• ben de onlardan biriyim. 2011de fen lisesini bitirdim. lysde türkiye derecesi yaparak çocukluk hayalim için doktor olmak için tıp fakültesine girdim. hiç büte bile kalmadan bu haziran'da bitirdim. bunca yılın emeği bu muydu gerçekten sürekli kendime soruyorum. 5 aydır işsizim ailemden para alıyorum. burs, kredi her şey kesildi. gidip özelde çalış diyeceksiniz çalışamıyoruz. devlet izin vermiyor. önce dhy denilen zorunlu hizmeti tamamla sonra gel diyor. tamam diyorum 77. dhy ile devletin beni atadığı yere gitmek için hazırım bekliyorum. 5 aydır güvenlik soruşturması sebebiyle başlayamıyoruz. atamaya giren her 3 hekimden biri bekletiliyor. zan altında kalıyoruz. bizim 8 kasımda atanan arkadaşlarımızdan hiçbir farkımız yok. sadece bürokratik sebeplerle evde oturun bekleyin deniliyor. bilgimin köreldiğini hissediyorum. şu günler geçsin artık.

aylar sonra edit: bu yazıdan kısa süre sonra tebligatım yayınlandı lakin hala bekleyen yüzlerce meslektaşım var. giderek sesleri azalmakta, destek olabilecek herkesin desteğini bekliyoruz
  • güvenlik soruşturması geçirmiş bir kişi olarak anladığım doktorlardır. hastanelerin birçok bölümünde doktor yokken 3 bin doktorun bu şekilde önlerini göremeyecek şekilde bekletilmesi, halkın temel sağlık hizmetinden faydalanamaması büyük ayıptır. umarım bir an önce halledilir.
  • muayene olunacağı zaman hastaları balık istifi gibi koridorlara yığıp, minimum 15 dk sürmesi gereken(kötünün iyisi) muayenenin 2 dk da ‘üşütmüşsün selpak yazıyorum’ diye geçiştiren doktorların olduğu, taşerona verilen sözü tutmak için minoset yazar gibi mr cihazına sokulan bir ortadoğu ülkesinde yaşanmıştır.
    yunanistan’dan doktor alıcaz safsataları konuşuladursun, kendi ülkende steteskopu elinde ‘hani benim hastam ?!’ diye bekleyen yeni mezun doktorlar ‘bugün de menemeni domatessiz yapayım’ desin.
    rezalet puanı: 10/10
    edit: bir takım anlatım bozuklukları
  • atanamayan öğretmenlerden sonra atanamayan doktorların da olduğunu öğrenmemizi sağlayan doktorlardır.
  • geçen günlerde denk geldim bu konuya... fatih portakal'ın okuduğu tweetlerden birinde vardı. fatih portakal'ın dediğine göre "güvenlik soruşturması yürütülüyor" olabilirmiş.

böyle kritik bir mevzu nasil böyle karanlıkta bırakılır anlamak mümkün değil...

bir açıklama yapılamaz mı? bir tarih verilemez mi?
  • "kahrolsun birini birine mahkum eden bu düzen" dedirten başlıktır.
    daha bu insanlar önce asistanlık hizmetlerini yapacaklar, ardından uzmanlık sınavı, tusu kazanıp mecburiye gidecekler. mecburiyi yaptılar, istedikleri yere yine gidemeyecekler bu sefer karşılarına puan sistemi çıkacak "sen bu puanı doldur sonra istediğin yere göndereyim seni" diyecekler. doldurabilen dolduracak dolduramayan istifa edip gidip özelde çalışacak. hangi meslek kolay ki doktorluk olsun. açıkta kalan arkadaşlar da inşallah en yakın zamanda bir yere yerleştirilirler.
    allah hepinize sabır versin
  • 9 kasım 2017 tarihli bir haberde diyor ki"ohal kapsamında devlet hizmeti yükümlülüğüne başlaması gereken hekimlerin güvenlik soruşturmalarından dolayı tebligatların yapılması gecikmişti. diğer taraftan 76. dhy kurasına katılanların hala tebligatları yapılmazken 77. dhy kurasına katılanların bir kısmının tebligatları yapıldı."

buna göre 76. dönemde hala bekleyen varken 77. döneme başladık. burada da bir haksızlık var o vakit.

kimi neye göre alıyorlar acaba?

haberdeki 10 gün sonra açıklanması bekleniyor denilen süreye ne olmuş?

sağlık bakanı akdağ, suriyeli doktor ve personel alımı açıklaması gibi haberler vardı, hatırlayalım.

mağduriyetler ülkesinde tesadüfen yaşıyoruz.

düzeltme: @calcar avis uyardı 76.nın kalanı açıklandı diye. yine de yapılanı haklı göstermez bence.
  • tam devletin başındakilerin ne kadar iş bilmez olduklarına alışıyoruz sanıyoruz bir kez daha şaşırtacak bir adım atıyorlar. adamlar az daha gayret ederse "atanamayan doktorlar" diye sorun yaratacak memleketin başına.

yarın başbakan çıkıp da "üniversitesiz ilimiz kalmadı. ama fakülteler açılırken, sanki üzerinde yeterince düşünülmemiş, o kadar doktora iş bulamayız" derse şaşırmayalım.

(bkz: o kadar öğretmene iş bulamayız)
  • şunu da hatırlatmakta fayda var. 27 ağustos 2017 tıpta uzmanlık sınavının açıklanması gereken 20 eylül tarihinin üzerinden 2.5 ay geçti. 3 kişinin açtığı davaların mağduru 12000 kişi sınav sonucu bekliyor. bekleyen hekimlerden kimisi bu bahsi geçen dhy ile atanan ve başlayamayan aynı zamanda sınav sonucunu da bilmeyen doktorlar. bir adım ileri atılıyorsa iki adım geri gidiliyor. hukuk işlemiyor.
hesabın var mı? giriş yap