şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • bedenen ya da sözlük olarak görüp göremeyeceğimizi merak ettiğim seçimler.

  ama zaten tayyip 2015 sonrası gideceğinden/zayıflayacağından bu seçimler de önce çekilecek.

  yıllar sonra gelen edit: zaman zaman zuhahah puhahah tadında mesajlar alıyorum. gerçekten beyinsiz bazı arkadaşlar. 2015 haziran seçimlerinde rte iktidar olabildi mi? hukumet kurabildi mi? bahceli o sacma cikisi yapmasaydi ve koalisyon kurulabilseydi durum boyle olur muydu? 2015 kasim secimleri oncesi ne hikmetse ardi ardina patlamalar olmasaydi durum boyle olur muydu? 15 temmuz girişimi olmasa ve her şey seyrinde devam etseydi bugunlere gelir miydik?

  o yuzden mal mal konusmaya gerek yok. 2014 yilindaki ongorumden sonra ongorulemeyecek 3 durum cikti ortaya. bu oyunlar olmasa rte su anda siyaset sahnesinde olmazdi..
 • mansur yavaş'a yeniden seçilmesi için oy atacağım seçim olacaktır.
 • mansur yavaş'ın oğul gökçek'i de yenerek gökçek ailesine 2-1 yapacağı seçimler olacaktır.
 • muhtemel bu tarihte olmayacak seçimlerdir. sonuçta türkiye burası her an her şey olabiliyor. lakin biz yine de yazımızı bir köşede tutalım.

  öncelikle 30 mart 2014 yerel seçimleri ile beklentilerin tersin yüksek bir oy aldı akp. chp nispeten yükselse de ankara ve istanbul'u alamadı. bir nevi kılpayı kaçtı. mhp ise o beklenen çıkışı yakalayamadı. yerinde saydı fakat mersin ve adana'yı aldı. bdp ise güneydoğu ve doğuda yine alması beklenen yerleri aldı. bakalım bu 2019 seçimlerine kadar bdp neler yapacak. ha ismi yine değişir mi bilemeyiz tabi. batıda ise hdp olarak katıldı zira. 5 yılda ülke komple değişir bile, öyle de sistemsiz bir ülkeyiz ki yarını bile kestiremiyoruz.

  akp'nin hedefi 2023, chp zaten kurucu parti, kapatılması gibi bir seçenek çok çok çok düşük bir ihtimal.*`:über dediğimiz şeyler de aslında gayet ülkemiz için normal şeyler` mhp'de kemik bir tabana sahip milliyetçi bir parti. yani bu üç parti hala kalır bence.`:akp belki merkez sağ hareketlenmeleri ile sıkıntıya düşebilir bunu da dip not yazayım.`

  2014'teki cumhurbaşkanı seçimi ve 2015'teki genel seçim sonuçları 2019 yerel seçimlerini direkt etkileyecek. partilerin ve kişilerin manevraları ile 1 yıl sonra 2019'u kestirmek daha da kolay olacak. en önce erdoğan cumhurbaşkanı olmak için aday olacak mı bu altın standart tahminlerimiz için. zira partisinin şu anki tüzüğüne göre 3 kere milletvekili seçildi ve limiti doldurdu. tüzük değişmezse eğer cumhurbaşkanlığı da sıcak geldiği için aday olabilir. e peki abdullah gül ne olur? rusya modeli ile yer değişebilirler. ayrıca muhalefet ortak bir aday çıkarırsa da ortalık fena halde kızışır zira ülke zaten 50 - 50 fikirsel bölünmüşlük içinde. buraları yine editleriz yıllar içinde.

  2015 genel seçimleri de tabii ki 2014 cumhurbaşkanlığı seçimi'ne bağlı. erdoğan iç tüzüğü değiştirir ve partinin başında kalırsa, bu demektir ki abdullah gül yine cumhurbaşkanı. akp'nin de oyları bir anda düşüşe geçmeyeceği için genel seçimlerde yine birinci parti çıkma olasılığı yüksek. tabi burada chp, mhp neler yapacak çok önemli. zira 30 mart 2014 yerel seçimleri onlar için çıkarılması gereken ders olursa daha yapıcı bir muhalefet ile oylarını arttırabilirler. özellikle anti-akp'den ziyade kendi fikir ve projelerini halka anlatarak kendi ekollerinin reklamını yaparlarsa belki iç anadoludan çok iyi oylar alabilirler. zira akp o kadar olan olaylara karşı hala yüksek oy aldıysa bunun nedenleri olmalı. iyi bir analiz ve sentez ile yorumlanıp yol haritaları çıkarılmalıdır. bakalım buraları da editleriz yine.

  vel hasılı kelam yarınını bile tahmin edemediğimiz ülkemizde 5 yıl sonrasını kestirmek çok zor. lakin olasılıklardan az biraz tahmin yürütülebilir.

  esas soru ise, o tarihte ben nerede olacağım?
 • devamlı ertelenerek, bir ay öncesinde yapılacak açılışları şimdiden yazayım:

  (bkz: mahmutbey mecidiyeköy metro hattı)
  (bkz: bakırköy ido bağcılar kirazlı metro hattı)
  (bkz: sabiha gökçen havalimanı-kaynarca metro hattı)
  (bkz: marmaray) evet 10 yıl gecikme ile açılışa bir de kutlama yaparlar. beklediğimiz cr1/cr3 etabının planlanan bitişi 2009'du.
 • kürtlerin yoğunluklu yaşadığı yerlerde yapılıp yapılmayacağını merak ettiğim seçimler.
 • ya istanbul'u alırsak her şey değişir, istanbul, ankara önemli.

  tatavaya yapmayın basın geçin.

  aynı terane.
  since 1994
 • heyecanlı olacak seçimlerdir.

  fakat 3 büyük şehir'in alınabilmesi için chp, bahçeli karşıtı mhp seçmenleri ve hdp'lilerin tek bir adayda uzlaşması gerekecektir. evet-hayır daki gibi 2 seçenek olmayacağından bu uzlaşmayı yakalamak oldukça zor olacak. herkes kendi adayına yürüyüp desteklerse olay yine akp'ye yarar.
 • heyecanla bekliyoruz.
 • meral akşener ve ümit özdağ'ın kuracağı yeni parti ankara'da mansur yavaş'ı aday gösterirse, chp ne yapar? bir aday gösterir mi yoksa aday göstermez mi?
  chp yine de aday gösterecektir. ancak ankaralı chplilerin ekseriyeti mansur bey'e oyunu verecektir. böylelikle başkent akp'nin elinden alınmış olur. zaten akp'de melih gökçek'nin aday olup olmama tartışması yaşanacağı için ankara'da akp kan kaybedecektir.
  istanbul'da ne olucağını kestirmek güç. mansur yavaş gibi muhalif seçmenlerin üzerinde uzlaşacağı bir isim yok. şu ana kadar chp'de istanbul belediyesi için sivrilmiş bir aday, bir ilçe belediye başkanı da yok.
  akşener ve özdağ'ın yeni partisi süpriz bir ismi aday gösterebilir mi? güçlü bir ismi aday yapsalar bile kazanabilirler mi?
  bugünden baktığımda istanbul'u kazanmaya en yakın akp. kadir topbaş'ı aday yapmayacaklar. nispeten pek tanınmayan birini aday yapacaklar. akp'nin bir eksisi bu olacaktır.