• bddk'ya yapılan ödeme sağlayıcı başvurusunun reddedilmesi gerekçesiyle yapılmıştır.

gerekçeli edit: ilgili tebliğe göre paypal'ın birincil ve ikincil sistemlerinin yanı sıra, tüm yedeklerinin de türkiye'de bulundurulma zorunluluğu var. yasaya göre paypal'ın çekilmeyi bırak olduğu gibi türkiye'ye taşınması öngörülüyormuş. yasa ve ilgili tebliğler değişmeden türkiye'ye dönebilmesi zor gözüküyor.

https://www.bddk.org.tr/…elektronik_para_teblig.pdf
  • an itibarıyle resmi ağızdan açıklanan karar. lisans için başvurmuşlar, red edilmiş bi de üstüne faaliyetlerini dudrur denmiş. 6 haziran 2016 tarihinde türkiye'deki bütün faaliyetlerine son veriyor. bu kararla birlikte sadece türkiye içindeki işlemler durmayacak, aynı zamanda türkiye üzerinden açılmış hesapların tamamı bloke olacak ve yurt dışına da işlem yapamayacak.
    hesaplarınızda para varsa 6 hazirandan önce bi şekilde taşıyın paranızı.
    kaynak.
  • türk internet girişimcilerine darbedir.

işte bunlar hep faiz lobisinin işleri.

hem içerisinde bir değil tam iki defa "pa" geçen bir kuruluşun "pa"ralel yapı ile ilişkisi olmaması düşünülemezdi.

(bkz: paypal)
  • kimin ayağına bastılar da böyle oldu acaba.
  • 6 haziran 2016 tarihinde gerçekleşecek olan çekilmedir. paypal'ın bana gönderdiği mail ve websitesinde yayınladığı mesajı paylaşıyorum,

türkiye’deki müşterilerimiz için önemli bilgilendirme

paypal olarak türkiye’deki faaliyetlerimizi durdurduğumuzu üzülerek bildirmekteyiz.

6 haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere türkiye’deki müşterilerimiz paypal hesapları üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacaklardır. müşterilerimiz paypal hesaplarına giriş yapabilir ve varsa hesaplarındaki bakiyeyi türkiye’deki banka hesaplarına aktarabilirler.

belirtmek isteriz ki, paypal’ın önceliği her zaman müşterileri olmuştur. ancak yerel düzenleyici kuruluşa yaptığımız lisans başvurusunun reddi ve ilgili kurumun türkiye'deki faaliyetlerimizi durdurma talimatı doğrultusunda uygulamak durumunda olduğumuz bu karardan dolayı üzüntü duymaktayız.
    müşterilerimiz bilgi sayfasını ziyaret ederek bu sürecin kendilerini nasıl etkileyeceğine ilişkin detaylı bilgi alabilirler.

paypal olarak tüm müşterilerimize bugüne kadar bizi tercih ettikleri için teşekkürlerimizi iletmek isteriz. paypal'a vermiş olduğunuz destek türkiye'deki çalışanlarımız ve şirketimiz için her zaman önemli olmuştur.

gelecekte türkiye'deki müşterilerimize yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarımız devam edecektir.

açıkçası yurt dışı alışverişlerde özellikle ebay'de severek kullandığım bir sistemdi. ebay'de çoğu uzak doğulu satıcının paypal istemesinde de bunu etkisi var tabii. paypal kartıma atmlerden para yatırarak istediğim ürünü rahatça ve güvenli bir şekilde kart bilgilerini girmeden tek tuşla rahatça alabiliyordum. seni çok özleyeceğim paypal, türkiye'ye dönüşünü sabırsızlıkla bekleyeceğim. paypal türkiye'de parası olanlar 6 haziran'dan sonra türk hesaplarına parada yollayamayacaklar, bu sebeple paypal hesaplarınızı kontrol etmenizde fayda var sevgili suserlar.
  • hadee, çok kötü oldu bu durum. yurt dışından ürün almak çoook büyük problem olacak.
  • "6 haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere türkiye’deki müşterilerimiz paypal hesapları üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacaklardır."
    • satış yapılamayacak, çünkü bddk izin vermedi anladık. peki bu nedir? ben buradan bir sözlük yazarına olan borcumu ödemek için para gönder deyip yollayamayacak mıyım? eyy paypal!

"türkiye’de ödeme faaliyetlerinde bulunmak için yaptığımız lisans başvurusunun bddk tarafından reddi nedeniyle faaliyetlerimizi durdurmaktan başka bir seçeneğimiz bulunmamaktadır."
    • iznin yokken bunca zamandır faaliyet gösteriyordun; şimdi mahallede topla oynamasına izin verilmeyen loser bebe gibi neden tasını tarağını toplayıp "ben kaçtım ağalar" edebiyatı yapıyorsun? eyy paypal!

• dünya'nın ebesinin şeyine kadar globalleştiği günümüzde,* hiçbir şeyin gerçek anlamda engellenememesi sonucu bu bddk kararının da arkasından dolanılabilmektedir. zira paypal da "başka bir ülkede paypal hesabı açabilir miyim?" sss'sinde bu cevabı vermiştir:

"kullanıcıların ikamet ettikleri ülkede paypal hesabı oluşturmaları gerekmektedir. başka ülkelerde ikamet eden müşterilerimiz paypal hesaplarını kullanmaya devam edebilirler."
  • bu kararı verdiren yönetimin allah gani gani belasını versin diyorum. uluslararası freelance çalışmayalım, etsy gibi mağazalarda satış yapamayalım, ebay'den sipariş veremeyelim, herşeyi bu boktan vergileriyle 10 katına satın alalım, heryere kredi kartını yazmak zorunda olduğumuz için güvenli alışveriş yapamayalım, böyle bir ülkede doğup yaşadığımız için de allah belamızı versin. bir iki seneye bitcoin gelir de bu bankacılık sisteminin ağzına sıçar umarım.
hesabın var mı? giriş yap