sanattan önce insanlığa harcamalı.
  • kalbim kırıldı paramparça oldu. benim için çok özel, değerli bir romanın geçtiği yerdi. o sevdiğim hikaye beni terk etmiş gibi üzüldüm. oraya gitmeyi çok istiyordum. müziklerini dinlerken, kitabını okurken farklı bir şekilde acıyacak içim. içimdeki özlem bu yere gidince karşılık bulacaktı. kısmet değilmiş.
  • üzülmeyen arkadaşların üzülmemesinin çok da sikimizde olmadığı yangın. üzülmedim diye entry giriyor adam. böyle bir mirasın yok oluşunu izliyoruz, neden üzülüyorsunuz diyenler ayrı terane. sen tahayyül edemiyorsan gidenin değerini biz ne yapalım. iki tane sosyal medya hesabıyla adam kendini kanaat önderi görüyor. bu nasıl kafadır yarabbim.

toplum olarak gene bölündüğümüz, örümcek kafalı aptalların yine kendini belli ettiği ama bu aptallar hariç herkesin derdinin çok farklı olduğu, bir nesilin utanç kaynağı olacak yangındır.
  • dünyadaki birçok kültürde ilk ve en önemli mimari yapıtlar mezarlardır. çünkü mimarinin ortaya çıkmasındaki temellerden birisi de hatırlatma/hatırlama arzusudur.
    bizim için değerli olan bir şeyi unutmaktan korktuğumuz için hatırlatmak istediğimiz şeyi bize daima hatırlatacak bir yapı inşa etmek isteriz. dini yapılar da bu sebeple özeldir. simgesel değeri çok büyüktür. tarihi sadece kitaplardan değil yapılardan da okuruz. dünya üzerinde bu çapta önemli az bina vardır.
    birden fazla defa gidip görmüş biri olarak az önce ave maria eşliğinde yangını gösterdikleri videoda bir tanıdığımı kaybetmiş gibi hissettim.
    benimsediğim bir din yok ama bugün süleymaniye yansa (en korktuğun şeylerdir bunlar) koşa koşa gider, kurtulsun diye kalbimden geçen duayı okurdum. bunun dinle alakası yok, o binanın size hatırlattıkları, öğrettikleri ve sevdirdikleriyle alakası var.
    insanlığın anıları yanıyor, çok üzgünüm.
  • türklerin yine şekilcilik peşinde koştuğu yangın.
  • cok uzucu. bunun hesabini fransa kendine bile veremez.. ihtilal kadar tarihe gecer.
  • anıları canlandırmış hüzünlü olay.

geçen yaz perulu bir hatunla tam da katedralin önünde tanışıp 3 gün sevgili kalmıştık. hemen hemen her yıl 1 kez giderim paris’e. her gittiğimde mutlaka uğrardım. artık sadece fotoğraflarda yaşayacak...
    iyi ki anılarımız var.
  • şu ana dek kesin olarak zarar gören yerler çatı ve vitrayların biri olan yangın. diğer vitrayın akıbeti bilinmiyormuş.

duvarların içlerindeki ve dışlarındaki detaylar korunuyor görünüyor. dışarıdan da sürekli duvarlar ıslatılarak ısının düşük tutulmasına çalışılıyor. itfaiye çatıyı gözden çıkartıp kurtarılması nispeten kolay olan yerlere yoğunlaşmış gibi.

çatı nispeten kolay restore edilir ama vitrayın işi daha zor.
  • bir tarihin yanıp kül olması oldukça üzüntü verici. dile kolay tam 850 yıllık tarih kül oldu gitti. böyle bir kültür mirası nasıl korunamaz aklım almıyor. ne yazık ki söylenecek pek fazla bir şey yok. elden geçmiş olsun demekten başka bir şey gelmiyor.
hesabın var mı? giriş yap