• arkadaslar herkese iyi gunler. kampanyanin amacini hemen belirteyim. yukarida belirttigim tarihler universite sinavlarinin olacagi tarihlerdir ve ben dahil cogu aday o gece zar zor uyuyacak , akabinde ise davulcu tarafindan uyandirilip tahminen uykusuz kalacak , bu da sinavdaki performansini dusurecek , haliyle gelecegiyle oynayacaktir. su dort gunun sabahinda ramazan davulcularinin anlayisli olmasini bekliyorum. kimsenin hayallerimizin yikilmasina sebep olmaya hakki olmamali , tesekkurler.

edit : ikamet ettiğiniz semtin belediye başkanına ulaşarak(sosyal medya ya da yüz yüze ya da herhangi bir yöntem ile) en azından bir bilinç oluşturabilir , etkili olabiliriz. davulcularla birebir konuşmamız belki de etkili olmaz ama semtte nüfuzu olan bir ismin böyle bir duyarlılığı yayması biz semt sakinlerine göre daha kolay olacaktır. bir arkadaşımız edirne belediye başkanına sosyal medya üzerinden ulaşmış ve başkan da sağ olsun uyaracağını belirtmiş. bunun gibi örnekler çoğalırsa az da olsa insanlara faydamız dokunur diye düşünüyorum. herhangi bir şekilde yetkili isimlere ulaşma şansınız mevcutsa rica ediyorum onları bu konuda bilgilendiriniz. destek veren herkese sonsuz teşekkürler.
  • sen üniversiteye gidicen diye dinimizden mi olalım.

yok lan şaka, eskiden çalar saat olmadığından insanları sahura kaldırmak amacıyla çalınıyormuş ramazan davulu. şimdi gram müzikten anlamayan tipler üç beş kuruş bahşiş almak için davul çalıyor. bence tamamen kaldırılmalı.
  • din mi önemli sınav mı önemli?

durun size bir anımı anlatayım.

bir cuma günü bankada öğleden sonra mesai başlamak üzere banka kalabalık; insanlar sıra numarası alıyorlar, 45-50 yaşlarında biri paldır küldür gişemin önüne geldi.

a: adam
    b: ben

a- s.a. , benim işlemime bakıcan mı?

b- beyefendi sıra numarası almanız gerekiyor.

a- cumadan geliyom, cuma mı önemli bu mu önemli?

sanıyor ki a haklısınız hemen alayım işleminizi diyeceğim. (sanki bana kılıyor namazı?)

b- cuma önemli ki ona gitmişsiniz , şimdi gidip sıra numarası almanız gerekiyor.

dedim ve tıpış tıpış gitti. sayemde kul hakkı yemekten kurtuldu.

sonuç olarak ramazan için davulun şehirlerde çok da zaruri bir ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum.
  • böyle esnetmeler dine zarar vermez diyenleri gösteren hede.
    hayır kuranda mı yazıyor gecenin bilmem kaçında davul çala çala herkesi uyandırın diye.
    neyin esnetmesi.
  • ramazan davuluna ezan muamelesi yapan müslümanlar nedeniyle dikkat çekmeyecek kampanyadır.
  • 17 yaşımdan beri* bütün ramazanlarda full çeken birisi olarak, görüyorum ve arttırıyorum.

(bkz: ramazan davulcuları yasaklansın kampanyası)

gelenek desen, gelenek değil. güzel desen, güzel değil. gerekli desen, hiç değil. artık* insanlara eziyet etmekten vazgeçin.

çok isteyen varsa, ramazan davulu sesini alarm melodisi yapsın, saatini kursun. evde kendi kendine davul sesiyle uyansın..
  • ben davulsuz uyanamam. hatta 3 tane davul kuruyorum yatmadan, 2:00 2:05 2:10.
  • (bkz: türkiye hariç hiç bir müslüman ülkede ramazan davulu olmaması)
  • desteklediğim kampanyadır.

bir kere adam sadece kendi için bir şey istemiyor. milyon küsür kişi bu sınavlara giriyor. bu kadar gencin hayatını etkileyecek bir naneyi sırf gelenekler uğruna dayatmaya çalışmanın bir manası yok.

ramazan davulunun sadece geleneklerden ibaret olduğunu, artık günümüzde sadece o gelenekleri yaşatmak adına devam ettiğini, yoksa hiç bir amaca hizmet etmediğini bilen biri olarak normalde davulun komple yasaklanmasını talep edenlerdenim.

ha olmaz illa o aptal davulu istiyoruz diyorsanız da bari şu 4 gün idare edin. bunca insanın geleceğini etkilemenin lüzumu yok. zaten o davulu çalanlar da insansa yapmaz bu hainliği! yapıyorsa da müslümanım diye dolaşmasınlar ortalarda. çünkü yüzbinlerce insanı zor durumda bırakmak müslümanlığa ve dahi insanlığa sığmaz!
  • bir rock davulcusu olarak desteklediğim olay.
    ben de o tarihlerde evde çalmayacağım.
    herkese başarılar.
hesabın var mı? giriş yap