• benim arkadaş 38 yaşında bekar ailesi ile yaşıyor 2-3 ev kirasıyla idare ediyor. akşam 6-7 gibi evden çıkıp kahveye gidiyor 11-12 gibi de eve geri dönüyor.2000 senesinden beridir tanırım devamlı böyle.
  • 33 yaşında baba parası yiyen, ablasının arabasıyla millete caka satan ana kuzusu. aynı zamanda hobi olarak greyfurt sikiyor. sikin de mi yanmadı evladım?
  • herbokologluğunuzun insanları nasıl bir ruh haline sürüklediği hakkında hiçbir fikriniz yok ki böyle saçma sapan başlıklar açıyorsunuz. bir insanın tüm hayatını bilmiyorsunuz, bilemezsiniz. bunu bilemiyorken de kimseyi yargılamaya, aşağılayıcı yorum yaparak üzmeye hakkınız yok. sizin bu aptal yorumlarınız yüzünden intihar eden insanlar var. yarın bir trafik kazası geçirip kolsuz bacaksız kalsanız ve biri sizin durumunuzla ilgili bir başlık açsa ancak o zaman anlarsınız düşüncesizliğinizi
  • bak şöyle başlıkların altında ağzının ayarı olmayan tipler var ya, insanlar bunlar yüzünden depresyona giriyor.

biri de kuzenim. adam 30 yaşına kadar iş bulamadı.
    napsın? ailesiyle oturdu. ama bu densiz tipler yüzünden depresyona girdi.
    ilaç kullandı.

dünyayı görmediği için buradakiler bilmez.
    çoğu avrupa ülkesi için de hiç anormal bir durum değildir bu.
    italya, ispanya, yunanistan, türkiye gibi akdeniz ülkeleri ve birçok doğu avrupa ülkesinde gayet fazla sayıda bulabileceğiniz erkek ve kadın var böyle.

italya'da 35 yaş altı erkeklerin %74'ü, kadınların &66'ı anasıyla babasıyla beraber yaşıyor. türkiye'de harçlık kullanımıyla ilgili bir araştırma yaparken bulmuştum bu istatistiği.
    https://www.statista.com/…-parents-italy-vs-europe/

filmlerden gördüğünüz batı avrupa ve abd yaşam tarzını anladığınızı sanıp gaza geliyorsunuz böyle 18'e geldi mi eve çıkmalı insan falan diye de bu tamamen kültürel bir durum.

kuzey avrupa, batı avrupa ve abd için böyle bir kültür var.
    ama güney avrupa, güney amerika, kore, japonya ve çin gibi ülkelerde de aileler bir arada yaşar.

bu hem ekonomik hem de kültürel kodlarla alakalı.
    yani aileyle oturmak bir başarısızlık değil. bu başlıktakilere bakıp moralini bozan varsa, allah aşkına saçmalamasın.

aileden ayrı oturmak da bir başarı ya da "birey" olmak demek değil.

ben 36 yaşındayım. ekonomik olarak elim güçlenene kadar ailemle oturdum.
    sonra bir dönem sevgilimle eve çıktım. bir dönem yalnız yaşadım.
    babam ciddi bir rahatsızlık geçirince evime döndüm annemi yalnız bırakmamak için.
    iyiki de döndüm.
    babamı kaybedince bir sene daha annemle kaldım yalnız hissetmesin diye.
    sonra yine kendi evime taşındım.

annemle kalırken bir sürü arkadaşım gelip bana "sen de ayrı bir bireysin sonuçta bir hayatın var tamam annen de alışır sen çık evine" diye ahkam kesiyordu. ben dinlemedim. annem kendini iyi hissedene kadar bekledim. niye biliyor musun?

birey olmakla bireysel yaşamak aynı değil çünkü.
    ben bireysel farkındalığı yüksek bir ailede yetiştim. birbirine bağlı ama alanlarına saygılı bir evde büyüdüm.

tek başıma yaşarken ne yaptıysam ailemde de onu yaptım.
    sevgilim de geldi evimizde kaldı, ben gittim onda kaldım.
    oturdum annemle de rakı içtim, canım istedi balkonda tek başıma kendime çilingir soframı kurdum.
    gece çıktım mekan mekan gezdim sabaha karşı eve döndüm.
    ne ben anneme karıştım ne annem bana karıştı. ama babamın ardından birbirimize destek olmak için beraber yaşadık bir süre. iyi ki de öyle yaptık.

şimdi bana gevşek gevşek akıl veren arkadaşlarımın hayatlarına baktım.
    adam bana birey olmaktan bahsediyor. güya kendi evine çıkmış, kazancı iyi vs.
    ama adam daha babasının yanında sigara yakamıyor. 35 yaşında adam sigara paketi saklıyor. annesi sabah akşam buna evlenmelik kız bakıyor.
    bana birey olmaktan bahseden "kendi ayakları üstünde duran bağımsız kadın" tribindeki arkadaşım, annesi buna kalmaya geldiğinde panikle sevgilisinin kıyafetlerini toplayıp arkadaşının evine yolluyor.
    ee bu mu kendini keşfetmiş, birey olmuş halin?
    sen sadece sigara içip eve manita atabilmek için adres değiştirmişsin.

şimdi ben kuzenimin durumunu da gördüğüm için bu kafadaki insanların yorumlarının başka insanları nasıl yetersizlik hissine sürüklediğini biliyorum.
    adam intiharın eşiğine geldi. iş yok. ev yok. para yok. bir de üstüne vazife gibi sürekli "düzenini kur, 3'e 5'e bakma bimde de olsa git çalış, bak herkes ev aldı sen daha annenin yanında" diye konuşuyor. ee bu adam delirmez mi? delirdi.

ilaç milaç toparladılar, biraz para toparlandı. adam türkiye'de bulamadığı imkan ve işi avrupa'da buldu. gitti oraya. kendini toparladı. en azından buradaki gibi sürekli akıl verme ihtiyacı olan kimse yok. bir de sevgili yaptı orda. beraber yaşayalım diye kızın evine taşındı.
    bile bakalım kız nerede yaşıyor?
    annesinin evinde! inanılır gibi değil dimi sayın ekşici? avrupa'nın göbeğinde, annesiyle yaşayan, okumuş, güzel, kendine bakan, kariyerli bir avrupalı bir kadın!

işte o dar bakış açınızla anlamanız mümkün değil ama, kız kendi benliğini oluşturmuş. annesi de öyle... ee kızının erkek arkadaşını da sevmiş kabul etmiş. kızı da ben annemin yapayalnız yaşlanıp ölmesini istemiyor diyecek olgunlukta.
    kimse kimseye karışmıyor. gül gibi yaşayıp gidiyorlar.

yani o dandik kalıplarınızı bir kırın artık. herkesin hayatı, imkanları, fırsatları bambaşka. insanları da o dar kalıplarınızla yormayın.
  • 1 tane tanıdığım var bu işin tillahı

babası devlette işçiyken rahmetli olmuş , annesi devletten işci emeklisi , ikisinden toplam 6-7 civarı emekli maaşı alıyor , 1 tane annesinden kiralık dairesi var

sülaledeki tek torun bu dedesi ve babannesi banka emeklisi dedesi ölmüş babanne 2 maaşı alıyor emeklilik pozisyonları gayet iyi 6-7 civarı babanneden kalıyor , 2 dükkan 1 ev var kira aldığı

hiç evlenmemiş amcası emekli olup 3-4 aya kazada ölen bir subaydı oyaktı sigortaydı kıldı tüydü onun daireleriydi 8-10 ondan geliri var

ayda temiz 35 civarı asalak geliri var ,

hayırsızda değil çok güzel bir dublexte annesi ve babannesine baktırıyor hizmetçileride var evde

kendisi güzel bir 2+1 de altında 2017 c180amg düzenli sporu yemesi içmesi , netflixi xbox x i , bol bol kız arkadaş inanılmaz iyi bir hayat sürüyor adam yaşlanmayı durdurdu adeta

burdaki aptallara göre çalışan bizler doğru yolda , bu çocuk yanlış yapıyor , gerçekten öyle mi ?
  • ulan yavşak eksiciler istiyorsunuz ki bu yaslardaki her erkek akşam 5 te maslak'taki ofisinden çıksın. en yakın bistro'da 2 kadeh yuvarlasın. valenin getirdiği aracıyla yarakkürekrezidans kat 15'teki manzarali dairesine girsin. manitası gelsin, hop bi kırmızı açılsın, az pişmiş biftek + sote sebzeler. biraz klasik müzik, yemekler yensin götler sikilsin.
    sabah tatlı bi baş ağrısıyla uyanıp tişörtünü giyen manitasının elinden kahve + istanbul manzarasıyla yeni güne merhaba desin.
    o işler öyle olmuyor sayın amina koduklarim, kendi çabanızla sıfır sermayeyle böyle bi hayata sahip olmak için 20 yıl üst düzey çalışacaksınız. ulan bi tişört bile alırken 50 yerden fiyat araştıran dallamalar gelmiş milleti hor görüyor.
  • bazılarının anasını, avradını sikmek için sırasını bekleyen erkek. artık sıra ne zaman gelir, allah bilir.

ulan şerefsizin evladı, keyfinden mi ailesiyle yaşıyor 33 yaşında adam? memlekette herkese iş var da o mu çalışmamış?

aptal bir entri girecek, iki kişinin dikkatini çekeceksin diye zaten zor durumda olan, yetersizlik duygusu ile iyice kırılganlaşmış psikolojideki insanları bu şekilde yaralamaya ne hakkın var! insanları depresyona hatta intihara sürüklemek sana keyif mi veriyor, puşt!
  • 34 yaşında ayda $50.000 kazanacak bir iş fikriyle çıkıp gelirse, toplumun onu geri kabul edeceği erkektir. ama o saatten sonra onun büyük ihtimal toplumla işi olmaz.
  • dunyanin en iyi okullarindan birinde doktora yaptim, senelerce yurtdisinda yasadim. simdi de yine yurtdisinda bir universite'de akademisyenlik yapiyorum. iyi bir isim, cocugum, sevdigim bir karim var. hicbir sikintim yok, dunyanin en iyi yayinevlerinden birinden kitabim yayinlandi. yani disaridan bakinca cok guzel. butun kalbimle soyluyorum, keske ama keske hic evden cikmasaydim. annemin, babamin dizinin dibinde yasasaydim. issiz kalsaydim, babamdan harclik alsaydim, annedim dizinde uyusaydim.
  • eleştirenlerin genelinin bok gibi maaşla, bok gibi şartlarda çalışan, 1+1 sikik bir evde yaşayan insanlar olduğuna, yada en kötü ihtimalle boktan hayat ve boktan bir evlilik kıskacında olduklarına yemin edebilirim ama ispat edemem.

hadi koçum sabah iş var erken uyu.

tanım: hiçkimseyi bağlamayan erkek
hesabın var mı? giriş yap