• 1993 dogumludur.
    1994 krizini hatirlamaz.
    2001 krizini 8 yasinda iken yasamistir. anlamistir birseylerin ters oldugunu ama pek idrak edememistir.
    gencligini ekonomik krizsiz ama bol politik krizli bir ortamda gecirmistir. yillarin getirdigi o politik tartismalar, krizler kafasini yormustur. siyah veya beyaz olan rengini secmis, ara renkleri goremeyen hale burunmustur. ne istedigini bilmez. eylem yapar ama stratejisi, istekleri -somut istekleri- yoktur. kaybolmustur. ulkesinde, dunyada esi benzeri olmayan, devletin bir kurus para vermeden yaptigi projeleri rant saglanmasi olarak gorur. hep degisim ve gelisim icinde olan bir ulkede gencligini gecirdiginden, ulkesinin nereden nereye geldigini pek goremez. internet cagi genci oldugundan, ve bilgisayar ekranindan okumak yorucu oldugundan, pek okumaz. okumus gibi yapar ama basliklara bakip bilgi sahibi olur. videolari cok sever. hazir yemek gibidir cunku. dusunmez. zengin ailenin simarik cocugudur. sanir ki, bu ulkede hep sehirler arasi duble yollar vardi, her ilde havaalani vardi, herkes hep ucakla seyahat ederdi. evet, evet zengin ailenin simarik cocugudur bu. kaprisli, ne istedigini bilmeyen, doyumsuz genc.

not: yanlis olabilir yazdiklarim ama benim gordugum bu. bu yaslarda olan gencler hakli olan seyleri, yanlis olanlari yazarsa merak ediyorum ne dusunuyorlar.
  • 2013'te 28 yaşında olan sözlük bebelerince akıl verilmeye çalışılan tipleme.

tayyip'i yalayacam diye kreşe çevirdiniz ortamı aq, git de kariyer netten falan iş miş ara yavrum boş duranı allah sevmezmiş.
  • sivas katliamının yaşandığı sene doğmuştur.
  • universitede iken devletten catir catir kredileri, burslari alir (alsin daha fazlasini da alsin egitim onemli) ama bir de uzerine bu hukumet ne yapti ki diye kapris yapar. rahat batar bu gence. birisi de, bu verilen paralar azdir, yeterli bile degil der. asagida yillara gore kredilerin ve kredi ile alinabilecek ekmek sayisinin karsilastirmasi (bu zamanda bu ikisinin listesini bulabildim, vakti olan daha degisik karsilastirma yapabilir)
    yeter mi, universite gencligine daha fazlasi lazim ama ekmek yedigin canaga tukurmeden ey genc, dusun eski zamanlarda nasildi durum simdi nasil. elbette, burs veya kredi aliyorum diye hukumete yalakalik yap demiyorum, desem de yapmazsin zaten ama yapilanlara da iyi yapmislar sunu de. adil ol elestirirken bile.

1:yil
    2: ekmek fiyati
    3: aylik kredi miktari
    4: aylik kredi ile alinabilecek ekmek miktari
    1 2 3 4
    2002 0.25 45 180
    2003 0.28 65 236
    2004 0.30 90 300
    2005 0.33 110 338
    2006 0.35 130 371
    2007 0.35 150 429
    2008 0.38 160 427
    2009 0.40 180 450
    2010 0.40 200 500

not: ekmek fiyatini surdaki listede gordum. baska sitelerdekine uyuyordu, http://www.elestiriyoruz.com/ekmek-fiyatlari.html yanlis varsa, it diyecegine duzgununu gonderse insanlar, faydali olurlar.
  • aldığı ekmeği 3 e bölersek. 500/3=167 adet ediyor. zira ekmeklerin gramajı düşürüldü. yani eleştirirken bile adildir bu genç.
  • ekmek yemekten kafaları çalışmamaya başlamış olanlar da vardır.
    1:yil
    2: benzinin ortalama fiyatı
    3: aylik kredi miktari
    4: aylik kredi ile alinabilecek benzin miktarı(litre)
    1 2 3 4
    2002 0.59 45 76,27
    2010 3.87 200 51,86
  • rahatın batmadığı gençtir. rahat olsaydı batabilirdi belki ama zaten olmadığı için günlerdir sokakta ya, bakalım ne zaman anlayacak bazıları bunu.
    devletten çatır çatır kredi ve burs alanları olsa da (ki olacak evet eğitim önemli, birilerinin bunu fark edebilmeleri harika) devlete çatır çatır harç ödeyenleri de vardır. *
    kredi/burs alıyor diye hiç sesini çıkarmamasını, her şeye göz yummasını bekleyenlere bir taraflarıyla gülüyordur.
    apolitik olabilir, bu ülkede kendilerini yönetenler bile bir halttan anlamıyorken 20 yaşındaki milletin siyasete uzak olmasından daha doğal bir şey yoktur ki bu olan bitenin gayet de farkında olduğu gerçeğini değiştirmez.
    özellikle son bir aydır belki de babası/dedesi yaşındaki birçok insandan daha bilinçli ve daha kararlıdır.
    yıllardır din, kardeşlik, kul hakkı, adalet laflarını ağzından düşürmediği halde girdiği sınavlarda ve ileride yapacağı iş başvurularında deli gibi hakkını yiyen ve yiyecek olan düzenbaz, ikiyüzlü insanların eriyip biteceği günü sabırla bekliyordur.
    son olarak da 2010 yılında 40 kuruşa ekmek aldığını hiç hatırlamıyordur.
  • apolitikliğinin sebebi iktidar ve muhalefettekilerin yetersiz donanımla oraya kadar nasıl gelebildiğini anlamaması, bu kişilerin politikalarını ve görüşlerini çoğunlukla vizyonsuz ve sığ bulması, ve en önemlisi politikacılığın yan getirilerini anlamak istememesidir.

(bkz: belediyeciliğin siyasetle içli dışlı olması)
  • 6 gün sonra aralarından ayrılacağım gençlik.
  • 2013'te 30 yaşında olan türk olgununun güncellenmiş hali.
hesabın var mı? giriş yap