şükela:  tümü | bugün
 • toshiba, 10 yıldır çalıştığı bataryalarda otomobil sektörünü tepeden tırnağa değiştirebilecek ve elektrikli arabaları yaygınlaştırabilecek bir buluşa imza attı. yeni nesil titanyum niyobyum anoda sahip bataryalar 6 dakika ultra hızlı şarj ile 320 km sürüş sağlayabilecek. bu, mevcut lityum iyon teknolojisinden 3 kat daha fazla mesafe demek

  kaynak - habertürk

  kaynak (toshıba)

  edit : 5000 şarj / deşarj testinden sonra yalnızca % 10 kayıp verdiği yazıyor toshiba‘nın kaynağında.

  yani aracınızın pillerini değiştirmeden binlerce km yol kat edebileceksiniz.
 • darısı telefonların başına dedirten buluş.

  şöyle 6 dakika şarj ile 1 hafta kullanım fena olmazdı.

  edit: beğenmediğim için eleştirmiş bir yazar arkadaş. sevgili yazar benim o aracı hiçbir zaman alma şansım olmayacağından sikmişim elektrikli aracın bataryasını.
  edit2: whatsapp kullanmıyorum.
  edit3: yüzeysel eniştendir.
 • tabii ki japonlar bulacaktı dedirten teknoloji. kıçı kırık tesla motors mu bulacaktı? elon musk anca yapay zeka gelecek anamızı belleyecek diye ağlasın.
 • bugün sünnet yarın deniz sloganının elektrikli otomobilde vücut bulmuş hali...

  ayrıca (bkz: tak fişi bitir işi)
 • 6 dakikada şarj olan bataryalar ne kadar süre last olacak onu da belirtselermiş iyi olurmuş. lithium-ion pillerin gideri 1 senedir. 1 seneden sonra 100% kapasite şarj edilemez.

  pek de umutlanmayın derim.
 • umurumda olmayan teknolojik gelişme. önce şu akıllı telefonların bataryalarını geliştirin, sonra otomobillere el atarsınız.
 • gittiği kafede, bindiği otobüste, arabasında, evinde telefonunu şarj edebileceği milyon tane priz olmasına rağmen "arabayı boş verin, benim telefona bi çare bulun" diyerek beğenilmeyen teknolojik gelişme. ne petrol yüzünden çıkan savaşlar, ne bi depo benzini doldururken maaşınızın dörtte birini istasyona bırakmanız önemli zaten. mühim olan kesintisiz instagram, kesintisiz facebook.

  edit: kimi yazar arkadaşlar özel mesaj yoluyla tepki gösterdiler; sanki teslam varmış da bananeymiş, milletin telefonu beni mi germiş.
  dünya üstünde hangi milletin gerçekleştirdiği önemsiz olmakla birlikte, güzel bir gelişme yaşanmış. öyle ki; ekonomik, ekolojik ve politik bir sürü soruna çare olabilecek bir gelişme. sırf şu dakika, şu saniye benim işime yaramıyor diye bok atsam, o zaman memnun olur, aranıza kabul eder misiniz? etmeyiniz.
 • hızlı şarjlar hali hazırda pilin ömrünün kısalmasına sebep olur. adamlar buna da çözüm bulduklarını, mevcut hızlı şarj teknolojisinin pillere verdiği zarardan daha az zararla bu işlemi gerçekleştirdiklerini iddia etmişler. doğruysa 6 dakikada 320 km tatavası bundandır. yoksa telefon üreticileri de bilirler cihaza 1 dakikada %50 şarj yapacak sistem kurmayı. ama 2 haftaya pili elinize alırsınız gezersiniz "bu şarj tutmuyo yaaa" diye.

  ayrıca laptop şarjı konusunda toshiba en başarılı markalardan biridir. pil ömrü en yavaş düşen laptopları bu markada gördüm ben. zaten pil ömrünün azalmasının, yani tam kapasiteyle şarj tutmasının süreyle değil şarj döngüsü ile alakası vardır. bu nedenle sony telefonlarında sizin uyandığınız saate yakın tam şarj olmasını sağlayan bir makine öğrenmesi tabanlı şarj sistemi yarattı. zaten telefonlarımızın zamanla pil ömrünün azalmasının sebebi de, her gece yatarken %60 bile şarjımız olsa şarja takmamız.