• 18 nisan 2019 türk hava yolları rezaletinin devamı niteliğindeki rezalet.

detaylı hali için ilgili rezalet başlığı okunabilir ancak bu başlığa konu olan rezaletin daha iyi anlaşılabilmesi için özet geçiyorum; yurtdışı uçuşuma 2 gün kala uçuşun iptal edilmesinden dolayı yolcu hakkımı kullanarak tazminat talebinde bulunmuştum. uzun süren uğraşlar sonucu da 250 euro tazminatım türk hava yolları tarafından onaylanıp bana bilet satış ofislerinden nakit olarak alınabilecek şekilde iade çeki iletilmişti. bunun 3 hafta sonrasında, ben daha tazminatı almadan (1 sene içerisinde istediğim zaman kullanabileceğim yazıyordu) başka bir türk hava yolları yetkilisi durduk yerde tazminat hakkım olmadığına dair mail atmış ve önceden verilmiş iade çekini iptal etmişti. bununla ilgili de önceki başlığı açtıktan ve sivil havacılık genel müdürlüğü'ne şikayet ettikten birkaç saat sonra müşteri hizmetlerinden arayıp kusura bakmayın yanlışlık olmuş ilk yapılan işlem doğru diyerek yeniden iade çeki göndermişler ve ben de rezaletin sonlandığını düşünmüştüm.

bu aşamada olayın ikinci bir rezalet başlığına evrilmesine sebep olan sonrasına geçiyorum.

250 euro değerindeki tazminatı nakit olarak almak için dedikleri gibi türk hava yolları bilet satış ofisine gittim (lokasyon izmir). prosedür şöyle; bana iletilen iade çeki numarasını (bu e-bilet numarası gibi bir şey oluyor) kimliğimle birlikte personele göstermem, onun da sistemden kontrolünü sağlayıp tazminatı o an ödemesi gerekiyor. ancak satış ofisi çalışanı kasada para olmadığından ödeme yapamayacağını söyledi. o gün istanbul aktarmasıyla yurtdışına çıkacaktım ve bu sefer de sabiha gökçen havalimanı'ndaki bilet satış ofisine gittim. senaryo yine aynı. yani koskoca türk hava yolları'nın ne izmir, ne de istanbul'daki bilet satış ofislerinde 250 euro yok. müşteri hizmetlerini arayıp ne yapmam gerektiğini sorduğumda bu işlemi yurtdışındaki bilet satış ofislerimizden de yapabilirsiniz şeklinde bilgi verildi ve üçüncü olarak lviv'deki bilet satış ofislerine gittim. orada da nakit olarak ödeme yapamayacaklarını, banka hesabı verirsem 1 ay içerisinde hesabıma gönderileceğini söylediler. buna da tamam dedim ve iban bilgilerimi doğru bir şekilde paylaştım.

üzerinden 1 ay geçmesine rağmen hala gelen giden olmayınca telefonla lviv'deki ofisi aradım ve ödemenin 20 mayıs'ta yapıldığı, bankamla iletişime geçmem gerektiği söylendi. ancak ne hesabıma gelen bir ödeme var, ne de bu süreçte (banka şubesinden aldığım bilgiye göre) havuzda bekleyen veya iade olan bir ödeme var. bunun üzerine türkiye'deki müşteri hizmetlerini arayarak şikayet kaydı oluşturdum ve bana ödemenin gönderildiğine dair banka dekontu talep ettim. günler sonra cevap geldi ve gönderilen şey dekont değil, e-bilet faturası gibi saçmasapan bir şey. tekrar müşteri hizmetlerini arayıp bu belgenin hiçbir anlam ifade etmediğini, banka dekontu istediğimi belirttim ve yeni bir şikayet kaydı oluşturuldu. gelen cevapta iadenin yapıldığı ve dekont gönderemeyecekleri yazıyor. yine bir umutla müşteri hizmetlerini aradım ve zamanında badem bıyıklı abilerinin torpiliyle o koltukta oturduğu ses tonundan bile belli olan bir herife neredeyse 1 saat boyunca eğer bir ödeme yapıldıysa bunu benim değil kendilerinin kanıtlaması gerektiğini, bunun da tek yolunun dekont göndermeleri olduğunu anlatmaya çalıştım. zira herif dekont göndermek veya göndertmek yerine ciddi ciddi 1 saat boyunca "nereden bilelim sizin yalan söylemediğinizi siz bize banka hesap ekstrenizi gönderin oradan ödemeyi alıp almadığınıza bakalım" şeklinde benim olmayan bir şeyi kanıtlamamı isteyip durdu. banka hesabımda 20 mayıs'tan beri hiçbir hareket yok boş sayfa mı göndereyim deyince bile evet boş sayfa gönderin belki siz görmüyorsunuzdur diyen bir adamdan bahsediyorum.

sonuç olarak avrupa'nın en iyi havayolu şirketi olduğunu iddia eden türk hava yolları 250 euro değerindeki, sayısız geribildirimim, sayısız telefon görüşmem, son olarak burada açtığım başlık ve sivil havacılık genel müdürlüğü'ne şikayetim sonucu istemeye istemeye onaylamak zorunda kaldıkları hakkım olan tazminatı normalde bilet satış ofisinden nakit olarak vermeleri gerektiği halde 3 farklı bilet satış ofisinde kasada para yok gerekçesiyle vermeyip, 1 ay içerisinde banka hesabıma ödeneceğini söyledikleri halde onu da ödedik diye yalan söyleyerek ödemeyip, defalarca banka dekontu talep etmeme rağmen ısrarla dekont da göndermeyip konuyu kapatmaya çalışıyor. kapatabilecekler mi göreceğiz.

şimdi rezalet puanlarını alalım.
  • 10 verdim gitti. hak aramana da 10. lakin ülke türkiye olunca her rezalet doğal karşılanıyor. seçimi iktidar kazanamadığı için seçimi iptal eden bir ülkeden bahsediyoruz. sosyal mesajımı da verdiğime göre gidebilirim.
  • rezalet puanım 9/10
    thy bunu hep yapıyor.
    daha önce de bizim valizi komple kaybetmişti, tazminat olarak verdiği ücret valizin kendisi bile etmiyor müşteri hizmetlerinin söylediği şuydu, nereden bilelim ki sizin valizinizin kalitesini boyutunu siz öyle söylüyorsunuz diye fazla ödeme yapamayız.
    abicim kaybetme yeter.
  • sorsan super bowl da reklamlar, dünya futbol takımlarına sponsorluklar. ama iş 250 euro ya gelince thy seyahat turizm. 10/10.
  • türk hava yollarını severim, tercih ederim ama klasik bir devlet kurumuna dönüşme yolunda hızla yol aldıklarını görmek üzücü. gelişmiş ülkelerde bu gibi olaylarda dava açarsanız hem masrafları hem de bir nevi yıpranma payı gibi bir hakkınız olur. ama burası türkiye maalesef. ne olursa olsun hakkınızı aramaya devam etmenizi rica ederim zira olay 250 eur değil, olay türkiye'nin en iyi markalarından biri olan bir kuruluşun kendi vatandaşını, mağdur etmesi ve hizmet sektöründe motto olan ''müşteri memnuniyeti'' kavramını 250 eur için heder etmesidir.
    rezalet puanım 11/10

yazık çok yazık.
  • 10/10 rezalettir . klm adlı hollanda şirketi abd ye giden uçağımı iptal etmişti. 3 gün içinde 600 euro tazminat banka hesabımdaydı..
  • ceviz kurtlarını bilir misiniz? o minik kurtlar cevizlerde delikler açıp oralardan cevizin bereketli içine girerler, gerçekten bereketli bir cevizdir, tüm kış boyunca hem barınağı olabilir hem ihtiyacını giderebilir, tıka basa dolmayı da ihmâl etmez. ancak kış sürekli değildir, hiçbir şeyin sürekli olmadığı gibi.

yaz gelir ve o minik kurdumuzu sıcak basar, kendisini dışarı atmak ister. zaten cevizin içindeki her şeyi yemiştir ne kalmıştır ki geriye? ancak minik kurdumuz, kendisinin dönüştüğü hâlden bihaberdir. iyice şişmanlamış ve zor hareket etmektedir. bir şekilde girerken açtığı deliği bulur, ancak o cüssesiyle geri çıkması mümkün değildir. cevizin içinde, yıkımını getirdiği yerin onun yıkımını getirdiğine şahitlik olurken can verir. yazıktır o ceviz ağacını bakıp büyüten ve yeşertenlere...

türkiye'deki ceviz gibi bereketli, cumhuriyetin büyüyüp yeşerttiği ve halkına armağan ettiği kurumların, ceviz kurtları vasıtasıyla içindeki tüm imkanların tüketildiğini görmek ne acıdır. yanlış yönetim politikaları, siyaset, bilgisizlik artık ne derseniz deyin...
  • 250 degil 400 euro hakkin hocam..
  • ben de 9/10 veriyorum

arkadaşların dediği gibi başka ülkede bu işe girmek sıkıntıyı arttırır. izmirdesin 2 sefer daha gidersin havaalanına olmadı her türlü çirkefliği yaparsın parayı getirin diye.

başka ülkedeysen kaktırırlar böyle
  • 9/10 rezalet puanım.
    yılda en az 2-3 kez yurtdışına çıkan, yurtiçinde ise sayısını bile bilmediğim kadar havayolunu kullanan biri olarak ifade edyorum. thy tercih ediyorum. herşey tek tek başlar. tek tek kaybedersiniz müşterilerinizi.
28 entry daha
hesabın var mı? giriş yap