• (bkz: 17 nisan 2020 ingiltere turkiye ucak seferi)

bir hafta onceki ucusun ardindan karantimanin 7. gunundeyim.
    otruma düzenini ben de sorguladim, ancak mesafeyi ayarlamak icin 1 uçak dolusu yolcu icin en az 2 ek ucak daha sefere katilmaliydi. böyle yapılsaydı da bilet fiyatları çok daha pahali olacakti. hatta geçenlerde gördüğüm bir başlıkta, birileri £222 thy fiyati konusunda mizmizlanyordu ki thy'nin normal tarife fiyatlari bu civarlardadir.
    benim ucusum 222 pound, 3.5 saat londra -ankara ucusuydu.(ekleme: bunların yanı sıra uçuş prosedürleri ile ilgili hiç bir fikrim yok, belki öyle kolay değildir bunu ayarlamak)
    uçağa binmeden önce heathrow'da saatlerce bekledik, hiç kimse hava alanı yönetimine veryansın da etmiyor neden yeterli oturma alanı yok diye. yer yoktu oturacak, her yanım tulum- gözlük-maske giyinmiş çinli ile doluydu.

ek olarak ankara'ya inişin ardından 3 saatlik otobus yolculuğu ve 14 günlük karantina süresinde tirnak makasindan camasir suyuna, yeni nevresimlerden su isticisina kadar tum ihtiyaclar a dan z ye hazir beklemekteydi. 4 kisilik odada tek basima kaliyorum, internetim ve cayir cayir yanan kaloriferler cabasi.
    ayrıca gunde 3 ogun taze yemek, su, cay, kahve gibi seyler ile birlikte ( et yemedigim halde etli yemeklerden dolayi sizlanmiyorum, sizlanamiyorum ) karantina sonunda herkesin gitmek istedikleri şehirlere nakil işlemlerini yükleniyorlar.
    durumumun ozetini ıngiltere'deki arkadaslarima bahsedince her birinin agzi acik kaldi, bedava oldugunu duyunca gozleri portledi. acik soyliyeyim nadir olarak ulkemle ovundugum durumlardan birini yakaladim ve en kucuk detayina kadar anlattim etrafima.

not dusmeliyim ki gece gündüz tam korumayla bize yemek, temizlik hizmeti veren tüm emekçilere de minnettarım. onlar da kendilerini riske atmakta ve ellerinden gelen çabayı göstermektedirler, belki istemeye istemeye geliyorlardır işe, eminim lanet de ediyor sorguluyorlardir da. buna rağmen güler yüzlerini esirgemiyorlar bizlerden. uçuş sonrası stresli oluyor herkes, virüsun bulaşmış olma olasılığı, yorgunluk, uykusuzluk ve açlık biraz geriyor ve biraz buyurgan oluyor çalışanlara karşı, biraz daha dikkat etmek gerekir.
  • olmayandır.

mesela hesap meselesidir biraz.
    1. arkadaşlar, sizi orada bırakıp iyileşince ya da salgın bitince gelin diyebilirlerdi. ki bazı ülkeler yaptı.
    2. devlet göreviyle gitmediyse zaten alma zorunluluğu yok.
    3. 4 tane er uçak, yaklaşık 4 x12 = -48- uçucu ekip eder.
    4. büyük olasılıkla, risk nedeniyle yat olmayacağından, dönüş pilotları da yola beraber çıkmıştır.

yani risk hesabı. siz rahat edin diye bir başkasının eşi, annesi, babası riske mi atılsın?
    zaten gelince karantinada tutulacaksınız ve havaalanına gelen kadar her türlü riske maruz kaldınız.

size kızmıyorum ama bu salgın kimsenin hazır olduğu bir şey değildi. ve karar vericiler kendilerince hesaplar yapıp ona göre işlerini yürütüyorlar. ve teoride de söylediği gibi "bir kararın doğruluğu ancak sonucu görüldüğünde anlaşılabilir."

hepimiz göreceğiz. bu süreçte bu entariyi okuyan herkesten tek rica, bu işlere siyaseti karıştırmayın ve karıştırılmasına lütfen izin vermeyin.

rezalet değildir.
  • burda thy ye sallayanlar olmuşta sizin ağzınızın aka aka baktığınız o çok üstün sandığınız ingiltere gibi ülkeler yurt dışındaki vatandaşlarına bizemi sordunuz kıbrısa tatile giderken kalın orda tepkisi verdiği ortamda thy vatandaşlara kaç kez uçak yollamışken hiçbirşeyi umursamayıp yumurta ağzına gelene kadar amerikacığında kalan bu vatandaşlara uçak yollaması hata bence.

3-4 uçak daha yollayamamışmı diyen yazar arkadaşlara bir havacı olarak cevap; o işler o kadar kolay değil şu an dünyada hava sahaları kapalı. başvurursun amerika sana gel al vatandaşlarını derse gidip alabilirsin. adamlar sana 1 uçuşluk izin vermişse tek uçaklık slot açmışsa 3-4 uçağı nereye indireceksin ?

hadi diyelim 3-4 uçaklık izni aldın. bu krizde paranın olmadığı dönemde son dakikaya kadar bekleyen 200-300 akıllı için 3-4 uçak kaldırmak yerine o parayı ülkedeki vatandaşa temel gıda, maske yardımına kullanmakmı daha mantıklı ? amerika’ya kalkacak tek 1 uçağın maliyetini sen hayatın boyunca yan yana göremezsin yazar arkadaş ülkede para yok para.

ayrıca firma bu kadar zarardayken o kadar uçuşta son dakikaya kadar gelmeyen bu aşırı akıllı arkadaşlara özel uçuş açmasını kınıyorum. keşke kalsalardı orada en azından bize zararları olmazdı.

ha birde dip not; dünyada vatandaşlarına bu kadar kurtarma uçuşu yapan pandemide vatandaşlarına en çok sahip çıkan ülkeyiz muhalif olmak başka beyinsiz olmak başka birşey birazcık taktir edin thy yi ölmezsiniz.
  • virüs bitecek siz daha yeni mi geliyorsunuz be kardeşim.
  • nasıl olsa gelen herkes ayrı ayrı yada topluca karantinada tutulacağı için, başka bir uçak değer görülmemiştir, çok basit mantık, fizibilite yapabilme yada makroekonomi bilmeye gerek yok.
    zaten devlet görevi vs bir amaçla orada değilsen seni geri getirme zorunluluğuda yok, ayrıca sen bu zamanda geçtim dışarı çıkmayı kıtalar arası seyahat etmeyi göze alıyorsan yada zorundaysan bazı riskli durumları da göze alacaksın.
    ayrıca kaç ay oldu? bu saatten sonra gelmek isteyenlerin, kalma sebepleri sorgulanmalı.
    biz keyfimizden mi 1.5 aydır anamızdan babamızdan ayrı karantinadayız?

5 uçak gönderseydi 1k dolar değil 5k fiyat çekseydi sizlere bilet olarak o zamanda tohoyonon bolot dolondorocologo diye başlıkları açardınız değil mi?

edit büdüt.
  • fakire hıyar vermişler bu eğri demiş deyimini akıllara getiren hadise.

böyle şımarıklık olmaz olsun.

lan sonunda thy yi bile savundurttunuz ya size de ayrı helal olsun
  • nolurdu 2-3 uçak daha gönderse diyen arkadaşlar için yazıyorum;
    bulabildiğim en yeni (2018 sonu) kaynağa göre o uçağın 1 saatlik düz uçuş masrafı ortalama 7.500 dolar. 12 saatlik uçuş demiş 90.000 dolara tekabul ediyor.

slot, atc, ekip gideri vs mütevazı bir şekilde 100.000 dolara yuvarlayalım.

bu sadece dönüş uçuşunun maliyetidir.

dolar entrynin yazıldığı tarihte 6,94 liradır.
  • aylardir neden gelmediniz? son dakikayi beklediniz
  • rezalet falan olmayan uçuş.
    herkes maskesini takmış oturuyor. bu mu rezalet?
  • adı üzerinde ‘kurtarma uçuşu’

bir de bunun sonuna rezalet kelimesini eklemişsiniz. utanmıyorlar da şikayet ederken. rica etseydiniz de çok sevdiğiniz abd gönderseydi sizi vip jetlerle.

rezalet falan olmayandır, verin şunlara buzlu badem portakal suyu falan da sussunlar.
hesabın var mı? giriş yap