• geçen seneye göre çok daha sağlam adayların yer aldığı tören. önceki adaylarda war horse dışında adaylığa layık film yokken bu sene life of pi, les miserables, django, lincoln, amour, silver linings playbook gibi filmler var. en büyük favori argo da fena film değil aslında ama beni sarmadı. bunlar dışında kategorinin dışında kalan the master, moonrise kingdom, the dark knight rises, the hobbit gibi filmler de var. buna rağmen çıkıp da "2011 yılındaki adaylara göre zayıf filmler var" diyenleri harbiden dövesim geliyor.

the artist mi sağlam film lan? yoksa the descendants mi? moneyball mu? tree of life diyemeyeceksiniz herhalde?!
  • en iyi yardımcı erkek oyuncu dalının çok çekişmeli geçeceği tören. diğer ödül alacaklar hemen hemen belli. en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında ise bütün adaylar oscar kazandığı ve hepsi de iyi olduğu için her birine yönelik "kazanabilir" yorumları var. benim gönlümde christoph waltz aldı. waltz alamazsa hoffman alsın isterim.

edit: ödülü waltz değil de tommy lee jones alırsa benim için tamamen biten ödül töreni olacaktır.
  • kuzenimin meksika'daki düğünü nedeniyle amerika dışında olacağımdan, kodak tiyatrosunu bilenler için söylüyorum, deniz tarafındaki kapının hemen yakınında 4 davetiyemin elimde patladığı event.

ilgilenen arkadaşlara sadece bir yeşil ışık yılı uzağım...
  • altın küre ve bafta dahil dahil neredeyse bütün yönetmen ödüllerini alan ben affleck'in oscar adayı olmadığı ödül töreni. bu açıdan bu dalda ang lee diğer adaylara göre favori görünüyor. genel tahminlerim ise;

en iyi film: argo
    en iyi yönetmen: ang lee (life of pi)
    en iyi erkek oyuncu: daniel day lewis (lincoln) - joaquin phoenix'in çok almasını isterim ama ibre daniel'dan yana.
    en iyi kadın oyuncu: jennifer lawrence (silver linings playbook)
    en iyi yardımcı erkek oyuncu: django unchained (christoph waltz)
    en iyi yardımcı kadın oyuncu: anne hathaway ( les misérables)
    en iyi özgün senaryo: quentin tarantino (django unchained)
    en iyi uyarlama senaryo: chris terrio (argo)

teknik dallar için ise;

en iyi görüntü yönetimi: life of pi
    en iyi kurgu: argo
    en iyi ses: life of pi
    en iyi ses efekti: zero dark thirty
    en iyi görüntü efekti: the hobbit: an unexpected journey
    en iyi müzik: life of pi
    en iyi şarkı: skyfall (adele)
  • tahminlerim (ki ilk üçü garanti gibi):
    film-yönetmen-erkek oyuncu: lincoln-spielberg-dd lewis
    kadın oyuncu: j.chastain
    kurgu-uyarlama senaryo: argo
    özgün senaryo: django

not: tahminlerimdir.
    umduklarım değil.
  • çok çekişmeli geçeceğini düşündüğüm tören.

en iyi erkek oyuncu: daniel day lewis,
    en iyi kadın oyuncu: emmanuelle riva,
    en iyi yardımcı erkek oyuncu:robert de niro
    en iyi yardımcı kadın oyuncu: anne hattaway
    en iyi sanat yönetmeni: anna karenina
    en iyi kostüm: les miserables
    en iyi yabancı film: amour
    en iyi uyarlama: lincoln
    en iyi yönetmen: haneke
    en iyi sinematografi: life of pi
    en iyi film: amour

hadi bakalım
  • milliyet.com.tr'ye yarayacak organizasyondur. 2 hafta boyunca birbirinden seksi fotoğrafları çarşaf çarşaf tıklayınızlarla yayınlayacaktır.
  • her ne kadar tutmayacağını bilsem de geleneğe uyup tahminlerimizi yazalım;

*en iyi film - lincoln (klasik tarzın bu dalda yine galip çıkma ihtimali yüksek, yani filmin ismi bile "ben oscar alacam" diyor. ama her şeye rağmen sürprize açık. argo da alabilir.)
    *en iyi erkek oyuncu - daniel day lewis (neredeyse başka bir ihtimal yok, ama bu ödülü alması gereken joaquin phoenix'ti. artık başka sefere.)
    *en iyi kadın oyuncu - jessica chastain (jennifer lawrence'a henüz ödül verilmeyeceğini düşünüyorum. verilirse güzel bir hareket olur.)
    *en iyi yönetmen - steven spielberg (ödül ang lee'nin hakkıdır)
    *en iyi yardımcı kadın oyuncu - anne hathaway
    *en iyi yardımcı erkek oyuncu - christoph waltz (işte en çekişmeli dal. tahminciler de niro diyor. aslında de niro'ya ödül verilirse tommy lee jones'a haksızlık olacak. jones'a verilirse de niro'ya haksızlık olacak. ödül waltz'a giderse akademi de aradan sıyrılmış olur. ödülü hakeden de kanımca waltz. waltz alamazsa hoffman'ın ödül alması adaletli olur. ama akademinin bu sefer hoffman'a ödül vereceğini sanmıyorum.)
    *en iyi yabancı film - amour
    *en iyi animasyon - brave
    *en iyi orijinal senaryo - django unchained
    *en iyi uyarlama senaryo - silver linings playbook
    *en iyi görüntü yönetmeni - claudio miranda
    *en iyi görsel efekt - life of pi

edit: jennifer lawrence alamaz diyerek tosladığım ödül töreni oldu. iyi ki de öyle oldu.
  • o ödülü joaquin phoenix'e vermeyerek muhtemelen saçmalayacak bir başka akademi törenidir. joaquin phoenix ve seymour'un o muhteşem duo performansı varken gerçekten ödüllerin başkalarına gitmesi bana koyuyo. daniel day lewis eyvallah çok iyi oyuncu ama açıkçası bu senenin en iyi erkek oyuncu performansı kesinlikle joaquin phoenix'ten gelmiştir. en iyi yardımcı kadın oyuncu konusunda da gidip anne hathaway'e verecekler o ayrı bi olay. daha sonra tahminlerimi de yazacağım ödül törenidir.
  • seth macfarlane'in bizi cok eglendirecegi odul toreni. tahminler icin...
hesabın var mı? giriş yap