• (bkz: 29 yaşındaki evsizle yapılan röportaj) sonrası devlet bağlantılı bir iş adamı hasan'a el uzatmış. bunun tek sebebi ise her şeye razı olan, boyun eğen tarzı ve "allah bizi sınıyor" dediği içindir. halbuki "insanlar saraylarda yaşarken, muhafazakarlar yeni doğan bebeğine pırlanta takarken, insanlar açlıktan ölüyor" deseydi, terörist ilan edilip, sokakta ölüme bırakılırdı. şimdi kimse birbirini kandırmasın.

(bkz: atanamayan gencin röportaj sonu ağlaması)

kaynak
  • başlığı açan yazara kısmen hak veriyorum. dediği gibi söylemleri "allah kahretsin bizi aç bıraksan sistemi" şeklinde olsaydı en fazla haluk levent birkaç yardım yapardı. şimdi iş ve araba sahibi. ülkede binlerce evsiz var. onlar bu şansa erişemiyor maalesef.

bunun yanında güzel şeyler olurken de haksızlık arayacaksak toptan yakalım ülkeyi. iyi niyetli bir evsizin işi gücü olmuş. bırakın olsun.

sisteme isyan edecekseniz bu insanlar üzerinden etmeyin. alternatif yöntem geliştirin.
  • çok değil birazcık, başkalarının adına sevinmeyi öğrenin arkadaşlar.

hep bi karalama, hep bi olumsuzluk, hep bi isyan...
  • ankara'da bu herifin durumunda bir sürü kişi var. sorunu şöyle çözdüler:

-evsiz olduklarını söylemediler ve dükkanın kapanış temizliğini yapıp gizlice dükkanda yattılar.

-evsiz olduklarını söylediler, işe yeni başladıkları ve evsizliğin bir güvensizlik oluşturması durumu olduğu için dükkan kapısı üstlerine kilitlendi. ben bu güruhtanım mesela, kapıyı üstüme kitliyolardı, istediğim kadar bira içme hakkım vardı, öyle masaları birleştirip uyuyordum.

- iş bulana kadar kapı aşındırdılar, aynı yere 5 kere sordular ve iş buldular.

kesinlikle üzülmediğim, gayretsiz ve tembel bulduğum, götünün bokunu temizlemekten aciz insanların "insanlığımdan utanıyorum." diye boşalmalarından başka bir işe yaramadığını düşündüğüm adam. sokakta kaldığı günlerden azıcık feyz aldıysa o arabayı satıp evsizlere destek olsun. bu konuda pek çok kuruluş yardım beklemekte.
  • (bkz: gereksiz duyar kasan yazarlar veritabanı)

bu ne biçim bir duyardır sayın suser, arada sevin, sevilin, mutlu olmayı öğrenin.
  • belki de allah dualarını kabul etmiştir. evet karma mı deriz, evrene mesaj yollamak mı deriz allah mı deriz bilemem ama gönlü temiz bir kişinin istedikleri yerine gelmiş. ben sevindim.
  • peki ya diğer hasanlar ne olacak? diğer hasanları bu hale düşüren sistem değişmedikçe, daha çok hasanlar düşmeye devam edecek. vicdan mastürbasyonundan başka bir şey değil bu yardım.

siz yardım edilmiş yoksullar istiyorsunuz... biz ise, ortadan kaldırılmış yoksulluk... o yüzden anlaşamıyoruz...

(bkz: victor hugo)
  • iyiymiş lan! kamera ne tarafta! iki allah diyeyim benim de hayatım kurtulsun
  • 29 yaşındaki işsizin imtihandan geçtiğine delalettir. sabretmenin, şükretmenin, tevekkülün mükafatlandırılmasıdır. *

siz de kaderinize boyun eğip, oturup şükrederseniz, belki size de bir gün kader güler mesajı vermektir.
  • işte görüldüğü gibi biraz ajitasyon ve şükür ile 1 günde hayatınız böyle değişebiliyor. gayet güzel oyun ama. ülkede hakkıyla çalışmış, üniversite okumuş, dil bilen insanlar işsizlik diye gezerken şükür eden yine kazanmış oldu.

oturup yok yds'den 70 alayım, şu ales'ten 80 almam lazım, yok kpss çalışıp atanmam lazım. gerek yok arkadaşlar böyle şeylere sokağa çıkıp, güzel bir oyunculuk ile şükredin, bu da benim hayat sınavım falan diyin, tüm şartlar önünüze serilir.

bu tarz olayların amacı belli ki, çalışarak bir yerlere gelmeye çalışan insanların umudunu kırmak, yıldırmak.

(bkz: yeni türkiye)

kısaca diyorlar ki hepiniz tıpış tıpış şükredip bizim tarafıma geçeceksiniz.

zorla gelen ajitasyon editi : (bkz: ajitasyon)

edit 2: entryi inatla anlamak istemeyenler var. arkadaşım ben burada yardım edilmesin demiyorum. evet iyi güzel sokakta kalan bir insana yardım etmişler başını sokacak bir evi olmuş bunlar güzel şeyler fakat bu adam gibi bu ülkede milyonlarca insan var. onlar ne olacak peki ? hadi onu geçtim. bu ülkede emek verip bir yerlere gelmeye çalışan işsiz insanlar ne olacak ?

sana hiç mi dokunmuyor ben anlamadım ki. sen yıllarca dirsek çürütmüşsün, dil öğreneyim de üç kuruş maaşım artar eder diye o kurs senin bu kurs benim diye paraları bayılmışsın. tüm bunlar sonunda aldığın en iyimser ücret 5-6 bin lira olsun. eee bu adam 5-6 bin lira ile ailesinden bir ev kalmadıysa, nasıl hem kira ödeyip, hem faturalarını ödeyip, hem kendi ihtiyaçlarını karşılayıp hem de orta segment bir araba almak için nasıl kredi ödesin. bak daha ev demedim ki ev almak iyice hayal olmaya başladı gibi bir şey.

sonra bir video ile şükür ile, mağduriyet ile adamın 2 günde evi, arabası, işi oldu. hani noldu diğerlerine ? dirsek çürütmüş ve geçinemeyen insan sırf kafasını sokacak evi var diye durumu iyi mi olmuş oluyor, o adamın gücüne gitmeyecek mi önünde böyle bir örnek.

bu şekilde bir bok olmaz. insanlar kendi içinde isyan eder eder, sonra bu dışarıya mutsuzluk, gerginlik, sinir olarak yansır. kimi karakter agresifleşir ona buna saldırır, kimisi intihar eder ( ki bu aralar çok duymaya başladık) bu şekilde aradan bir video ile sıyrılıp 1 günde hiçbir şeyin yokken araba, ev, iş combosunu verirsen sen bu adama, diğer kesim buna isyan eder. neden isyan eder sence kıskandığı için mi ? kıskandığı için falan değil emeğinin karşılığını alamadığı için isyan eder.

toplumda herkesin gergin olmasının nedeni bu çünkü. o kadar eşitsiz gelir dağılımı var ki, insanlar arasında o kadar uçurum farkı olmaya başladı ki artık insanların gücü kuvveti tükendi. en kötüsü umudu, hevesleri, hayalleri tükendi. bir insan hayal kurmadan, umudu olmadan nasıl yaşar yahu. insanı insan yapan en önemli değerlerden birisidir hayal kurmak, mutlu olmak.

bunlar neden çok önemli kişinin psikoloji iyiyse, kendisi geçinip gidiyor ve ihtiyaçlarını karşılıyorsa o insandan mutlusu olmaz, ne isyan eder ne gözü başkasının malında mülkünde olur. sağlığın 1. şartıdır bu psikolojin iyiyse bu tüm vücuduna yayılır ve kendini o kadar iyi hissedersin.

sen ilk önce insanlara huzuru getir, adaleti getir, haksızlıkların önüne geç, insanlar temel ihtiyaçlarını rahatça karşılayabilecek konuma gelsin, bir refah olsun ülkede sonra izle bakalım suç oranlarında ki düşüşü, insanlarda ki yardımseverliği, sevecenliği.

ee ekonomi bu kadar kötü haldeyken, sen insanlarla dalga geçer gibi açıklamalar yaparsan, 1 günde sırf sosyal medyada yayılan bir video için üstüne basa şükretti, allah beni sınıyor gibi açıklamalarla yok evi, arabası oldu işi oldu gibi haberler yaparsan insanların gözüne soka soka o insan da agresifleşir.

yemin ediyorum çıkıp bir röportaj yapsan çoğu insan, aslında olmadığı gibi bir insan olmak zorunda kaldığı için mutsuz olduğunu dile getirir. insanları böyle böyle bu hale getirdiniz.

he bana sorarsanız ben daha tam o eşikteyim ramak kaldı. sinirleniyorum.
hesabın var mı? giriş yap