• tam süper olmasa gayet idare eder bir son olmuştur. daha ne bekliyorsunuzki, adamlar uç noktada kahramanvari bir şekilde bir kişilik yaratıp onu kral/kraliçe yapmamışlar. aslına bakacak olursanız oldukça doğal bir şekilde bitirmişler. buradaki sorun olayların çok hızlı geçmesi, kişilik değişimlerini gösterecek, bizimde sindirecek kadar zamanımızın olmaması. eğer bu sezonu eskisi gibi 10 bölümlük iki sezon haline getirseler, eminim şikayet edenlerin %70-80'i övgüler düzerdi. adamlara göklerden emir geldi en az 4-5 sezonda bitecek kadar hikayeyi iki sezona sığıdırdılar, yapacak birşey yok.
    genel olarak kalayı basanlar hikayenin gidişine sinirlenmişler, e söylenmiyor mu şişman yazar hikayenin anahatları böyle olacak diye yol çizdi senaristlere, e adamın/adamların hayalini yaşıyoruz, onlar böyle düşünmüşler, hayal onların. bence asıl şikayet edilecek nokta bazı olayları yarım anlatmaları, mesala lord varys mektuplar yazıyordu, onlar nerelere gitti, ne oldu? konsey kral seçmek için toplandı, bunun daha derinlikli işlenmesi gerekirdi, öncesi biraraya gelmeler, entrikalar falan yok mu, adı üstünde taht oyunları... e arya'yı beyaz atla o kadar simgesel bir şekilde buluşturdular ki birşey olacak bunla ilgili diyorsun ama sonra kızı öyle yürürken görüyorsun. beni en rahatsız eden bunun gibi eksiklikler oldu. belki bunlarda zamansızlıktan, prodüksiyonun zorunluluklarından olmuştur. ben bir "director cut" versiyonu gibi birşey bekliyorum aslında yada umuyorum. lotr'de de benzeri durum vardı, extended verisyonu gelince herşey daha bir yerine oturmuştu. gerçi dizi aleminde zor ama umut fakirin ekmeğidir işte...
    ayrıca dikkat çekmek istediğim şu konular var; sam demokrasinin ilk adımları olacak bir öneride bulunuyor ama erk sahipleri onunla alay ediyorlar ve çoğulcu demokrasiyi gömüyorlar. aslında düşünürseniz daha iyi bir yönetim şekli olan "meritokrasi"ye benzer bir yönetim çıkartıyorlar istemeden. bizim çocuk herşeyi bilen gören, olacakları hesaplayabilen bir yönetici oluyor ve hanedan kuramıyor, daha ideali var mı yani. başka ne var; gücü eline geçiren azar kardeşim diyorlar. günümüzdeki herkesin dert yandığı konulara güzel göndermeler var.
    daha yazacak çokşey var ama bana daha fazla sövmeyin diye son birşey yazıp burada kesiyorum, imdb reytingine bakarsanız 18-44 yaş arasının bölümü yerin dibine soktuğunu, özellikle kadınların daha düşük oy verdiğini (muhtemelen kahramanları daenerys'in kötülenmesi sebebi ile), 45 yaş üstünün ise 6 ve üzeri puan verdiğini görürsünüz. 18 yaş altıda buna 6'ya yakın vermiş. biz ihtiyarlar biraz mülayim davranmışız yada yaşlandıkça çocuklaşmışız, siz karar verin.
  • oto boka, 45 cent’lik çin malı usb’ye rezalet başlığı açan kitle, nerdesin? asıl rezalet burada, eğer en değerli şeyimiz zamansa, bu dizi günlerimizi çalarak rezaletin dibine vurmadı mı?
    önceki sezonlardaki, duvar, ölüler, night king, uncle ben, devler, yabaniler, büyücüler, vb... olmasa ve dany ejderhasıyla sıka sıka kingslanding’e kadar gelse ve şu son iki bölümde olanlar olsa dizi senaryo olarak ne kaybederdi, bence hiçbir şey çünkü götten bacaklı bi kız uçtu ve hikayenin bu kısmını bir bıçak ile sonlandırdı. e o zaman ben neden saatlerce bu konunun gelişimini izledim? yap o zaman sadece taht kavgaları üzerine bir dizi, karıştırma hiç ölülerdi, azor ahai’ydi filan.
  • 10/10 puanlık rezalettir.
  • yıllardır takip ettiğimiz, çıktığı gün izleyip yeni bölüm için bir hafta daha beklemek zorunda olduğumuz için üzüldüğümüz dizinin üzerine gram düşünülmemiş, aceleye getirilmiş sonu. taht oyunları gibi bir hikayeyi nasıl bu kadar basitleştirmişler anlamıyorum. hayran kitlesini şaşırmışlar herhalde. günümüz aksiyon, süper kahraman filmlerinin izleyicisiyle got izleyicisi aynı mıdır?
  • psikolojimi bozan final.sikiyim hayaliniz khalesi nasıl ölür.
  • ilk sezonlardaki o yavaş akış olay ve karakterlerle sağlam bütünleşmemizi sağlıyordu. mesela 1. sezon diyince herkesin aklına ned stark ve ölümü gelir haliyle, hikayeye onunla başlamamız, onun hanesinden yola çıkmamız vs bir sürü sebep var ama unutmamızın en büyük sebebi, en önemli karakteri ilk sezondan öldürüp ee nolcak hissiyatı yaşamamızdı. sonra game of thronesun olayı bu oldu. bu ters köşeler. sonra dizi hızlanmaya başladıkça bu ters köşeleri sindirmemiz de zorlaştı. 1 sezon bağlandığımız ned strak öldü, arkasından bi sezon daha onun ölümünün etkilerini izledik. 8 sezondur izlediğimiz daenerysin ölümünü 30 dk da nasıl hazmedelim. yine 8 sezondur beklediğimiz akgezenlerle olan savaşın etkilerini 1 bölüm dahi göremeyişimizi hiç saymıyorum. şahsen karakterlerin son konumlandırmaları gayet hoşuma gitti. sorun olayların sıkış tepiş art arda olması ve bu ilginç hız yüzünden yapılan bi takım senaryo hataları. her şeye rağmen efsaneydi, kendi zamanında takip ettiğim için de çook mutluyum.
hesabın var mı? giriş yap