• doları hala tlye çevirmeye çalışan kerizleri gördüğümüz başlık olmuştur aynı zamanda. adam orada yaşıyor orada dolar kazanıyor sen neden tlye çeviriyorsun ki güzel kardeşim? amerikada maaşları tl ile veriyorlar da biz mi bilmiyoruz?
  • bir ilkay zaman videosu başlığı.

16 dolara sınırsız et yedim lütfen önce izleyin ilkay zaman videosunu.

bakın şimdi siyasi içerikli bir şey söylemeyeceğim. net olarak belirtmek isterim ki kırmızı ete, proteine ulaşamamak bir ülke için yaklaşık 3 nesil sonra felaketle sonuçlanır. bu mevzu için 10 bölüm belgesel çekilebilir. bunları burda yazmaya vaktim yok. nörofizyolojiden azıcık çakanlar anladı beni.

ne yazık ki günün birinde gelişmiş toplumlara esir düşecek, onların köleliğini yapacak ülkeler olacak.

edit: hemen canlı canlı örnek var: bakın bu platformda bile doların kurunu yazıp yemeğe 70 tl diyen var. ironi yapıyordur umarım. adam sanki amerika'da iş arkadaşları 2500 dolar maaş alırken, türkler'e aynı iş için 2500 tl ödeniyor gibi yorum yapıyor.
  • anadolu insanının aklına tek soru gelir. "o etler helal mi ?".

siz daha alım gücü falan tartışıyosunuz.
  • kendi ülkesinde 16 tl ye 100 gr porsiyon döner yiyemeyen embesil çomilerin saldırısına maruz kalmış video.

beyinsizler hala doları tl ye çevirip öyle hesap yapıyorlar.lan yaşadığımız ülke her açıdan dünyanın en pahalı ülkesi daha neyin kafasını yaşıyorsınuz.
  • öncelikle; (bkz: zıkkım olsun)
    henüz videoyu izlemedim ama emeğin için teşekkür ettikten sonra iki çift lafım var ilkay'cığım burası türkiye. hatırlar mısın bilmiyorum ama ortadoğunun kuzeybatısında yer alıyoruz ve burada hayvan eti insan etinden daha değerli.
    oysa tam bir tarım ve hayvancılık coğrafyasındayız. ama gel gör ki iki tane yandaş para yiyecek diye devletimiz sağ olsun çiftçinin, dolayısıyla da vatandaşın anasını belleyip durur yıllardır. yediğimiz hayvanı geçtim, o hayvanın yediği samanı bile ithal ediyoruz bu günlerde. bu coğrafyada bazen öyle zamanlar oluyor ki o hayvanın boku etinden daha değerleniyor. ama insanı, kürkü sağlam değilse asla değer görmez. kürkü sağlamsa götünün kılı bile olur halkımız ki bunlar hep kırmızı et eksikliğinden. bütün bunlara rağmen ülkemizde bence hiç gerek olmamasına rağmen inanır mısın tarım ve hayvancılık bakanlığı bile var. şaka gibi...

2016'da abd'de kişi başı yıllık 120 kg et tüketilirken cibuti'de 24, bizde ise 25 kg'mış. onun da yarısı kurban'da yarısı da nusret'te tüketiliyor tahminimce. bırak 25 kg'mı yılda 2,5 kg kırmızı et yesek en azından ülkede iktidar değişirdi. 25 kg ile marsa koloni falan kurarız alimallah ya neyse...

bizde sınırsız olarak bir tek kuyu suyundan çay var içersen. (bir de yol var gidersen) o da ancak 30-40 tl'lik açık büfe kahvaltılarda.
    parasız ya da sınırsız "et" değil "su" bile vermezler insana burada. çünkü esnaf bilir ki bir şeye sınırsız dense, biz onun bokunu çıkarırız. yemeyeceğimiz varsa da yeriz. içmeyeceğimiz varsa da içeriz ki içimiz rahat etsin. çünkü bizde bedava sirke baldan tatlıdır. medeniyetimiz henüz o kadar ilerlemedi.

son olarak, videoyu bugün piknikte hormonlu tavuk eti yedikten sonra izleyeceğim.
  • ekmek yiye yiye ekmek kafali olmus/olmak uzere olan bir toplumda et elbette pahali olur.
  • ilkay zaman, 16 dolara sınırsız et yedim, türk restorantı ve "bir arkadaşım tavsiye etti geldim" sözcüklerini bir arada düşününce aklımda iyi şeyler canlanmayan olay.

ilkay zaman önceki videolarında yine bi türk lokantasındaydı. şişman bir dayının işlettiği lokanyı iki üç videosunda övdükten sonra birden ikisi geceliği bilmem kaç dolar olan bir otelde konakladılar ve iş kurmak isteyenlere destek olacaklarını söylediler vs..

acaba bu seferki işin altında hangi iş var
  • edit piaf: doları tl'ye çevirmiyoruz normalde ama karşımızdakileri de kırmayalım, şimdi 18 liraya et restoranı filan dersem gülerler, 2 tavuk döner 18 lirayı geçecek zira :d

kendi halinde video çeken bir adama bile çamur atılabileceğini gösteren video. bu adam milletin gözünü açtı, milletin nefreti bundan belki de. adam 22 bin dolara audi almış mesela, sen burada karşılığı olan 74 bine benzinli egea alırsın anca, sol frame'de 30 bine (yaklaşık 22 aylık asgari ücrete) 15 yaşında araçlar tavsiye edersin.

kimisi demiş o kadar et mi yenir, gut olursunuz kimisi demiş vergileri ile 18 dolar 70 lira (ki 18 dolar güncel kurdan 70 değil 61 lira yapıyor), kimisi demiş et kalitesiz, çamur atacak bir şey bulamayanlar da adama nedensiz nefret kusmuş.

18 dolara, haydi sizi kırmayayım, uyduruk bir et restoranında 60 lirayla gidelim. sınırsız hayal zaten :) etin kilosu çoğu restoranda 120 lira civarında. 60 liraya 1 porsiyon et, 2-3 meze ve 1 içecekle kalkabilirseniz sizi kutlarım. zira ikram diye gelen mezeyi bile hesaba fazla fazla yazacaktırlar emin olun.
  • insanlık ve medeniyet düşmanı türkiyelilerin başlığı altında nefret kustuğu video.

önceden ortadoğuluların dünyanın geri kalanına neden düşman olduklarını anlamazdım, türkiye bunun için güzel bir örnek oldu sebebi hasetmiş.

bütün dünya tavuk gibi bulgur tüketemez sevgili türkiyeli. protein insanlığın yapıtaşıdır.
  • tipe çok uyuz olduğum vidyo, o ayrı mesele de aslında çok daha sinir eden artık çok az et tüketebildiğim gerçeği. esasen bir oturuşta o kadar et yiyemem. yalnız hatırladığım bir mevzu çok dellendiriyor. bundan 12-13 yıl falan önce cuma akşamları 8 parça pirzola alabiliyordum. iki kişi bize yetiyordu. yine aynı zamanlarda tabii hafta içi yemeklerimde mutlaka kuşbaşı kuzu olurdu. pirzola fazladan yani. düşününce 1 haftada mutlaka dengeli bir şekilde kırmızı et yiyorduk. şimdi kıyma almakta zorlanıyorum. hindiye abandık. onu da bulmak zor. geldiği anda markete gitmem lazım çünkü herkes hindiye abanmış halde. ucuz hemen bitiyor.
hesabın var mı? giriş yap