• lanet olsun böyle seçime denilen seçim. oy sayamamak değil de oy saymaya niyetleri yok. bu ne rahatlık yauv. 8327429849238234 km öteden bana dert oldu.
  • kendi geliştirdiğim bir algoritmaya göre biden gürcistan'ı 2700 oy farkla kazanacak.
    8 çekirdekli işlemcisi olan bilgisayarım 3 saatte hesapladı.

şaka lan şaka topladım çıkardım böldüm bu hızla giderse sonuç bu. bu kısım şaka değil.
  • her renkten ne kadar çok amerikanperver varmış memlekette ya hu
  • eyaletlerin seçim kurulu başkanlarının ifadelerine göre pennsylvania'da 500 binin üzerinde georgia'da da 50 binin üzerinde sayılmamış oy var.

pennsylvania'da fark 108 bin, ve son 24 saatte sayılan her trump oyuna karşın 2.94 biden oyu sisteme girilmiş. bu durum aynı şekilde devam ederse kalan oylarda biden'in 200 binin üzerinde fark atıp, eyaleti 100 bin oy farkıyla kazanması sürpriz olmayacak.

benzer şekilde, georgia'da fark 12800. son 24 saatte sayılan her trump oyuna karşın 2.73 biden oyu sisteme girilmiş. bu durum sürerse kalan oylarda biden'in 20 binin üzerinde fark atıp, eyaleti 10 bin oy farkıyla kazandığını görebiliriz.

nevada'da biden lehine fark 11400, ve las vegas'ın bulunduğu clark county'de sayım devam ettiği için bu farkın kapanması değil, daha da açılması bekleniyor. normal şartlarda eyaletin biden'a yazılması için tüm şartlar oluşmuş durumda, ancak bunun ilanı seçimi biden'a kazandıracağından tv kanalları nevada'yı biden'a yazmayı reddediyorlar, çünkü dün bir hata yapıp, her sey tam olarak belirginleşmeden arizona'yı biden'a verdiler. bugün nevada'yı açıklarlar ve sonra arizona giderse demokratlar kandırıldıklarını düşünerek sokaklara dökülebilirler diye kimse böyle riskli bir açıklamaya girmiyor.

arizona'ya bakarsak, henüz sayılmamış yüksek miktarda oy olmasına rağmen bu sayılmamış oylar seçim bölgelerine eşit yüzdelerle dağılmış. seçim bölgelerinin oy eğiliminin değişmeyeceği ve aradaki farkın büyüklüğü göz önüne alındığında farkın kapanması çok çok zor, ancak imkansız değil. bunun da nedeni eyaletin son iki yıla kadar cumhuriyetçilerin kalelerinden biri olması ve mektupla oy kullanmanın eskiden beridir yaygın olması. yani diğer bütün eyaletlerde mektupla gelen zarfların çoğu biden'a verilen oyları içerirken, cumhuriyetçiler burada biden'ın böyle bir avantajı olmamasını umuyorlar. tabi kaçırdıkları nokta demokrat seçmenin, aman cumhuriyetçiler mektupla oy kullanmış, o zaman biz de oyumuzu elden verelim demeyecekleri. her yerde olduğu gibi mektupla oy kullanma oranları burada da yüksek olacaktır. kaldı ki şimdi baktığımda aradaki farkın ufak da olsa yeniden açıldığını görebiliyorum.

sonuçta, trump'ın her yerde sayımı durdurmaya çalışırken geri kaldığı eyaletlerde çabuk sayın diye tutturması ne kadar paniklediğini gösteriyor.

benim tahminim 4 eyaletin de biden'a gideceği yönünde.

edit:

jo jorgensen'e liberal diyenler olduğunu gördüm. jorgensen liberal değil libertaryendir. liberaller abd'de politik yelpazenin genel kabul gören en soluna yakınken, libertaryenler de aynı yelpazenin kabul gören en sağındadır. liberallerin bir tık solu yeşiller, onun da bir tık solu abd'de var olmayan komünistlerdir. libertaryenlerin sağında ise white supremacistler haricinde kimseyi bulamazsınız. türk halkı liberal'in sözlük anlamını bilmediği ve türkiye'ye libertaryen politikalar getiren geçmişin özal gibi politikacılarının yanıltması yüzünden kavram kargaşası yaşamaktadır. türk solcusunun her fırsatta amerikan solcularına saldırmasını da ben buna bağlıyorum.
  • umarim trump kazanir. boylece dunyaya daha az “amerikan barisi” goturulmus olur. biraz da amerikan topraklari yasar su amerikan barisini.

viva la us air force! hahaha
  • covid pandemisi nedeniyle pek çok eyalette mazaret göstermeksizin mektupla oy kullanılabilen seçim.

şu anki durum nevada, arizona, pennsylvania, georgia ve north carolina'da sayım devam ediyor. mesela nevada'da las vegas şehrinin olduğu clark county'nin seçim müdürü ellerinde henüz zarflarından çıkarılıp sayılmayı bekleyen 60 binden fazla oy olduğunu, bunların çıkarılma, kimlik kontrolü, sandıkta oy kullananların listesiyle karşılaştırlması gibi safhalardan geçtikten sonra sayılıp sisteme aktarılacağı ve bu işlemin cumartesi ancak tamamlanacağını açıkladı. bunlardan başka kimlik gösterilmeden kullanılan ve sahipleri geri gelip kimliklerini ispatlayana kadar sisteme dahil edilmeyen oylar ve eyalet yasalarına göre 3 kasım ve öncesi damgalanıp da 6 kasım akşamına kadar seçim merkezine ulaştıkları takdirde geçerli olan mektupla gönderilmiş oylar da var. kısacası tüm oyların sayılıp da sonuçların kesinleştirilmesi haftasonundan önce olmayacak. muhtemelen onun da ötesine geçecek.

henüz postada olanlar dahil tüm oyların sayılması önemli çünkü pek çok eyalette fark bu oylarla kapanabilecek kadar küçük. bu eyaletlerde an itibarıyla durum şöyle.

nevada (6 seçici): biden 12 bin oyle önde ve kalan oylarda trend farkın açıldığını gösteriyor.

arizona (11 seçici): biden 69 bin oyla önde ve son sayılam oylarda trump arayı kapıyor.

pennsylvania (20 seçici): trump 115 bin oy önde ve biden hızla arayı kapıyor.

georgia (16 seçici): trump 13 bin oyle önde ve biden hızla arayı kapıyor.

north carolina (16 seçici): trump 77 bin oyla önde. seçim gecesinden beri sistemde yenileme yapmadılar. postayla gelmeye devam eden oyları bir seferde sisteme yüklemeleri bekleniyor.

biden'a yukardaki listeden herhangi bir kombinasyonla 17 seçici oyu geldiği takdirde bir sonraki başkan olacak. kişisel tahminim pennsylvania'da henüz sayılmamış 370 bin oyda gerekli marjı yakalayıp hesabı kapatacağı yönünde. georgia, nevada ve arizona'yı da alırsa trump'ın bu işi mahkemelerde süründürme planlarının da önüne geçebileceğini düşünüyorum.
  • oy sayımı yapılamadığı için tamamlanamayan seçim.

biden: 264
    trump: 214

olarak askıda devam ediyor.
  • şu an için trump, seçim yolsuzluklarının bildirilmesi için çağrıda bulundu. tanık olduğunuz seçim yolsuzluklarını aşağıdaki internet adresini kullanarak bildirebiliyorsunuz.

[https://defendyourballot.formstack.com/…rce=graphic https://defendyourballot.formstack.com/…rce=graphic]
  • demokrat parti seçmeni genel olarak posta yoluyla oy kullanmayı cumhuriyetçilere oranla daha fazla tercih eden seçmendi. joe biden, bilhassa pandemi nedeniyle seçmenlerinin posta ile oy kullanmaları tavsiyesinde bulunurken, donald trump gidip bizzat sandıkta oy kullanın çağrısı yaptı. hatta bundan kısa süre önce, trump'ın north carolina'daki bir konuşmasında "posta yoluyla kullandığınız oy henüz sayılmadıysa, gidin sandıkta bir oy daha kullanın" çağrısında bulunduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. posta yoluyla kullanılan oylarda sahtecilikle ilgili çeşitli ikna edici araştırmalar söz konusuyken ve hile oranları çok ama çok düşükken, seçmenlerini buna yönlendirmesinin sistemi test etme amacı taşıdığından son derece şüphe duyuyorum.

michigan, georgia ve pennsylvania'da posta yoluyla kullanılan oyların, pek çok eyalette olduğu gibi sandıklar kapanmadan önce sayılması önerisini cumhuriyetçi parti reddetti. oylama sonlandıktan sonra ilk olarak sandık başında verilen oylar sayıldı ve seçmenlerini sandıkta oy kullanmaya çağıran trump buralarda büyük farklarla öne geçti. posta ile seçime katılma çağrısında bulunan biden ise posta oyları sayılmaya başlandıktan sonra trump'ı yakaladı ve şimdiye dek michigan'da rakibini alt etmeyi başardı. (edit: biden georgia'da da üstünlüğü ele geçirdi.) (edit 2: pennsylvania da döndü ve başkanlık geldi.)

kaldı ki, trump henüz mayıs 2020'de usps'in (abd posta teşkilatı) başına, cumhuriyetçi parti'ye büyük bağışlarda bulunduğu bilinen iş insanı louis dejoy'u atadı. ve seçim günü usps'in teslim edemediği yüz binlerce oy tespit edilmiş ve raporlanmış. federal yargıç emmet sullivan'ın seçim günü verdiği 'oyların acele teslimatı emrine' rağmen, bu emre itaatsizlik edilmesi sonucu usps'in savunması istenmiş. kaynak 2

görebildiğim kadarıyla trump, düşürüldüğünü iddia ettiği senaryoyu bizzat yarattı. salgın sonrası şahsına olan desteğin düştüğünün farkındaydı, çıkış yolu olarak bunu buldu ve şimdiye dek şahane biçimde yüzüne gözüne bulaştırdı.
hesabın var mı? giriş yap