• mikael akerfeldt'e hayran kaldığım konserdir. bu adamın bu derece espritüel olduğunu, diksiyonunun ve mimiklerinin bu derece etkileyici olduğunu bilmiyordum, ve opeth'e hayranlığım bir kez daha arttı. özellikle ibrahim tatlıses ile ilgili anlattığı bıyık esprisi konser bitimine yakın yüzümüzde uzun süre kalacak bir tebessüm yerleştirdi. diyoloğu anlatışı aşağı yukarı şu şekilde cereyan etti.

i just had a phone call,to my cell phone.
    it was like, ''hello, it is my call''
    and it was ibrahim tatlıses. ibo!
    and it is like, ''mikael, your mustache is fucking awesome.
    the my mustache is fucking more awesome''.
    and i told him, ''my friend, ibo my friend,
    i can not dispute that your mustache is greater than mine''.
    ''good''.
    ''my haircut, i think it is a longer hair on my head that in mine''.
    and he said, ''yes''.
    and then he said, ''can you teach me how to sing?''
    and i told him, ''of course, i can''.
    and that's all, i woke up.*

(bkz: it was only just a dream)

...

''..this song is to you guys, but also to ibo, to the mustache''.*
  • herşeyden önce martin axenrot'un saçına hayran kaldığımı söylemem lazım. isterdikki akerfeldt'den daha fazla brutal duyalım ama zaten playlist'i biliyorduk. bir gece önce dorock'da çıkmışlar onu biraz geç öğrendik ne yazıkki. herşeye rağmen kesinlikle deydi opeth'i kanlı canlı görmek. heritage turnesi olduğu için 4 tane heritage'den çaldılar, folklore ve the devil's orchard özellikle çok beğendiiğim şarkılar. zaten devil's orchard la girişleri resmen efsaneydi. "god is dead" bölümüne herkes katılmıştır sanırım.

mikael gerçekten baya güldürdü seyircileri. sürekli olarak martin mendez'e takılması ve deliverance'ı ibo için çalmaları (!), ibrahim tatlıses hakkında anlattığı rüyası gerçekten komikti.

verdiğimiz bütün paraya kesinlikle deydi. zaten ayıp olurdu gitmemek. ayrıca konser alanında sahne önüyle, normal alan arasında çok büyük bir fark yoktu. ben şahsen normal alanın önünde izledim konseri, gayet iyiydi ve sahne çok rahat görülüyordu. sahne önünden almayı düşünüyordum ama konseri izledikten sonra iyiki normal almışım diyorum..

face of melinda'yı canlı dinledim ya, artık ölsemde gam yemem.

kaçıranlar çok şey kaçırdı diyip sözümü bitiriyorum.

"deliverance.. laughing at me"
  • iptal olan konser ile beraber, geçen sefer ailemi ve çocuklarımı boş yere kıyıma uğrattığım düşünüldüğünde, temkinli karşıladığım konser.
  • kapalı çadırın içinde patates kızartması yapıp satan organizasyonu skim dedirten konser olmuştur. her tarafım kızartma koktu lan!
  • valla şimdiden söyleyeyim bilmeyen kaldıysa, akerfeldt artık konserlerde brutal vokal barındıran şarkılar söylemiyor. heritage ağırlıklı ve tamamı clean vokalli bir konser olacak bu eğer olursa, mevzudan haberi olmayıp da gitmeyi düşünenler bilsinler "e hiç doğru düzgün opeth klasiği çalınmadı ya?" demesinler.

şimdiki turnelerinde şu setlistle çalıyorlar misal:

the devil's orchard
    i feel the dark
    face of melinda
    porcelain heart
    nepenthe
    the throat of winter
    credence
    closure
    bas solo
    slither
    a fair judgement
    hex omega
    guitar solo
    keyboard solo
    folklore
  • unuttuğum konser olmuştur.

3 ay önce duyduğumda, "olm belki pos da gelir, yakın zamanda yakına geliyorlar, 6 martları boş laaeen" diye hallenirken, bildiğin unuttum konseri. 3 ay var daha diye diye gitti konser. başlığı görmesem daha düşünecektim herhalde, oh lan opeth'i de izleriz negzel diye.

olm konser unutulur mu lan :/
  • geçen sefer kestiğim iki çocuğum**un kanını yerde komayacak konserdir. bu sefer de karımı keserim diyorum.

umarım mart ayına kadar mikael kardeşim yeni albümünün*hevesini alır, "yeter la heritage çaldığımız! bizim deliverance diye bi albümümüz vardı nooldu ona" der, hak yolunu bulur
  • maçka parkının çadırla keşistiği noktada, çimlere uzanıp canlı bir şekilde dinleme imkanı da bulabilirsiniz. beleştepe misali. haliyle görüntü olmayacak ama görüntüyü pek arayacağınızı sanmıyorum. ve bir çok avantajıda beraberinde getirmekte. bunların başında; açık hava, sigara, ucuz alkol, çimlere uzanmak vs. uyguladıkça artılarının farkına varacaksınız. tabii bu alternatif, yağışlı havalar için geçerli değil. malum mart ayına denk gelmiş.
    he! bu entryi de fazla ciddiye alıp orada binlerce kişi toplanmayalım.
  • pazartesi okul çıkışı bilet alarak salı akşamı da izleyici kitlesi içerisinde yerimi alacağım.

tarz dışı grupların konserlerine pek gidilmez normalde ama adamların yaptığı müzik gerçekten sağlam ve parçalarını zevk alarak dinliyorum. hazır dibimize geleceklerken gitmemek olmaz.

setlist'te umarım opeth'in şaheseri olduğunu düşündüğüm ending credits vardır.

ayın 6'sına da az kaldı, bekleyelim bakalım.
  • opethciğim bizi özlemiş, 6 martta bi istanbul'a uğrayalım demiş.

yine iptal olursa diyecek bir şey yok artık, seri organizatör katliamlarından beni sorumlu tutabilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap