şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1960 ların sonları 1970 lerin başlarında yaşanan 6 yıl savaşları (israil ile arap devletleri arasında geçen dönüşümlü çatışmalar) ve sonrasında opec ülkelerinin petrol fiyatlarında aldığı kararlar sonucunda önce 1973 ardından 1978 yıllarında tüm dünyayı etkileyen bir petrol krizi oluşmuştu.

  1973 ve 1978 petrol krizleri dünya iktisadi tarihinde yepyeni bir olgu doğurdu. bunun adı: stagflasyon.

  bugünlerde oradoğu'ya baktığımızda,

  yemen arabistan'ı vurdu. aynı gün arabistan'da darbe girişimi yada yolsuzluk operasyonu adı altında büyük olaylar oluyor ve ülke uykusuz kalmış durumda bu gece.
  katar'a yapılan ambargo hepinizin malumu.
  ışid'in artık çok esamesi geçmiyor. olay tamamen kuzey ırak, suriye'deki kürtler muhabbetine döndü. suriye iç savaşı rusya israil abd türkiye iran arasında bi taktik maçına dönüştü. israil kuzey ırakta nüfus peşinde.
  türkiye'de darbe girişimi etkileri hala devam ediyor. avrupa ve abd ile kötüyüz. abd aynı zamanda türkiye gibi birçok ortadoğu devletine vize yasağı koydu.

  bunlar şuan yazarken aklıma gelenler. ve tarih boyunca hiç durulmamış bir kaynayan kazandır ortadoğu. son zamanlarda olan yemen katar arabistan olayları bana 1973 ve 78 krizlerini hatırlattı. ve 3. bir petrol şoku olmaması için hiçbir neden yok diyebilirim.
 • varil fiyatının düşüklüğü sebebiyle özellikle amerika ve ortadoğu başta olmak üzere ertelenmiş dev petrol - doğalgaz yatırımlarını da önceliklendirecek krizdir.

  bakmasını bilenler için aslında her krizin içinde bir fırsat vardır.
 • komple petrol bitse de kurtulsak dediğim kriz.
 • (bkz: #62963858) ve (bkz: #63173957) iran'ın yükseltilen tansiyona hatta sıcak çatışma riskine rağmen orta vadede sırf kaybetmeyerek kazançlı çıkma olasılığı oldukça yüksek tüm bu kargaşadan. 2020 en geç 2024'te işbaşı yapacak posttrump bir bernie sanders esintili demokrat yönetim iran'ın körfezdeki hegemonyasını tanır ve kamuoyuna da rahatlıkla satar enikonu bir başarı hikayesi olarak bu durumu. suudi arabistan ve emirlikler düşünsün.

  bizim payımıza da tüm lojistiği karayoluna ve akaryakıta bağlı bir ülke olarak; yük treni işleyebilecek demiryolu hatlarının modernizasyonu ve gereken güzergahlara yeni yapılacak hatlar kısmının neresindeyiz sorusu düşüyor.