• an itibariyle resmen açıklanan maçtır. ikili 26 ağustos'ta las vegas'ta karşı karşıya gelecek.
  • gün itibariyle tarafların anlaştığı para uğruna boks sporuna düşülecek kara bir leke olacak müsabakadır. ufc patronu dana white ne yaptı etti sonunda organizasyonu sağladı. ekran gelirleriyle rekor kırılacak ve herkes milyon dolarlara boğulacak ve gecenin sonunda mayweather mcgregor'u kolay bir şekilde nakavt edecektir. mcgregor her ne kadar gençliğinde irlanda şampiyonu olsa da, genel olarak bakıldığında bir kafes dövüşçüsüdür. evet her iki dövüşü kendi stilinde dövüşse mcgregor haşat eder mayweather'ı fakat bu bir boks müsabakası ve karşısında 49 galibiyetli namağlup bir şampiyon var. para nelere kadir, rocky marciano, muhammed ali, sugar ray, joe frazier'ı yattıkları yerde ters çevirecek bir şov maçı olacak ve mayweather kazanacaktır.
  • bokstan ziyade kafes dövüşü olsaydı çok daha zevk alırdım mcgregor reis'in pezevenk mayweather'ın ağzına ağzına vurmasından. neyse, şansı az ama milyonların desteği arkasında olacak kırmızı pipinin.
  • kusra bakma conor ama (bkz: tmt)
  • mayweather ne pis ne para düşkünü adammışsın.
    tinerci kılıklı macgregor ı zevkine dövecek ve parayı cukkalayıp gidecek.
    ulan para için ünvanına halel getirmeye değermiydi be. yazıklar olsun. şunu gariban pacquiao dan bile beklemem.
  • yok boks sporu için kara lekeymiş, yok gereksiz maçmış. kardeşim organizasyon parası sizden çıkmıyor ya. neyin sıkıntısı bu anlamıyorum. keyfine bak sen.

sabırsızlıkla beklediğim karşılaşma.
  • mayweather ibnesi sanmıyorum ama bir şekilde dayağı yerse, ronda rousey'nin nakavt olduğu zamanki gibi sevineceğim.
  • yumruk yumruğa dövüşüleceği için mayweather sadece tecrübesiyle bile döver diye düşünüyorum. ne kadar güçlü bir adam olduğunu saymıyorum bile. mcgregor kafeste katil ama boks ringi bir başka.

böyle bir organizasyona gerek var mıydı bilmiyorum ama sabırsızlıkla bekliyoruz.
  • ayı ve aslanın dövüşü gibi, mcgregor çok seri ve hareketli bir dövüştü, mayweather ise bunu tersine güçlü bir dövüşçü, kondisyon olarak mcgregorun daha dayanıklı olacağını düşünüyorum, ama maçı kim alır onu kestiremiyorum
  • ilk 2-3 roundda conor'ın floyd'u kovalayıp, içerden dövüşeceğini, birkaç yumruk denk getireceğini öngörüyorum. maçın heyecanı ile fanları gaza getirecek fakat floyd'u pek etkilemeyecek yumruklar olacaktır bunlar. orta roundlarda floyd'un ringde iyi yer tutacağını ve iyi hareket ederek conor'ı uzaktan uzaktan defansif boks stiliyle avlayacağını düşünüyorum. son 2-3 roundda ise conor'ı puanlamada ezeceğini öngörüyorum, şayet kardiyosunda problem olmazsa. malum floyd 40, conor 28 yaşında. conor'ın karşılaşmadaki tek avantajı da bu bence; kardiyo.

bir de pek değinilmeyen bir konu var. herkes conor'ın tek şansının floyd'u nakavt etmek olduğunu söylüyor ve ben buna katılıyorum. lakin eğer birisi nakavt olacaksa bu maçta, bu conor olacaktır. ufc'de kullanılan eldivenlerle boks eldivenleri arasında çok büyük bir fark var. ufc eldivenleri çok daha minimal olup genel olarak kesikleri önleme amaçlıdır, boks eldivenleri ise kırılmaya karşı da baya bir koruma sağlar.

ufc'de conor'ın şu zamana kadar yediği en ağır yumruk (ki bu muhtemelen nate diaz tarafından rear naked choke ile boğulmadan önce çenesine yediği sol kroşe), floyd'dan boks eldiveniyle yiyeceği en ağır yumruktan çok daha az basınç gücüne sahip. bilimsel olarak kanıtlanmış bir şey var; eldivenli boks eldivensiz boksa göre çok daha zarar verici. ilk bakışta saçma bulabilirsiniz ama bu bilimsel bir gerçek. eldivensizken atılacak aşırı güçlü yumruklar kendi elinizi incitmeniz anlamına geleceğinden, eldivensiz dövüşlerde kafa travması gibi olaylara pek rastlanmaz çünkü içgüdüsel olarak o kadar hızlı yumruk atamazsınız. çünkü kafa travması yaratacak kadar hızlı yumruk atmanız kendi elinizi mahvetmeniz anlamına gelir çoğu zaman. eldivenli dövüşte ise bu durum çok farklı. eldivenler elinizi epeyce koruduğu için var gücünüzle yumruk atabiliyorsunuz. bu da eldivensiz dövüşe göre çok daha yüksek bir blunt force çıktısı demek. blunt force'u türkçe'ye tam olarak nasıl çeviririm bulamadım, biriniz yeşillendirin fikriniz varsa. açıklamak gerekirse bir boksörün eldivenle atacağı yumruğun psi'ı, eldivensiz atacağı yumruğun psi'ına göre çok daha yüksek olacaktır. psi = pounds per square inch, yani inçkare başına pound.

uzun lafın kısası demek istediğim, floyd'un ilk denk getirdiği sağlam yumrukta conor "holy shit" diyecek, çünkü o yediği yumruk ufc'de şu ana kadar yediği yumruklardan çok daha fazla sarsacak conor'ı. tek bir profesyonel boks maçı bulunmayan conor'ın buna alışık veya hazır olacağını sanmıyorum, her ne kadar baya süredir boks antrenmanı yapıyor olsa da karşısındaki adam namağlup ve muhtemelen tarihin gelmiş geçmiş en iyi defansif boksörü.

şahsen ne conor'ı ne floyd'u seviyorum. boksu ve ufc'yi yıllardır deli gibi takip eden bir birey olarak benim düşüncelerim bunlar. sonuçta iki taraf da kazanacak tabi, kişi başına 100'er milyon dolarlardan bahsediliyor.

edit: blunt force'un en yakın türkçe karşılığı "künt kuvvet"miş. carbonifera'ya teşekkürler.
hesabın var mı? giriş yap