• dillere pelesenk olan, her yorumcunun çok sevdiği "futbol ekolü" teriminin bizdeki karşılığı maalesef yoktur. her yeni başlayan, avrupa ya da dünya kupası elemelerine müthiş gazla gireriz. hemen şu cümleleri duymak mümkündür; "biz en kötü ikinci çıkarız. izlanda kim ya, çekler eski gücünde değil, hollanda favori abi zaten derken" peki biz neyiz? kağıt üstünde iyi gibi görünen ama oynadığı futbol, yumurta kapıya dayandığı zamanlar vatan millet sakarya olan bir futbol anlayışı gidelim de turnuvaya nasıl gidersek gidelim. bir sistemin, kemik bir oyuncu kadrosunun olmayışı, alttan gelecek bir jenerasyonu değerlendirip ileride başarıyı yakalayacak bir anlayışın olmaması, fatih terim var lan nasılsa bir şekilde çıkarız biz bu gruptan tarzında yaklaşımlar saymakla bitmez.

maça gelince bakıyoruz fatih terim, ortada mehmet topal'ın olduğu 3'lü bir savunma anlayışı, kanat beklerinin ileri geri gidip gelmesiyle, orta sahada selçuk, emre zaten ileride kral diye lanse edilen burak yılmaz, arda turan, olcan adın maçı sürüklase eder alırım diye düşünmüş. gel gelelim louis van gaal 3-5-2'ye mancester united'ı adapte edememişken, sen danimarka'yı hazırlık maçında ikinci yarı böyle oynadım bunu da böyle oynar şapkadan tavşan çıkarır kazanırım diye nasıl başlarsın anlamak mümkün değil.

bugün baktığımızda belçika 2016 avrupa şampiyonası, 2018 dünya kupasına damga vuracak deniyor. niye çünkü adamlar bir jenerasyon yakaladı ve bunu sistem haline dönüştürüp sürdürme peşinde. bize bakıyoruz, ileride burak yılmaz sanki bana isveç milli takımın zlatan ibrahimovic'i gibi o derece vazgeçilmez. selçuk inan türk milli takımında sanki 98-2000 yıllarının fransa milli takımda zinedine zidane karşılığı da oyunu bunların üzerine kurmaya çalışıyorsun. atletico madrid'de oynayan arda turan simeone sisteminde muhteşem bir takım oyuncusu ama bunların hepsini bir sistemsizlik içinde bir araya getirdiğinde ortaya çıkan futbol anlayışı maalesef bu.
  • emre belözoğlu ve selçuk inan gibi formunun zirvesinde iki maestro sahadayken adı çalhanoğlan mı hakan mı ne, acayip bi çocuğun oyuna girmesiyle kopan maç.

almanya'da mı ne oynuyomuş. ben tanımıyorum şahsen. ne gerek var be hocam selçuk inan gibi bi lokomotif, bi dinamo, bi makine varken.. maçın gittiği an o andı. bi de o emre çok istekli çocuk. daha 35 yaşında mı neymiş? gider o daha en az 3-4 maç oynar. geleceği parlak. olcan da iyi keşif. henüz 30 yaşındaymış o da. güçlü, istekli. feci ısırıyo rakibi.

bi de burak yılmaz yeterince beslenemiyor.. senin elinde burak yılmaz varsa önce tahtaya onun adını yazarsın ve geri kalan yerleri doldurursun bu iş bu kadar basittir. gerisini zaten burak yılmaz halleder. ama adam bugün beslenemedi. bakıyorum, adama bir pas veriyolar topu alıyo ama hala karşısında kaleci var. arkadaşım sen geçsene kaleciyi de, sonra bırak topu burak'a. gör bakalım golü yapıyo mu yapamıyor mu? oooh ne güzel valla at topu burak'a, sonra gol bekle. iyi de kaleci var adamın karşısında kardeşim o da karpuz korkuluğu değil ya. burak'a daha çok boş kale hazırlayacak şablonlar çizilmeli. bu şablonlarda da takımın dinamoları emre ve selçuk ön planda olmalıdır.

her şey için teşekkürler hocam ve futbolcular. izlanda taş gibi bi takım. 3-0'lık yenilgi bizim için güzel bi uyarı oldu. ne demişler bi hezimet bin nasihat. bu takım hollanda ve çek cumhuriyeti ile çok çok rahat berabere kalır. göreceksiniz. seri beraberlikler bile gelebilir olumlu yönde. biz bu izlanda'yı istanbul'da kitleriz çok rahat 0-0.

bu takım bu ligi çok rahat 4. bitirir. en kötü diyorum. avrupa ligi oynarız yani her türlü avrupa'da devam ederiz.
  • "bir ülke futbolunda federasyon başkanından, kulüp yöneticilerine, teknik direktörlerine, futbolcularına kadar herkes gırtlağına kadar rüşvet, şike, rant vb. üçkağıda batmışsa neler olabilir" sorusuna cevap veren maç olmuştur.
  • neyseki grup birincisine yenildiğimiz maç. (bkz: gülecem ama ayıp olacak)
  • fenerliyim. şimdi "möllü takom özörönden cimbom'a salloyorson" diyen arkadaşlar bi uzak durursa, bir sözüm, daha doğrusu sorum var cimbomlu arkadaşlara. uzunca bir süredir türk futbolunu takip etmiyorum, şimdi bu burak, olcan, selçuk üçlüsü cimbom'da banko 11'de mi oynuyorlar?

eğer öyleyse valla bence bırakın olm sezon bitmiş cimbom için. yazık lan, bu takımda sneijder falan var, taraftara değilse o adama yazık. cahilce olacak ama hakkaten böyle düşünüyorum.

futbol gerçekten fundamental isteyen bir oyun. olcan ve burak bilmem kaç sene önce fener'den gönderilmişlerdi diye hatırlıyorum, yani şimdi arada parladıkları 1-2 sezon olunca ne oldu? bu adamlar birden ronaldo'ya mı dönüştü? ulan hakan şükür'den, nihat'dan tuncay'dan hatta semih'ten geldiğimiz forvete bak. bir maç üzerinden eleştirmiyorum da, zamanında biraz futbol oynamış, biraz futbol takip etmiş olan çoğunluk gayet anlar şu maç üzerinden, bu saydığım üç adamla olacak iş değil. ha bunu söylüyorum da, emre ne lan? emre bak emre? lan bu adam hala futbol oynuyor diye şaşırırken adam milli takımda ya la? ayrıca onur adlı güzide kalecimiz de nasıl kaleci olunur dersi verdi. ayrıca tebrik ediyorum. çıktığın bir topu da al be kardeşim. ya da çıkma o topa.

neyse, biz yine gurbet ellerde millet sokaklara kurulan tv'lerden maç izlerken, "yok ya ben futbolla ilgilenmiyorum" yalanlarıyla yaşayacağız gibi duruyor. hıyar herifler ordusu ya. en başta da baş hıyar. gerçi en en baştaki de bambaşka ama o ayrı bir entry konusu.
  • "rüzgar yüzünden yenildiğimiz maç" (by fatih terim)

(bkz: dağılalım beyler)
  • knattspyrnufelagid fram ve izlanda millî futbol takımının maçlarını oynadıkları, 1958'de açılan 15000 kapasiteli laugardalsvöllur stadında oynadığımız ve 3-0 kaybettiğimiz karşılaşma.
  • olm allah aşkına şu yorumcuları biri dövsün bir ara. rıdvan şu maçtan önce utanmadan "izlanda'yı izlemedik hiç, görücez" diyor. maçtan önce bunlar top oynayamaz diyen hasan-metin şimdi top oynuyorlarmış diyor. fbtv'deki dayı(adını unuttum) şimdi saydırıyor. olm fsşhlknsjfh bu takımı izlemiyorsanız, niye para veriyorlar size. bu maçı ben de izledim, aynı şeyleri ben de gördüm, bana niye para vermiyor bu kanallar, olm niye yapıyorsunuz böyle :((
hesabın var mı? giriş yap