• izlemeyin. nereden baksan felaket. yobaz propaganda videosu olarak başlayıp, bir noktada saving private ryana dönüşüyor. vücudu ikiye bölünmüş insan var.

darbenin sabahında, uzaktan görüntüyü kendimce özetlemiştim. şu ülkede ne için savaşabilirsin, birilerinin piyonu olmadan?

kendini korumak yerine uzaktan millete sıkan manyak askerler,
    cihada giden yobazlar (sondaki el nusra "özentileri"),
    bu cinayetleri gezi gibi alakasız şeylere karşı propaganda için kullanan göt kılları...

bunun tiyatro olmadığına inanıyorum, tıpkı 11 eylülün bir cia komplosu olmadığına inandığım gibi. fakat nasıl ki bush 11 eylül'ü dibine kadar kullandı, bunların da suyu çıkarılacak. önemli olan da bu zaten. tiyatro olup olmaması, bu sonucu değiştirmiyor çünkü.

görüntüsü olmayan hayali kabataştan infial yaratanlar, bu görüntülerle kim bilir ne yaparlar. halihazırda görevden alınan 2700 hakim, binlerce meb çalışanı, dekanlar, tabii ki askerler...daha bu başlangıç. hazırlığı yapılmış her projenin icra zamanı.

tankların üstüne çıkanlar da, fetocuları uzaylılar getirmiş gibi davranmaya devam edecekler. kimse erdoğanı sorumlu tutmayacak. kimse halkın sokağa çıkmasının demokrasinin teminatı olduğu çıkarımını yapıp, geziye veya özgür basına güzellemeler yapmayacak, tam tersi daha da hınçla saldıracaklar. ölü doğmuş ve kendi kendini tüketecek bir darbede, devletlüler evlerindeyken (sadık 1. ordu da kıyıda beklerken) piyon gibi öne sürülmeyi sorgulamayacaklar. tam tersine, onlar bu yapay destanda "şehit" olarak rol almaktan memnunlar. dindar toplumun faydaları bunlar.

cesaretleri gerçek (tanka karşı durmak boru değil) ama anlatı yapay. ve bu "darbeyi durdukları" anlatısı kısa bir süre içinde resmi tarihimiz olacak. buna gık desen de darbeci olarak yaftalanacaksın.

şu noktadan sonra haber izlemek, güncel kalmaya çalışmak filan tam bir intihar teşebbüsü, beyninizi yakarak eritme teşebbüsü.

pratik ders: askeriye korkunç bir şey. oradaki kalabalığın her biri silahlı da olsa, iki zırhlı araca karşı bir şey yapamıyorsun. uçağı helikopteri zaten geçtim. günlük hayatta hep polislerle karşılaştığımız için referans noktamız o, ama askeriyenin gücü o kadar orantısız ki, kelimeler kifayetsiz kalıyor. bu yüzden polisin de her yerde, her ülkede giderek daha da militarize olması, bence kısa vadede en büyük tehlikelerden biri.
  • köprüden sorumlu olan ve darbe karşıtı olan 1. ordunun 30 dakikada kayıpsız halledebileceği bir olayı, insanları sokağa dökerek halletmek isteyenlerin neden olduğu görüntülerdir. kimlerin kimi kullandığı ortada.
  • bir baba (halk), oğlu (iktidar) uyuşturucuya alışıp da kendisini de bu uyuşturucu tacirleri (paralel yapı) ile muhatap olmak durumunda bıraktığında, belayı atlatıp ailesini kurtardığında oğluna da iki tane patlatır.

ama nerede öyle sorgulama yeteneği olan halk ???
  • acıbadem'de oturan , köprü yolunu canlı gören ve ek olarak akp ile yakından uzaktan bir ilgisi olmayıp antipati besleyen biri olarak o gece köprüye giden insanları şahsen gördüm ve gerçekten cesaretleri karşısında şaşıp kaldım. doğru buluyorum - bulmuyorum , darbe tiyatro - değil bu konular bambaşka tartışma konuları , ancak adamlar rte'nin yeşil ışığı ile düşünmeden köprüye koştular , çatıştılar.
  • çok özür dileyerek yazıyorum.
    eğer o gece orada olsaydım ve etrafımda sayısız insan yaralansa, katledilse muhtemelen ben de o psikoloji ile benzer bir davranış biçimine girerdim. çok acı ve acımasızca görüntüler var. +18 olduğunu hatırlatmakta da fayda var.
  • darbenin karşısında olan ve cumhurbaşkanını istanbul'a gelin ben sizi burada korurum diyen 1. ordunun... tankları helikopterleri askerleri nerede... saniyede 3242 tane biber gazı atabilen istanbul polisi nerede... neden sivil halk hatta 12 13 yaşında çocuklar bu eli silahlı 20 askerin üzerine gitmesine izin verildi!

şu köprüdeki 2 tank 20 asker.. 1.nci ordu tarafında 30 dakika içinde teslim alınır mıydı alınmaz mıydı... bana bunun cevabını versin biri.
  • evet direniştir, evet haklı duruştur ancak cihat değildir..
    müslüman zaferi değildir..
    onlar bambaşka şeyler bunlar bizi böler, darbe girişiminden herkes farklı şeyler algılar..

akp'li, kemalist, chp'li diye zaten ayrıldık, türk kürt diye zaten parçalandık..
    bir de cihatçı ve darbeci olarak ayrılmak fazla..
    gerçi bakarsanız cihat ve darbe zıt bile değil..

cihat derseniz, iş değişir, darbe girişimi etkileri soğuduğu zaman cadı avına döner ortalık..
    burada kalmaz..
  • içimin acıdığı görüntülerdir.. gezi'de ethem vurulduğunda ne hissettiysem, köprüdeki savunmasız adamın ölmesine de o denli üzüldüm..

halk hep piyon oldu, kimsenin umrunda olmadı. hükümetin gözünde halk ne ise, tsk generalleri gözünde de er'ler öyle değersizdi. öyle piyondu..

ama bu cahil cesaretine de çok üzüldüm, adam orada tankla, tüfekle, bombayla duruyor. sen ne diye kardeşim adamın menzilinde duruyorsun... bu ne cesaret (ya da delilik)

ancak bu cesaret engellemeye yetmiyor . kimse kusura bakmasın, cesaretle bir yere varılmaz. devir değişti. diz dize oturan 2 dinci liderin çatışmasını izledik ve içinde boğulduk.
  • atlaya atlaya izledim ama vahset anlarini iceren goruntuler. sivil vatandasi oraya surenler yine suclu.
    belliki bu insanlar da bu kadarini tahmin etmiyordu.
  • iğrenç görüntülerdir.
    umarım bir daha kimse yaşamaz.

ancak şunu da görüyoruz ki, ne kadar inançlı olursan ol, karşında silahlı hatta tankları olan bir güç varsa ona karşı koyamazsın.
    oradaki iki tank istese günlerce kalır, yaklaşanları tek tek indirirdi.
    komuta kademesindekiler alınıp, darbeciler etkisiz hale getirildiği için sokaklardaki başı boş askerler de teslim oldular. eyvallah cesurca oraya gitmiştir ama darbeyi halk engellememiştir.
    engelleyen, darbecilerle işbirliği yapmayan ordunun geri kalanı ve kuvvet komutanlarıdır.
    eğer 80 darbesinde olduğu gibi 1. ordu falan işin içine girse, büyük katliamlar olur ve darbe gerçekleşirdi.
hesabın var mı? giriş yap