şükela:  tümü | bugün
  • toshiba, 10 yıldır çalıştığı bataryalarda otomobil sektörünü tepeden tırnağa değiştirebilecek ve elektrikli arabaları yaygınlaştırabilecek bir buluşa imza attı. yeni nesil titanyum niyobyum anoda sahip bataryalar 6 dakika ultra hızlı şarj ile 320 km sürüş sağlayabilecek. bu, mevcut lityum iyon teknolojisinden 3 kat daha fazla mesafe demek

kaynak - habertürk

kaynak (toshıba)

edit : 5000 şarj / deşarj testinden sonra yalnızca % 10 kayıp verdiği yazıyor toshiba‘nın kaynağında.

yani aracınızın pillerini değiştirmeden binlerce km yol kat edebileceksiniz.
  • darısı telefonların başına dedirten buluş.

şöyle 6 dakika şarj ile 1 hafta kullanım fena olmazdı.

edit: beğenmediğim için eleştirmiş bir yazar arkadaş. sevgili yazar benim o aracı hiçbir zaman alma şansım olmayacağından sikmişim elektrikli aracın bataryasını.
    edit2: whatsapp kullanmıyorum.
    edit3: yüzeysel eniştendir.
  • (bkz: scib)
  • tabii ki japonlar bulacaktı dedirten teknoloji. kıçı kırık tesla motors mu bulacaktı? elon musk anca yapay zeka gelecek anamızı belleyecek diye ağlasın.
  • bugün sünnet yarın deniz sloganının elektrikli otomobilde vücut bulmuş hali...

ayrıca (bkz: tak fişi bitir işi)
  • 6 dakikada şarj olan bataryalar ne kadar süre last olacak onu da belirtselermiş iyi olurmuş. lithium-ion pillerin gideri 1 senedir. 1 seneden sonra 100% kapasite şarj edilemez.

pek de umutlanmayın derim.
  • umurumda olmayan teknolojik gelişme. önce şu akıllı telefonların bataryalarını geliştirin, sonra otomobillere el atarsınız.
  • gittiği kafede, bindiği otobüste, arabasında, evinde telefonunu şarj edebileceği milyon tane priz olmasına rağmen "arabayı boş verin, benim telefona bi çare bulun" diyerek beğenilmeyen teknolojik gelişme. ne petrol yüzünden çıkan savaşlar, ne bi depo benzini doldururken maaşınızın dörtte birini istasyona bırakmanız önemli zaten. mühim olan kesintisiz instagram, kesintisiz facebook.

edit: kimi yazar arkadaşlar özel mesaj yoluyla tepki gösterdiler; sanki teslam varmış da bananeymiş, milletin telefonu beni mi germiş.
    dünya üstünde hangi milletin gerçekleştirdiği önemsiz olmakla birlikte, güzel bir gelişme yaşanmış. öyle ki; ekonomik, ekolojik ve politik bir sürü soruna çare olabilecek bir gelişme. sırf şu dakika, şu saniye benim işime yaramıyor diye bok atsam, o zaman memnun olur, aranıza kabul eder misiniz? etmeyiniz.