• air france kazasının daha fazla ilgi çekme sebebi uçağın akibetinin belli olmamasıydı. kazanın üzerinden tam 5 gün geçtikten sonra ancak bazı cesetlere ve uçak parçalarına ulaşılabildi. bir anda koca uçak hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolmuştu. bu da herkesin ilgisini çekti doğal olarak. yok ufo dediler lost dediler türlü türlü şeyler üretmek mümkündü. yemen havayollarının uçağı ise kısa bir sürede bulundu. fazla bilinmeyen yok. kara kutusunun yerini de bulmuşlar. tam olarak neden düştüğü muhtemelen belirlenebilecek. air france uçağının kara kutusundan bile ümit kesildi. kara kutusu bulunmadan kesin düşüş sebebi hiçbir zaman öğrenilemeyecek. o yüzden her zaman yok onlar zengin milletlerdi o yüzden çok gündemde kaldı, diğerleri kunta kinte olduğundan kimse onları önemsemedi eleştirilerine katılmıyorum. bu noktada sadece kazaların oluş biçimi ilgi çeken nokta olmuştur.
  • 153 kişiden sadece birisinin kurtulduğu iddia edilmekte lakin her nedense ne türkiye'de ne de dünyada 1 haziran 2009 air france uçak kazasındaki kadar ilgi ve alaka görememektedir.

tabi yanılıyor da olabilirim, belki de ben uçakta bulunması muhtemel az gelişmiş ülke insanlarını fazla abartıyorumdur...
  • elbette diğer tüm kazalar kadar vahim bir olaydır.. üzer korkutur insanı ister istemez.. üzerime düşen duygusal repliğimi girdikten sonra dikkatimi çeken bambaşka bir duruma değinmek isterim ki o da bu kazanın yakın zamanda olan air france kazası kadar bizim basında dikkat çekmediğidir. içinde türk yolcu olmadığındandır diyeceğim ama hatırladığım kadarıyla air france kazasında türk yolcu henüz tespit edilmeden haber sitelerinde ve haber kanallarında ilgili kaza manşete oturmuştu bile.. bundan ötürü anladım ki bir yemenli bir fransıza bedel değil ülke olarak gözümüzde kaza daha yakında olmasına rağmen..

ekleme: sadece basın değil sözlük ahalisi içinde aynı ayrım geçerlidir.
  • dusen ucak 7o-adj kuyruk numarali a310-324 'dur.
    ilk ucusunu 23 mart1990 tarihinde yapmis ve ilk teslimati ilfc'ye yapilmis bir ucaktir.
    guc uniteleri 2 adet pw4152 'dir.
    halen sahibi ilfc, kiracisi yemenia'dir.
  • yuzmeyi bile dogru durust bilmeyen 13 yasindaki bir kiz cocugunun kurtulmasiyla akillarda kalacak olan kaza. cocuk yuzme bilmedigi halde dizleri yanik ve koprucuk kemigi kirik olarak o dalgali denizde iki saat suda kaldi ama sarisin mavi gozlu olmadigi icin meshur olamadi.

akrabasi ucakta olan bir adamcagizin, "ben de fransiz vatandasiyim, fransa nerede? niye benim hukumetimden kimse yok burada hala?" diye agladigini unutamayacagim kaza.

airbus'in unutturmak istedigi ikinci kaza, yanliz birinci kazayi unutturamadi. bunu zaten unutturmaya bile gayret etmedi.
  • air france kazasına yazılan, özellikle lost temalı saçma salak bir sürü entryi okudukça sözlükte ilgi görmemesinden memnun olduğum kazadır.

internette yayınlanan yorumlara göre kazanın oluş nedeni pilotaj hatası olabilir. zira o hava şartlarında, o şekilde alçalmanın çok sağlıklı olmadığı görüşündeler.
  • hakkında gerizekalı lost esprilerinin tekrarlanıp tekrarlanmayacığını düşündüğüm kaza. sözlükte pek rağbet görmemesine şaşmamak lazım, zira haberlerde de air france kazası kadar yer bulmadı ve bulacağa da benzemiyor. burdan bir sürü tespit yapılırdı da eve yeni geldim be sözlük yorgunum...
  • air france kazasından bir ay sonra olmasında hiç bir gariplik yoktur, aşağıdaki linkteki listeye bakıldığında istatiksel olarak gayet mümkün olduğu anlaşılabilir:

http://en.wikipedia.org/…olving_commercial_aircraft
  • pilot inişe geçtiği sırada pas geçmiş, tekrar denemek dönüş yapmış ama uçak bu sırada okyanusa düşmüş. kaza nedeninin pas geçme nedeniyle bağlantılı olup olmadığı bilinmiyor. airbus'ın a310 modelinin 8. ve en çok can kayıplı 2. kazası olarak kayıtlara geçecek muhtemelen.

(bkz: pisti pas geçmek)

edit: http://www.airdisaster.com/…gi?aircraft=airbus a310
  • "kazadan kurtulan bebek" haberleri yanlıştır, kurtulan yolcu 14 yaşında bir kızdır:
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/africa/8127812.stm
hesabın var mı? giriş yap