• senegal'in 2, türkiye'nin 6 sporcuyla katıldığı organizasyon. dört bir yanı dağlarla çevrili ülkede yetişen sporcu sayısı ayı sayısının 1000'de biri bile değil!
  • bugun sona erecek olan olimpiyat oyunlari. bir cirpida aklimizda kalan isimler, notlar:

(bkz: chad hedrick) bi altin bi gumus bi bronz uc yildir speed skating yapiyo acemi sayilir hic fena diil 3 madalya
    (bkz: kari traa) bayanlar mogulun gulu bulbulu herseyi cok guzelsin abla ya off
    (bkz: tatiana totmianina maxim marinin cifti) maxim dallamasi bu kizcagizi dusurdu bi kere hep istim ustunde seyrettim bunlari
    (bkz: shaun white) ne cirkin bebe, bide sasha cohene asiliyo ulu orta, tam sopalik
    (bkz: dominik hasek) sakatlandi daha ilk macta uzdu sevelerini yine de cekler bronz madalya kazandi onun eksikliginde
    (bkz: antoine deneriaz) fransiz, uctu eleman downhillde altini kapti
    (bkz: armin zoeggeler) ikinci olimpiyat sampiyonlugu kendi memleketinde bu sefer. italya adina acilisi yapti bi nevi
    (bkz: evgeny plushenko) kendine denk rakibi yoktu hem kisa programin hem serbest programin ilk sicramalarinda sendeler gibi olup toparladi haketti eleman soyliycek bisey yok rakipsiz bu ara mesleginde nasi bi duygu acaba?
    (bkz: michaela dorfmeister) yasli kurt giderayak ya
    (bkz: anja paerson) ilk olimipyat altini hafif dombili ablamizin isvecli kendisi
    (bkz: seth wescott) snowboard yarislari ilk defa yapiliyo bu yil, ilk altin madalyayi kazandi. amerikali. zevkliydi seyretmesi
    (bkz: janica kostelic) ne diyim biraksa artik. hesapta hastaydi goturdu madalyalari insafsiz
    (bkz: hermann maier) kocum benim herminator yuru kim tutar seni 10 sene daha yarissin
    (bkz: kjetil andre aamodt) 35 yasinda bu adam yanlis biliyosam takdir etmek lazim most decorated diyolar boyle cok madalyasi olana
    (bkz: julia mancuso) amerikali, giant slalomda birinci oldu dun, amerikanin tek altin madalyasi bayanlar kayakta. kralice gibi taciyla cikti madalya kursusune. babasi hapis mi yatmis ne. acilarin cocugu filmini oynatiyo amerikan televizyonu
    (bkz: irina slutskaya) sicarsin demek istiyorum soyle suratina dogru o dustu ben hopladim sevincten
    (bkz: shizuka arakawa) cekik, enteresan bi insan. amerikaliyla rus dusunce birinci oldu. sansli ama spinleri de iyiydi allahi var
    (bkz: sasha cohen) yazik cok yazik sensizlik yine kordugum oldum yine kahretsin aklimdasin diye bi sarki vardi eskiden. ne denir ki kisa programi sen birinci bitir sora serbest programin ilk iki sicrayisinda da dus. hakkaten yazik
    son olarak dallama kontenjanindan:
    (bkz: bode miller) sana hic bisey demiyorum olm, malsin. bes yarisin ucunde kapi atlayip ayri bi rekor denemesi yapmis. en iyi derecesi besincilik downhillde galiba. yoksa onu da mi bitiremediydi?

ekstra notlar:

isvec bayan buz hokeyi takimi: finalde kanadaya kaybedip ikinci oldular. madalya merasimini seyrettim isvecli hatunlar guzel olur diye. kabus, bu ne lan ozel mi sectiler acaba bu kizlari hayallerim yikildi olmadi. bi dahaki sefere. sabah ilk is ariyorum isvec spor bakanini..

amerikan erkekler curling takimi aticisi pete fenson: bence tum oyunlarin en karizmatik sporculardan biriydi. pizzaciymis memleketinde. enteresan. spikerler pek cok kere bunun uzerine muhabbet cevirdiler. 'pizza man made the delivery' gibisinden.

aerialda yarisan amerikali jeret peterson: hurricane diye kendine atlayis bulmus inislerde kotuydu dereceye giremedi ama denedi cigir acmaya calisti olimpiyat ruhu falan filan iyi yani

lindsey jacobelli icin ayri bi parantez acmak istiyorum. bu da amerikali. snowboardcu bayanlarda finalde son 20 metrede artislik yapmaya kalkti havadayken boardu eliyle tutmaya calisti dustu parkur disina cikti geri dondu ama 10 metre arkasindaki rakibine gecilerek ikinci oldu. benim basima gelse aglarim be kiz cikti aldi madalyasini uzgun ama magrur..

illaki unuttuklarim oldu aklima gelenleri hizli hizli yazdim. hepsi sahsi fikirlerimdir. eksiktir yanlistir kabadir vallahi ne derseniz dogrudur. kusura bakmayin. isbu entryi goren ilgililer tamamlar eksigini gedigini umarim. bugun kapaniyo olipiyat oyunlari. darisi 2010a vancouvera..
  • kanımca eurosport'un neredeyse hiçbir yarışmayı kaçırmadan tam bir yayıncılık dersi verdiği oyunlardır. bugün, ilk defa bir yarışın iptaline bu kadar hazırlıklı bir kanal gördüm. erkekler süper g'nin ertelenmesi ile birlikte anında hokey maçına döndüler. gerçi diğer yarışmaların aralarında da, hiç boşluk bırakmayacak şekilde, hemen diğer aktivitelere dönüyorlar. böylece sizi sürekli ekranın önünde ve oyunlar ile içiçe tutmayı beceriyorlar. yorumcularını ise dinlemesi ayrı bir keyif.
  • açılışında italyanların sahneye ferrari f1 yarış arabası çıkararak iki patinaj çekip hava attıkları olimpiyatlardır.
  • açılış töreninde eva herzigova'nın venüs'ü (afrodit) canlandırdığı oyunlar..

evet en çok etkilendiğim bölüm burası oldu ne var?
  • eurosportun turk spikerleri tarafından muhtesem bir sekilde anlatilan organizasyondur.
  • pavarotti' nin an itibariyle döktürdüğü açılışı alkışlanası olimipyatlar.
  • kayakla atlama normal hill* mücadelesinde altın madalyayı çok büyük favorileri geride bırakarak norveçe götüren lars bystoelin başarısının uzun süre konuşulacağı kader oyunlarıdır aslında bu olimpiyatlar.

ilk günkü antrenman atlayışları sırasında kendi hatası yüzünden düşerek dizini sakatlayan ve aynı günkü elemelerde ilk elli sporcunun arasında sadece ve sadece 48. olarak girebilen, bugünkü yarışma sırasında da ilk otuz arasına giremeden elenen simon ammann. diğer bir deyişle son şampiyon, salt lake city fatihi, iki altınlı muhteşem isviçreli... ulusal takıma son anda dahil edilerek büyük bir risk alınan, sezon boyunca bir elin parmağından bile az yarışmaya katılmış olan, ilk eleme günü ilk elli arasına bile giremeyen ve bu da yetmezmiş gibi yarışmaya uygun olmayan kıyafet giydiği için zaten işe yaramayan derecesi iptal edilen, diskalifiye edilen sigurd pettersen, namı diğer 2 sezon öncenin four hills şampiyonu... 37 yaşında olmasına ve yıllardır turnuvalardan uzakta olmasına rağmen eleme atlayışlarında yaşına göre başarını sayılabilecek bir derece yapıp kayak takımının standartlara uymaması gibi saçma sapan bir nedenden diskalifiye edilen masahiko harada, japonların efsane atlayıcısı, yaşayan bir guru... kariyerine bir olimpiyat altını ekleyebilmek için haftalardır özel antrenmanlar yapan, four hills tournamenti yarıda bırakıp ülkesine kaçan, dizindeki sakatlığa rağmen gücünü sonuna kadar zorlayan eski efsane adam malysz. yani polonyalıların taptığı sporcu, kayakla atlamayı yıllarca tek başına domine eden adam... yıllardır istikrarını koruyan ve geçen sezon muhteşem bir zirve yapan, olimpiyatlardan önce four hills tournament tarihine adını altın harflerle yazdırmış olan efsaneleşmiş janne ahonen, son yıllardaki formuyla her yarışmanın bir numaralı favorisi, uçan fin... final atlayışları sırasında muhteşem bir ilk atlayış yapan ve belki de hayatında ilk defa kameraları kendisine bu kadar yakın hisseden dimitri vassiliev, rusların yıllardır mücadele veren yegane neferi. hatta ve hatta alman milli takımının yedek atlayıcısını da sayalım, ilk dörde giremeyip diğer bir atlayıcının sakatlanmasını bekleyen martin schmidtt, almanların müthiş atlayıcısı...

olimpiyat madalyası alabilecek yetenekteki onlarca sporcudan sadece birkaçıydı bu ismini saydıklarım. ama ilk günkü eleme atlayışları sırasında çok iyi bir derece elde etmesine rağmen takım arkadaşı pettersen gibi kıyafetindeki ufak bir uygunsuzluk nedeniyle derecesi iptal edilen, diskalifiye edilen, dünya klasmanında bu sezon ilk 15 sporcu arasında olduğu için, hatta kılı kılına 13. olarak ilk 15te yer aldığı için eleme derecesi dikkate alınmayan lars bystoel, final atlayışları sırasında ilk atlayışlar sonunda ancak altıncılığı alabilen lars bystoel, norveç kayakla atlama takımının sitesinde bile geçtiğimiz sezon b takımında adı geçen lars bystoel, ülkesinde bile kendisinden çok daha büyük başarılara imza atan atlayıcılar varken, formunun zirvesinde olduğu bu sezonda bile ülkesinin en iyi üçüncü atlayıcısı olmasına rağmen müthiş bir performansla son iki sezonki ilerlemesinin meyvelerini toptan toplayan, yaşlı demeyelim ama tecrübeli kurtların elinden altını kapan lars bystoel...o artık bir olimpik şampiyon... arkasından gelenler de iki istikrarlı sporcu, fin matti hautamaeki ve yine norveçli roar ljoekelsoey. arkasından da michael uhrmann, andreas kuettel, janne ahonen ve adam malysz. dünya kupası sıralamasında birinci sıranın sahibi olan jakub janda ancak 13., son olimpiyatların duble şampiyonu simon ammann da 38. (yazıyla otuzsekizinci) olabildi. torino'dan aktarabileceklerimiz şimdilik bu kadar...
  • zhang dan & zhang hao çifti artistik patinaj çiftlerde gümüş almıştır ama burda önemli olan kızcağızın düşüp,dizini incitmesine rağmen iki dk moladan sonra bide konsantre olup o acıyla devam etmesidir..olimpiyat ruhu denen şey o an itibariyle hissedilmiştir..ekran başındakilerin bile gözleri dolmuş,hislenmişlerdir...
    yani eminim öyledir...
  • upcoming events view as calendar
    feb 10 2006 olympics opening ceremonies.
    feb 11,13,14,16,17,19,20,21,23,24 figure skating - 2006 winter olympics events.
    feb 11,15,19,20,22,23 freestyle skiing - 2006 winter olympics events.
    feb ice hockey - 2006 winter olympics events.
    feb 11,15,21 nordic combined - 2006 winter olympics events.
    feb 11 to 15 skeleton - 2006 winter olympics events.
    feb 11,12,13,14,15,16,18,19,21,22,24,25 speed skating - 2006 winter olympics events.
    feb 12,14,15,17,19,20,22,24,25 alpine skiing - 2006 winter olympics events.
    feb 10 to 26 turin winter olympics 2006.
    feb 13 to 24 curling - 2006 winter olympics events.
    feb 11 to 15 luge - 2006 winter olympics events.
    feb 11,13,14,16,18,21,23,25 biathlon - 2006 winter olympics events.
    feb 12,14,16,17,18,19,22,24,26 cross-country skiing - 2006 winter olympics events.
    feb 11,12,17,18,20 ski jumping - 2006 winter olympics events.
    feb 18,19,20,21,24,25 bobsleigh - 2006 winter olympics events.
    feb 12,15,18,22,25 short track speed skating - 2006 winter olympics events.
    feb 26 2006 olympics closing ceremonies.
    feb 12,13,16,17,22,23 apr 12,13,16,17,22,23 snowboarding - 2006 winter olympics events.

http://www.torino2006.org/…picgames/home/index.html
hesabın var mı? giriş yap