şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kaynak
    eşinden ayrılmış bir adam 2.5 yaşındaki çocuğunu işe giderken bakması için bir tanıdığına bırakılıyor. çocuk kaldığı evdeki adam tarafından dövülerek ciddi yaralanıyor. karısı korkudan hastaneye gidemiyor. çocuk hastaneye gitmediği için ölüyor. merdivenden düştüğü söyleniyor. rezillik bitmiyor tabi ki. olay ortaya çıkarılıyor. adam suriyeliyim diyor. kimlik sahte çıkıyor. reziilik dizboyu.
    2.5 yaşında be arkadaş. hiç mi vicdanınız sızlamadı.
  • şimdi benim anladığım;

adamın biri karısından ayrıldığı için işe giderken çocuğu bir kadına (komşusuna falan sanırım) bırakıyor. kadın da bir adamla beraber yaşıyor ( adamın kesinleşmiş 4 suçu var ve aranıyor) bunlar canım çocuğu döve döve öldürüyor. sonra adam hapse gidiyor, kadın serbest kalıyor! kadın suçsuz yani? ulan vicdanınıza sizin be, hiç olmasa 4 suçtan aranan suçluya evinde sakladığı için ceza verseydiniz amk.

sonra dedim ki baba kesin cinnet geçirip doğramıştır bu karıyı; ama adam sadece şunu demiş: "her şeyi allah'a havale ediyorum."

ben iptal.
  • harbiden var ya, 4 satır küfür yazıp sildim. hayvanlık bile değil, şimdi kadın çocuğun babasıyla uğraşsın dursun, izah etsin...
  • kadının serbest bırakılması skandaldır.

kimseyi peşinen yargılamaktan hoşlanmıyorum ama çocuğu babaya bırakıp gidene anne, 5 ay boyunca elaleme bırakana da baba deniyor. en yüce varlık olarak görülen "insan" ana-baba içinden böyleleri çıkıyor ama insan için yaratıldıklarına inanılan hayvanlar bile yavrularına daha çok sahip çıkıyor.

çocuk sahibi olmak ehliyete tabi olmalı. başka türlü masum çocukların ziyan olmalarının önüne geçilemeyecek!
  • katil polisi görünce "suriyeliyim" diyor. katil 4 suçtan aranıyor. be serefsizlerin yumurtalıkları-testisleri alınmalı. ana nerde... o yavrucak kimbilir ölene kadar o ufacık bedeniyle ne dayaklar yedi. ölmüş kurtulmuş diyorum, affedin. insanın ailesi onun hayattaki en büyük nimeti, çok acı. doğurup atan anası olacak adi kadın, ipsiz sapsızlara 5 ay çocuk bırakıp başka şehre giden ve katili 'allah'a havale eden' vurdumduymaz baba, ve o ikiiğrenc mahluk en ağir cezaları hakediyor ama nerde?
  • okurken gözlerim doldu ah canım yavrum sana vuran o elin parmakları tek tek kırılsın insallah sen küçük melek ahh ahh sen seni acılar içinde bırakanlar güzel bir dakika bile yasamasinlar nefeslerini bile tam alamasinlar yaziklar olsun dövene dövenin elinden alamayana da ölümünü seyredene de
  • adamın resmini yayınlayıp ismini sansürlemek nasıl bir çelişkidir anlamadığım olay..

baba ayrı şok zaten, allah'a havale et tamam da be adam, ortalığı da bi yık dağıt, nasıl olur de, anlamlandırama, şikayet et vs.. kadının dayak yiyip susması zaten ayrı facia.. ben korkudan olmayabilir diyorum zira zaten bir suçluyu barındırmak gibi bir suça sahip kadın.. bunu istemsiz de yapıyor olabilir bilemiyorum.. yalnız adam yanından ayrılabildiğine göre demek ki şikayet etme şansı da varmış ama yapmamış..
    çok vahşi bir olay.. olan küçücük çocuğa olmuş her zaman olduğu gibi.. masum bir candan nasıl bir hınç çıkatılır, nasıl öyle iğrenç yaratık olunabilir bunu adamım resmine bakıp anlarsınız..

herşey bir yana, ben bebeğin annesi ile ilgili bir şeye rastlamadım.. sanırım bebeği istemedi ve o nedenle baba bakıyordu..
    bu kadını serbest bırakan mahkemeye de bir çift sözüm var:
    siz suçluya yardım ve yataklık eden birini hangi akla hizmet serbest bırakırsınız? böyle bir adalet sistemini nasıl uygularsınız? hiç vicdan yok hiç..

tanım: bir bebeği döverek öldüren şerefsiz kadar kadının da suçlu olduğu; ancak serbest bırakılarak adaletsizliğin kralını yapan kararın haberi..
  • üzücü. ama gerçeklere dönersem çocuk erkenden kurtulmuş açıkçası.

babanın dediği laflar gerçekten bu minvaldeyse, iyi kurtulmuş hem de. o yaşta bir çocuğun velayetinin babaya verilmesi için (baba velayet vasıtasıyla çocukla birlikteydiyse tabii. anneden kaçırıyorsa onu bilemem.) genellikle annenin ciddi hasarlı olması lazım. pek çok konuya ilişkin detay yok haberde ama neresinden baksan çocuk kurtulmuş, evet.

adamın tipi zaten "arıza" diye bas bas bağırıyor. çocuğunu bu herifle birlikte yaşayan bir kadına emanet edip şehir dışına çıkmak ne demek? evladını bu tipe bırakan baba için "demek ki çaresiz kalmış da bırakmış" diyemiyorum. üzgünüm.

tipi geçtim; o yaşta bir çocuk bir bilemedin iki saat emanet edilir başkasına. o da zaruri durumlarda. sebebi ne olursa olsun çocuğunu bırakıp il dışına çıkmak nedir yahu?

ben köpeğimi bile birine emanet edemiyorum. gözümden sakınıyorum. "candır, ağzı yok dili yok, bir şey olsa gariban gariban bakar anca etrafa, nasıl korkar" diyorum. 2.5 yaşındaki çocuğu başkasına bırakıp basıp gitmek -hele bu tipe bırakmak- en hafif tabirle bilinçli taksir. hatta belki olası kast. ya da baba ağır saftirik. daha doğrusu salak. bilemedim..

kadın zaten bambaşka olay. o yaşta bir çocuğu öldürecek kadar şiddetle döverken kadının müdahalede bulunmaması ayrı insani suç, suçu bildirmemesi ayrı suç. o an o herife ne yapsa da direkt meşru müdafaa olurdu.

babanın yorumu zaten fecaat. diyecek bir şey bulamıyorum. (tabii tepkisi haberde yazan kadarı ile sınırlıysa gerçekten)

nereden tutsan elinde kalıyor.. çocuğun o an yaşadığı korku ve acıya canımdan can gitti. ama kurtulmuş. öyle bir baba.. öyle bir çevre.. anne yok.. şartlar.. valla kurtulmuş ya.

bazı şartlarda hayat sahiden insana "niye geldim dünyaya" dedirtir ya hani; işte o yüzden kurtulmuş.
  • eğer bir yaratıcı varsa bu kadar kötülüğe sessiz kalmamalı.
    küçücük yavru kim bilir neler çekti bunların elinden. üretmekten başka bir halta yaramayan sözde insanlar.
    insan kedisini emanet edemiyor, 5 ay boyunca çocuğu komşuya emanet etmek ne demek, bu çocuğun annesi hiç mi merak etmedi benim çocuğum nerede ne yapar diye, ne yer ne içer diye. babası hiç mi sormadı, kimse bu kadar kimsesiz kalmamalı.
    insanlığa ve iyiliğe dair bir parça inancım vardı o da gün geçtikçe tükeniyor. daha ne kadar utanabiliriz bilmiyorum. üzülüyorum, çok üzülüyorum.