• istanbul.

istanbul'da yaşayan çoğunluk asgari ücretle yaşıyor sen 3000 tl.'den bahsediyorsun.
    3000 tl. ile kral gibi yaşarım ulan.
  • nere gidilirse gidilsin az ya da çok kira ödüyorsan 3000 tl tek başına bir insana yetmemekte.

bugün anadoluda dandik diye baktığımız şehirlerde bile 750 tl'den aşağıya kira bulamaz (bekara verirler mi emin olamadım bir de o konu var)

kira, faturalar bir de kışın eklenen ısınma derken sadece barınma ihtiyacına maşının 3'te 1'inde fazlası gider. hatta fazlası misal kabaca hesap yapalım ortalama zevkler ve ortalama yaşam koşuluna bakalım.

kira +aidat 775 tl

cep tel 50 tl
    ev net 60 tl
    su 25 tl
    elektrik 50 tl
    dijital tv sistemi 25 tl (genç bu arkadaş ortalama ekleyelim bunu da )
    210 tl total daha ısınma yok, şehre ve aya göre kişinin üşüme durumuna göre değişken ondan o hariç.

eline 2015 tl para kalmasıyla aylık min yemek gideri(hep evde yemek yapsa bile) 500 olsa , 150 lira sigara parası olsa(sigara lüx)

hadiısınmayı 12 aya bölsek aylık 70 tl ısınma desek

kalan 1295 tl ile giyim /sosyal hayat /birikim /öngörülemeyen harcama (tamirat-hediye vb) /sağlık /yıllık tatil parası biriktirme.

zor zor zor hem de çoook zor burada aşırı lüx ve aşırı kısıtlama olmayan bir hesap kitap var.

bu kişilerin kendileri için bir hobi edinmeleri zor, aynı zamanda mesleğine faydası olacak bir eğitim- kurs alması zor, daha düşününce neler çıkar.

batman anca paklar yahut bayburt

edit : başlık başa kalmış, ilk kez bu duyguyu yaşıyorum sözlük asdfghjklş
  • ısparta
    burdur

bunları beğenmediysen;
    tokat
    yozgat
    bunları da mı beğenmedin?

ağrı
    hakkari
    şırnak
hesabın var mı? giriş yap