• oyuncu kazanmak için mesuliyet verilmesi gerektiği için, oyuncuya değer verildiğini göstermenin yolu bu olduğu için; tigana'nın genç oyunculara sorumluluk yüklediği maç olmuştur (ki izlemedim maçı).. yıllardır genç yetenekleri futbola kazandıran tigana muhtemelen bu işin nasıl olduğunu hıncal uluç'tan iyi biliyordur. en azından benim bildiğim owen'ın 17 yaşında arjantin'e dünya kupasında golü yazdığı, messi'nin giuly'yi 18 yaşında kestiği, raul'un 19 yaşında madrid'in değişilmez oyuncusu olduğu, nihat'ın, emre'nin 17-18 yaşında kadroya girmeye başladığıdır. örneklerin ardı arkası kesilmez. yok adam 'ben 18 yaşındaydım böhüü.. çok kritik dakikada girdim, dizlerim tutmuyordu' diyorsa genç yetenek falan değildir. gençtir en fazla. yetenek olmadığını da zamanında öğrenmiş olmamız iyi olmuştur. nitekim bir adamda ışık varsa 2 kötü 3 kötü oynar ama o ışık da gözükür, kendisi de yılmaz. hıncal uluç da oturduğu yerden boş boş konuşmaya devam eder.
  • lige verilen arada beşiktaş'a tigana'nın elinin değdiğini gördüğümüz, fakat değemediği bazı müstehcen yerlerinin olduğunu da gördüğümüz maç oldu.

beşiktaş'a tigana'nın elinin değdiğini ilk 30 dakikadaki ayağa kısa paslarla çabuk atağa çıkan takımdan, defans bloğunun dan dun oynamak yerine oyun kurmaya çalışmasından, forvetteki ikilinin daha iyi anlaşıyor görünmesinden forvet arkasında oynayan oyun kurucunun hareketli oyunundan anladık diyebilirim. bu 30 dakika beni öylesine mest etmiş ki sonucun beni etkilemediğini görüyorum maçtan sonra, belki de alıştık böylesine sonuçlara bilemiyorum.

mösyö tigana'nın (kazım kanat gibi olucam bundan sonra karar verdim) elinin değemediği yerleri ise 30. dakikadan sonra gayet net görebiliyoruz. orkoray ta saha komple yokoldu sahadan. sol kanat iki oyuncuya emanet edilmiş iken sağ kanadı tek başına idare edemeyen ali tandoğan'a yardım etmek adına koray sıklıkla o bölgeyi doldurmaya çalıştı lakin kendi yeri boşaldı kayseri erciyesspor da o koridoru iyi kullandı diyebilirim.

kleberson'u izlediğim ilk 3 haftayı hatırlıyorum da beşiktaş'ı o zamanlar izlemememin tek nedeniydi bugün bakıyorum kleberson'a aklım almıyor. tamam takım çok kötü durumda fazla bişey beklemek de yanlış belki ama bu kadar kötü bir oyuncu değil. çok izledim manchester'da ve brezilya'da fakat, hayal kırıklılığı yaşamamak için elimden geleni yapıyorum şu anda izlerken.

forvet hattı yaratıcı bir ekip güzel de kaynaşmışlar maçın genelinde anlaşıyor göründüler ama yetersiz kaldılar. gerek kendilerine kanatlardan gelmesi gereken yardımların yetersiz kalması gerek bazı pozisyonlarda ön plana çıkan egolar etkisizlikte etkendi.

yenilen gollere gelince de ilk gol beşiktaş'ın kanayan yarası haline gelmiş defanstaki bireysel hatalar zincirine eklenen bir halkaydı. müdahale ve takipçilik eksikliği sonrası türkiye'nin önemli forvetlerinden cenk'in soğukkanlılığı sonrasında geldi bu gol. ikinci gol ise şahsi kanaatimce murat'ın bariz hatasıydı. o topa o şekilde çıkmaması lazım uzun zamandır cordoba'nın arkasında bekleyen bir kalecinin. cordoba'yı hatırlayalım bu tip toplarda. ellerini avuç içleri rakibe bakacak şekilde vücudunun kenarına koyar. hani tabiri yerindeyse göğsünü gere gere topa doğru giderdi.murat ne yaptı ? en amatör şekilde yere yattı elleriyle de değil ayaklarıyla topa müdahale etmeye çalıştı. bence tamamen murat'ın suçu bir penaltı sonrası beraberliği yakaladı erciyesspor. son dakikalarda yaptığı kurtarış da engel olamadı bu düşünceme.

mehmet sedef'i çok beğendim. iki ayağını da kullanabiliyor. çabuk bir oyuncu. adem dursun'un ağırlığını düşününce ilaç gibi gelmiştir sol kanada. devamlılığını bekliyorum kesinlikle. genç rıza'yı ise değerlendirecek kadar göremedik ayağına hakim görünüyor diyeceğim ama kaçırdığı goldeki vuruşu buna engel oluyor. tecrübesizliğine vermekten başka bişey gelmiyor elden. büyüklerin yapacağı hataları bu gençler yapsın ben razıyım.

biraz pembe bir cümle olacak ama cenk'in ali tandoğan'ın sakatlandığı pozisyona yaptığı çok tatlıydı. devam etse kesin gol yapardı onu cenk. mest oldum şahsen bir futbolsever olarak. benzer bir pozisyonda aynısını beşiktaş'lı oyuncular yapmadı. görmemişlerdir inşallah diye avutuyorum kendimi. ayıp yoksa.

fatih altaylı tarzı bitireyim yazıyı ;

ne zaman adam oluruz ?

cenk'in yaptığı fair play yüklü davranışını üç büyüklerimizden bir futbolcu, takım 2-1 mağlupken aynı şeyi yaptığında ''neyabıyonyürüseneemmuğğagoduğum'' şeklinde bağırmayacak bir taraftarın olmadığının bilinciyle bu hareketi yaptığı zaman.
  • inönüde yaşanan ruhsuzluğun beni delirttiği kaşılaşma. yıllardır maçlara giderim böylesine boş gözlerle izlenen bir maç görmedim, gittiğime gideceğimi pişman ettiler beni. ayrıca alnından öpmek istediğim iki adam vardır ki biri ibrahim toraman, diğeri de mehmet sedef..
  • bu sezon için önemli bir maçı kalmamış olan beşiktaş'a genç futbolculara tecrübe kazandırması açısından faydası olmuş olan bir maçtır. mehmet sedef'in, rıza'nın ve diğer genç futbolcuların performansları maçın ve belki de sezonun tek kazancıdır.
  • ruhsuz ve kabiliyetsiz futbolcumsulardan beşiktaş seyircisinin bir kez daha illallah ettiği maç. bu maçtan sonra artık tek isteğimiz beşiktaşın kalan maçlarında kadrosunda daha çok genç oyuncu görmek.

bendeniz haftaiçi oynanacak olan samsunspor kupa maçına gitmeyi hiç düşünmüyorum. hem de biletim olduğu halde. benim gibi birini bile futboldan soğuttukları için tüpçü başkan ve saz ekibine teşekkürü borç biliyorum.
  • (bkz: vuslat)
  • taktik anlamda bir degerlendirme bile yapmaya degmeyecek mactir. ulan evinde 2-0 ondesin dakika 23 burdan nasil mac berabere bitiyor ve biz bu iskenceyi seyretmek icin her hafta bikmadan usanmadan geliyoruz inonuye gelmeye de devam edecegiz cunku askimiz renklere askimiz besiktasliliga askimiz o sanli armaya. bu arada bu adem dursun nasil bi insan evladi ya tum stad s.ktir ol git adem s.ktir ol git diye tempo tutuyor adamin umrunda degil eee getirirsen ne idugu belli olmayan adamları ve gs-fb süprüntülerini boyle ne ruh birakirsin ne de ahlak. son olarak kayseri erciyes takimi ikinci yarinin basinda eski acik tarafindaki kaleye sol caprazdan tehlike yaratacagi asikar bir atak gelistiriyordu besiktastan zannedersem cagdas yerde yatiyordu ve erciyesli futbolcu atagi kesip topu taca atti ve bu olumlu davranisi taraftardan da buyuk alkis aldı buna karsin ali gunes arkadasimiz ne yapti rakip takimdan bir arkadasi yerde kivranirken topu israrla taca atmadi tribunde resmen utandım. iste dedigim besiktas ruhu bu orda alinin yerinde baba hakki olsa veya yusuf tunaoglu olsa ya da ulvi guveneroglu olsa topu taca atar miydi yoksa atmaz miydi. yani benim icin besiktasin niye bu durumlara dustugunun esas delili bunlardir ve bu yonetim anlayisiyla da bir sure bu sekilde devam edecege benziyor
  • sahadaki siyah beyaz formalılara futbolcu demeye dilim varmıyor benim. hele beşiktaşlı demeye utanıyorum. çünkü ben de beşiktaşlıysam, kendimi bu ruhsuzlarla aynı kefeye koymuş olurum. bu sefer işallah diyorum, işallah futbolcuların ruhsuzluğu, kazmalığı bir teknik direktöre mal edilmez.
    vay efendim oyuna müdahale etmiyormuş. (rıdvan amca söylüyor)
    e kimi alacak. biliyor ki girecek adam da kazma. ne değişcek. hesapta çılgın kleberson var orta sahada. yedekte daha iyisi mi var? yok. beterin beteri hepsi.
    tigana kalsın biraz takımın başında. gerekirse birkaç sene birşey kazanmayalım, gençler yetiştirelim. bir de böyle denesin tüpçü başkanımız.
    her maça yorum yapmadan duramayan cranberry bildirdi.
  • jean tigana'nin muhtemelen soguga pek alişkin olmayan bunyesi dolayisiyla 90 dakika boyunca dökülen ibrahim akin'i sahada tuttugu,
    orta sahanin 2.yarida tamamen erciyes'in kontrolunde olmasina ragmen mudahalede bulunmak icin 70.dakikayi bekledigi, bu dakikada da sol kanata ibrahim üzülmez yerine ali güneş'i aldigi,
    ali tandogan yerine de maçin son 15 dakikasinda riza' denen genç oyuncuyu oyuna surdugu maçtir.

nitekim riza denen arkadaş 6pastan bomboş kale yerine onundeki topu taça yollamiş, kariyerine süper bir başlangiç yapmiştir.

kendisini boylesine zor bir anda oyuna alarak dizlerini titreten, aklini kaybettiren, güvenini derinden sarsan müthiş genç yetenek ustasi tigana'ya burdan saygilarimi sunarken

devre arasi operasyonu olarak takima oyuncu almadiklari gibi 2 adet yabanci oyuncuyu da yok pahasina baska takimlara kiralayan demirören gaz grubu'na teşekkürü borç bilirim
  • sikintidan tribunde bluetooth ile telefon aratip kendi capimizda eglence arayi$ina girdigimiz mac. ortada herhangi bir hedef yok, stres yok, baski yok, tribunler de haftalar sonra rolantiye almi$ durumu, ona ragmen bir takim 2-0 onde oldugu maci nasil kazanamaz ben idrak edemiyorum acikcasi. bir cacik olamayacagi iddia edilen kleberson, ibrahim toraman ile birlikte takimin en iyisiydi yine. sergen cok cali$ti, mucadele etti tribunden alki$i haketti. onun di$inda da goze batan ne bir futbolcu ne de bir hadise oldu. sadece ibrahim akin'in dunyanin en bencil oyuncusu oldugu birkez daha ortaya cikti ki zaten bu da haftalar oncesinden tescillenmi$ bir detaydi. taraftar ile ruhsuz futbolcular arasinda olu$an soguklugun ustune bir de gelecek hafta istanbul'a ugramasi muhtemel sibirya sogugunu da eklersek inonu'de samsunspor macinda renklere a$ik vefakar taraftar profilini daha rahat gozlemleme imkanina sahip olacagiz.
hesabın var mı? giriş yap