• saat 4 oldu hala gelmedi. finale calışmak mantıklı gelmeye başladı.
  • aslında direkt istanbul olarak dile getirmekten ziyade önümüzdeki birkaç gün özellikle doğu anadolu bölgesi başta olmak üzere, ülkenin önemli bir bölümünde kış mevsiminin adına yakışacak şekilde karlı günler yaşanacak. kar severler için müjdeli bir başka haber ise ocak ayının ortasında, bu gelen sistem kadar etkili bir sistemin daha yolda oluşu. kısacası ocak ayı kış mevsiminde olduğumuzu hatırlatacak bir şekilde geçecek. bu sistemin getirdiği soğuklarla birlikte avrupa ve balkanlarda gerçekleşecek soğumaların yanı sıra karadeniz'in de soğuması, bundan sonra gelecek sistemlerin türkiye'ye etkisini kaybetmeden ulaşmasını sağlayacaktır. bu yüzden bu kış mevsimi, geçen sene olduğu kadar tatmin edici bir şekilde geçebilir.

gelen sistemin en fazla etkileyeceği bölgeler ise doğu anadolu bölgesi, marmara'nın doğusu ve batı karadeniz şeklinde gözüküyor. yarın için kar tatili verilen doğu anadolu bölgesi'nin birçok şehrinde, ulaşıma kapalı olan hali hazırda yüzlerce köy yollarının bir süre daha açılması zor olacak. özellikle erzurum, bitlis, bingöl çizgisine düşecek karı ciddi şekilde merak ediyorum. bu bölgede yeni bir rekor olabilir.

başlıktan devam edecek olursak, basın bültenlerinin istanbul odaklı olması ve 2 santimetrelik bir kar tabakasının bütün bir şehrin trafiğini durma noktasına getirmesi nedeniyle istanbul yarın akşam yayınlanacak haber bültenlerinin önemli bir bölümünü işgal edecek. bağıra bağıra gelen bu kar yağışlı sistem için yetkililer ve istanbul halkı yine "bilindik manzaralar" mı gösterecek hep birlikte göreceğiz ama ben şaşıracağımı sanmıyorum.

istanbul'da bu gece saatlariyle birlikte başlayacak kar yağışında asıl şenlik, öğle saatlerinde sonra yaşanacak. genellikle istanbul'da görülen kar yağışlarında iki kıtanın iç kesimlerinde görülen kar tabakasının, bu sefer kıyı bölgelerde de görüleceğini söyleyebiliriz. istanbul'un yanı sıra kocaeli de bu sistemin şanslı şehirlerinden. bu iki bölgede gök gürültülü kar yağışları da görülecek ki bir kar sever bunların üzerine sadece allah'tan belasını isteyebilir. tekrar istanbul'a bir u dönüş yapıp, istanbul'da yaşayanların yarın kendi sinir sistemleri için toplu taşımaya yönelmesini nacizane tavsiye ediyorum.

aralık ayında gelen sistem gibi bu gelen sistemin de ankara'ya pek bir faydası olmayacak. şu saatlerde tek tük atan kar yağışının yarın yer yer kendini göstermesi, salı günü biraz daha kuvvetli şekilde yağıp, şehri terk etmesi bekleniyor. bu sene bir kez daha güzel bir sistem bizi pas geçiyor. halbuki ankara'ya öyle yakışırdı ki kar. unutmadan ankara gibi eskişehir ve konya da sistemden faydalanamayacak şehirler olacak.

son bir not; bu gelen sistem aralık ayında görülen sistemden daha etkili olacak. kar yağışının görülmedi yerlerde de ciddi bir sıcaklık düşüşüne neden olacak. bu durum sokaklarda yaşayan insanlar için ciddi bir sıkıntı doğurabilir. bu sebeple sokak köşelerinde, bankamatiklerde, apartman girişlerinde kısacası kendisine bir sıcak yer arayan evsiz ve kimsesiz insanları gördüğünüzde mutlaka polise haber vermeyi unutmayınız. aynı şekilde sokakta yaşayan hayvanlar için de kolay ulaşabilecekleri noktalara yiyecekler koyarak onlara yardımcı olmayı unutmayalım.

aşağıdaki kameralardan istanbul'un canlı görüntülerine ulaşabilir, şayet şehrinize kar düşmüyorsa elem ve kederle izleyebilirsiniz.

http://tkm.ibb.gov.tr/yoldurumu/kameralar.aspx
    http://www.ibb.gov.tr/…ages/turistik_kameralar.aspx
    http://www.istweb.tv/

bir not daha; iki yıl önceki kış mevsiminde merak sardığım hava tahmin olayında, bugün diyagramlara bakıp bir şeyler anlıyor, modeller üzerinde doğru yanlış bir takım tahminlerde bulunabiliyorsam bundaki en büyük pay havadelisi'ndeki birbirinden değerli arkadaşların ders niteliğindeki bilgilendirmeleri ve paylaşımlardır. benim böylesine eğlenceli bir hobi edinmemde emeği geçen sitedeki herkesi selamlıyorum.
  • belediye başkanının gerekmedikçe evden çıkmayın, valinin ise okulların kapanmasını gerektirecek bir şey yok açıklaması dev bir akp dönemi oksimoronu olarak bu yağışla beraber tarihte yerini alacaktır.
  • her zamanki yağışlar gibi ibnelik yapmış kar yağışıdır.
    ya sabah 07:30'da başlar, ya akşam 17:00'de..

trafiği sikmeye saat mı kolluyorsun?
    sen koskoca doğasın, beşerle mi uğraşıyorsun?

göt..
  • şuan evde perdeleri açtım şöminenin karşısında battaniyenin altında elimde sıcak çikolatamı yudumlarken izlediğim hadise...

şaka şaka işte evrak işliyorum amk. sağlam bi yağsada eve erken gitsek derdindeyim yoksa akşam metrobüs fuck festival yapıcaz bu gidişle.
  • gerçekten de çogzel bi soruna değinmiştir bu kar yağışı.
    hadi bahalım lan,
    madem ülkemiz süper ekonomik bi durumda ileri demokrasiye ilaveten her şey güllük gulıyıstanlık mutteşemik dünyada birinciyik,
    niçin o vakit kars'ta borular dondu millet su bulamıyo la?
    millet orda niye ısınamıyo la,
    çocuklar türküye'nin yarısından ötüye niye baldırı çıplak pabucu delik okula gitmiye uğraşıyo,
    keltoş cemaatçi sen söyle!!

allah kahretmesin sizi,
    van'da 12 yaşındaki kıyasettin bedirhanoğlu, 29 aralık 2012 günü hayvanlara su vermek için donmuş derenin buzunu niye kırıyor lan demokratik diktatör aşıkları,
    12 yaşında kıyasettin niçin o soğuk suya düşüyor ve kayboluyor, bulunamıyor,
    memlekette her şey güllük gülistanlıkmış madem,
    12 yaşındaki gıyasettin'in hesabını kim verecek dinci oynakbaşları,
    allah sizi kahretmesin.
  • avcılar da kar değil at yağıyor mübarek. yer yer at gözünden büyük kar taneleri düşüren yağıştır.
  • ntv'ye gore bu gece hafif bi serpistirecek ogleden sonra baslayacak bastirmaya. the weather channel'a gore bu gece ve yarin sorun yok, 7'yi 8'e baglayan gece karla karisik basliyo. ablama gore ise ince ince basladi yagmaya. baktim camdan saf gibi bisi yok tabi, abla dur dedim zaten ortalik karisik.
  • bakırköyde gözün gözü görmemesine sebep veren yağış, fırının olduğu yerde bakkal bakkalın olması gereken yerde elektrikçi çıktı amk iki poğaça bir ice tea alamadım sikerim böyle yağışı.
  • an itibariyle sariyer koc universitesi taraflarinda deli gibi yagan yagis, tutar gibi bu. lakin 17yillik egitim hayatimin son gununu, son finalimi iptal ettirirse cok ayip eder, onun amina koyarim! yarin yagsin, obur gun yagsin, dun yagsin.

(bkz: entry'nin sonuna doğru saçmalamaya başlamak)
hesabın var mı? giriş yap