6130 entry daha
  • bu olaylar sonucunda tayyip'in tavrini anlamak güç değil aslında. özür dilemeyip geri adım atmamasının sebebi anlaşılabilir.

şu zamana kadar olan tüm söylemlerine bakıldığında şu hissediliyor. adam tüm olayları cumhuriyetçiler ve kendisinin dahil olduğu menderes - özal geleneği çatışması penceresinden değerlendiriyor. bu nedenle uzaktan yakından alakası olmamasına rağmen gezi parkı olayları ile ilgili bir konuşma yaparken darp edilen türbanlıdan bahsediyor. yoksa bunca ekonomik gerileme pahasına topçu kışlası için diretmesi hiç de akılcı değil. ancak bu projeden vazgeçerse kendi söylemiyle cehape'den gol yiyecek.

bu diretmenin temel noktası da şu. chp zihniyeti iktidardayken çok daha fazla mağdur edildiklerini düşündüğü için insanların yaşantılarına bu tarz müdahale etme hakkını kendinde görüyor. ve şunu kendine yediremiyor. 20 yaşlarındaki çocukların kendisini dize getirmiş olmasını. tayyip'in şunu düşündüğünden adım gibi eminim. "bizim kızlarımız kapalı diye eğitim alamadı, bunlar parkları yıkılıyor, 22'den sonra içki yasaklanıyor diye dünyayı ayağa kaldırdı."

ancak bu gerçeği yavaş yavaş kabul etmesi gerekecek. 10 yıllık iktidarları boyunca kurdukları özgürlük karşıtı sistemi yıkıyor bu gençler. eğer mağdur edildilerse kendi yandaşlarının baş kaldırmamasının sebebi biat kültürüdür. bu gençler biat etmiyor ve evet sırf özgürlükleri kısıtlandığı için hükümeti protesto ediyor, seslerini tüm dünyaya duyuruyor.

şu vaziyet her ne kadar kendi zihniyeti yüzde elliyle iktidardaysa da rüyalarında dahi göremeyeceği bir zaferdir.
6471 entry daha
hesabın var mı? giriş yap