• 1,5 metre sosyal mesafemizi koruyalım kararının alınacağı toplantı olacaktır.

edit: toplantı notları.
    --- spoiler ---
    3 saat süren toplantıda oturup hesap yaptılar sanırım. ülke ve illerin istatistikleri açıklandı sadece. sayılarımız artıyor vurgusu yapıldı bolca. toplantı öncesinde gündem olan konulara dair cevaplar ancak soru sorularak alınabildi.
    *her il için maske zorunluluğu şu anda gündemde değil. bilim kurulu istanbul, ankara ve bursa'da maske zorunluluğu için il hıfzıssıhha kurullarına önerilerde bulundu.
    *sokağa çıkma kısıtı/yasağı şu anda düşünülmüyor, toplantıda gündeme gelmedi.
    *yks ve lgs için, sınavın olabildiğince güvenilir yapılması için bilim kurulu rehber yayınladı ve birimlere tedbirler hatırlatıldı. özellikle sınava giriş/çıkış işlemlerinin daha güvenli yapılması için gerekirse o saatler için sokağa çıkma yasağı önerisi cumhurbaşkanı ile paylaşıldı, böyle bir ihtimal var. öğrenci sınava giderken yanında en fazla 2 kişi olacak şekilde bir uygulama da ihtimal dahilinde. kısacası adaylar allah'a emanet.
    *65 yaş üstü kısıtının tekrarı gündemde değil, dışarı çıkmasınlar zorunda kalmadıkça.
    *153.000 örneklemlik antikor testi çalışmaları yarıya yaklaştı. bağışıklık anlamında yeterli düzeyde değiliz. %1 civarında bağışıklık durumu söz konusu şu anda. %40 civarı bir seviyeye ulaşmadan toplumsal bağışıklık kazanıldı denemez. 1 hafta içerisinde sonuçlar daha da netleşecek.
    *aşı çalışmaları başladı. moda sahili ve taraftar kutlamaları benzeri olaylarda top yine il hıfzıssıhha kurullarına atıldı. onların yetkisi var gerektiğinde onlar önlem alacak açıklaması yapıldı.
    --- spoiler ---

bir çaylak arkadaş sesinin duyulmasını istedi mesajını aynen paylaşıyorum.
    --- spoiler ---
    bu ülkenin her vatandaşı kıymetlidir, yaş önemli değil. önlemi ne ise alacaksın arkadaş. önümüzdeki hafta ve sonraki hafta sınav var, milyonlarca çocuk girecek bu sınava. turizm kan kaybetmesin diye yasaklar kalktı, hiç mi halk düşünülmez şaşıyorum. yaşım 48, kanser tedavisi görüyorum, o veya bu şekilde bu virüs bana veya benim gibi kronik hastalara bulaşırsa yazın ölüm günlüğüne onlarca kişi.
    8 ay akıllı kanser hapı kullandım, bugün radyoterapinin ikinci seansını aldım karmaşık duygular içindeyim.
    iki çocuğum var ve bu saçma sebeplerden dışarıda olacaklar ve virüsü bana taşıyacaklar. korkuyorum, evet korkuyorum ama kendi hayatım için değil. geride bırakacaklarım için...
    --- spoiler ---
  • maske takmayanları uyaralım,herkes kendi karantinasına devam etsin.
  • bakan başkanlığında video konferans ile yapılacak toplantıdır. aynı zamanda cumhurbaşkanı da bütün görüşmelerini video konferans ile yapıyor. ama çocuklar cümbür cemaat sınava girecek, otobüsler ve dolmuşlar ağzına kadar dolu... aman devlet büyüklerimiz hastalanmasın, halkın anuğa koyayım afedersiniz.
  • biz, dolmuş otobüslerde sıkış tıpış giderken neden video konferans yöntemiyle yapıldığını anlamadığım toplantı.

edit: imla
  • o kadar cahil ve aptalsiniz ki.

süper taşıyıcılık binde 2 oraninda demedi.

semptom göstermeyen tasiyicilar binde 2 oraninda dedi. adamlar süper tasiyici mi bilinemez kac kisiye bulaştırdilar bilinemez.

kaldi ki super tasiyicilik diye birsey yok. yok!

dso götünden uydurdu bunu, sonra da aciklamasini düzeltti.

hic bir virüs ya da bakteri konaginda hic bir kayda değer belirti göstermeden konaginin bedeninde hunharca çoğalamaz. adam belirti vermiyorsa virus yükü dusuk demektir. dusuk virus yuku cok nadiren saglikli birini enfekte edebilir. kafanizi kullanin: adamin vücudunda kendini dahi hasta edemeyecek kadar az virus var. aksirmiyor oksurmuyor. kimi nasil enfekte edecek? virusler isinlanmayi bilmiyor. derimizin gözeneklerinden disari çıkmıyor. bu hastalik el ayak agiz hastaligi ya da mantarlar gibi dokunarak da bulasmiyor.

dokunduğunuz yerden virus alabilmeniz icin o zemine hasta birinin aksırıp tiksirmis olmasi, sizin de buna dokunup elinizi veya o cismi agziniza burnunuza yuzunuze surmeniz gerekiyor.

super taşıyıcılık kavrami akla mantiga, simdiye kadar insanda kendini gosteren bulasici hastaliklarla alakali bildigimiz herşeye terstir. sadece bazi hayvanlarda olabilir. ınsanda olmasi mumkun degildir.

basinda bazi süper tasiyici diye lanse edilen vakalar oldu dunya genelinde. 4 5 vaka duydum ben basindan bu sekilde dunya genelinde. bunlar onlem almadan birsuru sosyal ortama girip çıkan ve insanlarla cok icli disli olan ayni zamanda virus yuku belli ki fazla olan kisilerdi. mesela guney korenin 31 nolu hastasi. cok kisiye bu sayede bulastirdilar. kaldi ki kendileri de tasidiklari virus yuku sebebi ile birkac gun icinde hastanelik oldular. yani kendileri halisaha maci yapacak kıvamda takilip onlarca kisiyi enfekte filan etmediler.

ayrica toplum bagisikligimizin da maalesef yuzde 1.5 civarlarinda olduğunu aciklamistir. kendi tahminlerimde min yuzde 0.8 maks yuzde 8 bekliyordum. maksimuma yakin olsa keske diye dua ediyordum. ama olmadi..

aslinda hem toplumda tasiyiciligin dusuk olmasi hem bagisiklik oranının dusuk olmasi bize cok onemli birşey gosteriyor: bu virus kesinlikle abartildigi kadar bulaşıcı degil. oyle olsa bizim gibi hem icice yasayan hem de bastan beri tam karantina uygulamamis bir ulkede nüfusun cok daha buyuk kısmına yayılmış olmasi gerekirdi.

demek ki bu virus mesafe ve maske kurali ile saglik sistemini cokertmeyecek seviyede tutulabilir asi veya tedavi bulunana kadar.

ayrica hastaligin seyrinin hafifledigini, tedavi surelerinin yaklaşık onda birine indiğini, eskiden yogun bakim ve entube hastalarin yarisindan fazlası ölürken artik yuzde 4unun kaybedildiğini bizlerle paylaşmıştır bakan koca.

butun bunlardan cikan sonuç: onlemlere devam ancak enseyi karartmaya gerek yok. yasaklarla hayati kilitlemeye de gerek yok.

onlemlerimizi alarak isimize yolumuza bakacagiz.
  • arkadaşlar daha önce de defalarca yazdım. lütfen asosyallikten bahseden beyinsizlere küfür edip sinirlenmeyelim, bağışıklık sistemimizi zayıflatmayalım. şöyle düşünelim, bir maymunu mesela, ya da kediyi, ciddiye alıp ona diferansiyel denklem anlatmaya kalkar mısınız? hayır. neden? hah, işte aynı nedenden dolayı zeka sıkıntısı çekenlere laf anlatmaya çalışmak çok anlamlı değil. sakin olalım. evde kalalım. mecbursak maske takıp çıkalım ve insanlardan mümkün olduğunca uzak duralım. sevdiklerimize de bunları telkin edelim. embesilleri çok ciddiye almaya lüzum yok.
  • tedbirli insanlara asosyal, korkak vb. diyen götverenler de geldiğine göre dağılabiliriz.

tanım: bir toplantı.
  • istanbul'da
    son 1 ayda ortalama günlük vaka : 653
    son 1 haftada ortalama günlük vaka : 620
    son 3 günde ortalama günlük vaka : 616

ankara'da

son 1 ayda ortalama günlük vaka : 127
    son 1 haftada ortalama günlük vaka : 155
    son 3 günde ortalama günlük vaka : 177

izmir'de

son 1 ayda ortalama günlük vaka : 32
    son 1 haftada ortalama günlük vaka : 38
    son 3 günde ortalama günlük vaka : 34

bursa'da

son 1 ayda ortalama günlük vaka : 64
    son 1 haftada ortalama günlük vaka : 84
    son 3 günde ortalama günlük vaka : 93

şanlıurfa'da

son 1 ayda ortalama günlük vaka : 25
    son 1 haftada ortalama günlük vaka : 42
    son 3 günde ortalama günlük vaka : 43

kayseri'de

son 1 ayda ortalama günlük vaka : 14
    son 1 haftada ortalama günlük vaka : 25
    son 3 günde ortalama günlük vaka : 28

kocaeli'de

son 1 ayda ortalama günlük vaka sayısı: 78
    son 1 haftada ortalama günlük vaka sayısı: 91
    son 3 günde ortalama günlük vaka sayısı: 113

konya'da

son 1 ayda ortalama günlük vaka sayısı: 41
    son 1 haftada ortalama günlük vaka sayısı: 73
    son 3 günde ortalama günlük vaka sayısı: 88

diyarbakır'da

son 1 ayda ortalama günlük vaka sayısı: 58
    son 1 haftada ortalama günlük vaka sayısı: 81
    son 3 günde ortalama günlük vaka sayısı: 87

şeklinde vaka sayılarını bildirdiği toplantıdır.

sayılan illerden birkaçı hariç hepsinde son gün 10-20 civarı artış olduğunu belirtti bakan. ancak dün bir önceki güne göre toplam vaka sayısı düştü.

eğer son gün dediği bugün ise, bugün de düşüş var. acaba illerde vaka sayıları artarken genelde nasıl düşüş oluyor?
  • la o kadar kordon'a kadıköy'e laf ettiniz ama istanbul ve izmir'de sorun yok diyor adam.
  • akşam yapılacak açıklama; vaka sayılarında artış var. lütfen sosyal mesafeye uyalım ve maske takalım. tşk. i aşkamlar
hesabın var mı? giriş yap