şükela:  tümü | bugün
 • 1960 ların sonları 1970 lerin başlarında yaşanan 6 yıl savaşları (israil ile arap devletleri arasında geçen dönüşümlü çatışmalar) ve sonrasında opec ülkelerinin petrol fiyatlarında aldığı kararlar sonucunda önce 1973 ardından 1978 yıllarında tüm dünyayı etkileyen bir petrol krizi oluşmuştu.

  1973 ve 1978 petrol krizleri dünya iktisadi tarihinde yepyeni bir olgu doğurdu. bunun adı: stagflasyon.

  bugünlerde oradoğu'ya baktığımızda,

  yemen arabistan'ı vurdu. aynı gün arabistan'da darbe girişimi yada yolsuzluk operasyonu adı altında büyük olaylar oluyor ve ülke uykusuz kalmış durumda bu gece.
  katar'a yapılan ambargo hepinizin malumu.
  ışid'in artık çok esamesi geçmiyor. olay tamamen kuzey ırak, suriye'deki kürtler muhabbetine döndü. suriye iç savaşı rusya israil abd türkiye iran arasında bi taktik maçına dönüştü. israil kuzey ırakta nüfus peşinde.
  türkiye'de darbe girişimi etkileri hala devam ediyor. avrupa ve abd ile kötüyüz. abd aynı zamanda türkiye gibi birçok ortadoğu devletine vize yasağı koydu.

  bunlar şuan yazarken aklıma gelenler. ve tarih boyunca hiç durulmamış bir kaynayan kazandır ortadoğu. son zamanlarda olan yemen katar arabistan olayları bana 1973 ve 78 krizlerini hatırlattı. ve 3. bir petrol şoku olmaması için hiçbir neden yok diyebilirim.