• yüzde 40 zaten enflasyon için verilmesi gerekiyor artık refah payı ve toplu sözleşme zamları ile bu oran yüz 49 civarı olması gerekendir. memur ile asgari ücretin eşitlenmeye yakın olması demek, esnafından tut, işletmeciye ve zincir marketlere kadar pek çok yerde harcamayı etkileyecektir. sistemi sıkıntıya sokar. bu nedenle minimum yüzde 49 oranında zam gereklidir.
  • ocakta askari ucrete yuzde elli geldiginde memura 30 gelmisti. simdi askeri ucrete gelen zama gore orantilarsak yuzde on gelecektir.umarim %40 tan az olmaz.
  • 43,5 olacağını tahmin ettiğimdir.
  • bugün açıklanması beklenen, “zam” diye yutturulacak artış..

enflasyon karşısında dizleri üstüne çökmüş memuru belki ellerinden tutacak, ama asla ayağa kaldırmayacak.. memurun ayağa kalkması için gerekli enflasyon (enagrup'a göre olanı baz alsak dahi) üstü zam, en az yüzde ondur.. gerisi günü kurtarmak, geleceği çalmaktır..

memur kelimesini duyunca aklına yalnızca masa başı evrak işleri yürüten, emekliliğe yaklaşmış amcalar gelen herkesi peşinen öpüyor, herkese hayırlı zamlar diliyorum..
  • 38 at fava bekle
  • yılbaşında asgari ücrete yüzde 50 zam gelirken memur maaşına yüzde 30 gelmişti.

ara zam olarak asgari ücrete yüzde 30 zam gelmişken memur zammına yüzde 18-20 civarı bir zam gelecektir. fazlasını beklemek iyimserlik olur.

edit: enflasyon farkından dolayı zaten en az yüzde 35 alacağınızı biliyorum ama devlette para kalmadı. yüzde 45-50ler konuşuluyor, bu kadar yükün altına giremeyeceklerini tahmin ediyorum. bir de asgari ücret zammı üzerinde olmasının olası olmadığını düşünüyorum. tekrarlıyorum bu bir tahmin ve tahminim umarım gerçekleşmez.
  • güncelleme: toplamda ekstra bir şey verilmezse %41,85 zam alacak memur açıklanan veriye göre

önemli ekleme: ismini vermek istemeyen izleyici eklememi istedi

--- spoiler ---
    enag son 6 ay için yüzde 71 enflasyon belirledi. çalışanlar yüzde 30 eksik maaş artışı alacak.
    enag son 12 ay için yüzde 175.5 enflasyon belirledi.
    emekli, memur vd son 12 ayda yüzde 30.5+ 41 yaklaşık( kabaca) yüzde 85 civarı artış almış oldu.
    son 12 ayın kaybı ise yüzde 90.

yani alım gücü olarak sadece 6 ayda yüzde 30, 1 yılda ise yüzde 90 fakirlestik. yıllardır devam ediyor bu durum.
    --- spoiler ---

tamamen işsizlikten ufak birkaç sayı vereyim dedim gece gece. benzer entryyi enflasyon başlığına da girdim hatta.

hali hazırda 5 aylık enflasyon oranı %35,64.
    toplu sözleşme+verilen extrayla birlikte ocak için anlaşılan %7,5 temmuz için anlaşılan %7

ara edit: zam oranı enflasyon oranının neden 0,5 altında diye çok soran oluyor. hesaplama şöyle yapılıyor arkadaşlar:

1)ilk 6 ayki enflasyon çarpılır
    2)ocakta verilen toplu sözleşme oranı düşülür
    3)temmuzda verilecek olan toplu sözleşme oranı eklenir.
    o buçukluk fark bundan kaynaklanıyor.

bu bilgiler ışığında şayet yarın haziran enflasyonu

%3 açıklanırsa:
    enflasyon oranı %39,7
    enflasyon farkı %32,2
    zam oranı %39,2

%4 açıklanırsa:
    enflasyon oranı %41
    enflasyon farkı %33,5
    zam oranı %40,5

%5 açıklanırsa:
    enflasyon oranı %42,4
    enflasyon farkı %34,9
    zam oranı %41,9

%6 açıklanırsa:
    enflasyon oranı %43,7
    enflasyon farkı %36,2
    zam oranı %43,2

%7 açıklanırsa:
    enflasyon oranı %45,1
    enflasyon farkı %37,6
    zam oranı %44,6

%8 açıklanırsa:
    enflasyon oranı %46,5
    enflasyon farkı %39
    zam oranı %46

%9 açıklanırsa:
    enflasyon oranı %47,8
    enflasyon farkı %40,3
    zam oranı %47,3

%10 açıklanırsa:
    enflasyon oranı %49,2
    enflasyon farkı %41,7
    zam oranı %48,7 olacaktır.

virgülden sonraki kısımları çok kafa şişirmemek için mümkün mertebe yuvarlayarak yazdım.

şahsi tahminim %4 açıklanır, üstüne %4,5 da reis şov yapar %45e bağlanır, "son bilmemkaçbin yılın en yüksek zammını yaptık" başlıkları gündemi süsler. bekleyelim görelim.

tanım: merakla beklenen.
  • zam değil enflasyona yetişemeyen memurum sesini çıkmaması için göstermelik enflasyon takibi.
  • yüzde 80 oranında bir zam almadığı sürece aldıkları zam sadece bakın altını çiziyorum sadece eylül - ekim ayına kadar dayanır sonra enflasyona ezilir
  • yüzde 40'a tamamlarlar. gönül ister ki yüzde 50 verseler ama o kadar zor ki... yüzde 50 bile verseler 3 ay dayanmayacak gerçi, sonuçta çalışanlar gerçek enflasyonun çok altında zam alıyor ne yazık ki.

sonuç olarak yüzde 40 diyorum.

edit: açıklanmış. şu durumda yüzde 45'e tamamlarlar. (o da umarım)
hesabın var mı? giriş yap