• bugün tanıdık bir a101 çalışanından da duydum, bana yakındı. artık 7:30 da başlamak üzere 13 saat çalıştığını söyledi. bunun için ek ücret de almıyorlarmış. vatandaşın alın teri kutsaldır, işverenleri çalışanlarının seslerine kulak vermeye davet ediyorum.
  • her türlü hak arayışına destek vermek gerekir, birileri de beğenmiyorsan çık demiş. o çıksın da kalanlar eşek gibi çalıştırılmaya devam etsin yani dert değil.
  • sendikalaşmanın daha sağlam olması lazım. bak bakayım sendikaya üye olan 10.000 market çalışanı bir hafta grev yapsın nasıl yolda kalıyor işleri, nasıl normal çalışma saatlerinde çalıştırıyorlar.
  • geçmişte, genç yaşımda a101 çalışanı olarak katıldığım yazıdır. günde en az 10-11 saat çalışıyordum. yemek molası haricinde de molaya çıktığımı hatırlamıyorum. küçük bir mağazaydı ancak tüm işleri ben yapıyordum. hem kasaya bakıp, hem de ürün düzenliyordum. müdürler de yukarda (güya) evrak işlerini hallediyordu.
  • iş yerimde saat 12:30 ve öğle arasına gelmişken tam o dakikada içeri bir adam girdi. işlemini yaptıracaktı ama en az 20 dakika sürecek bir işlemdi. kendisine öğleden sonra gelmesini söylememle birlikte müdürümüz, odasına çağırıp vatandaşın işini halletmeden araya çıkmamam gerektiğini söyledi. ben de kendisine; “9’ u beş geçe işe gelemiyorsam, buçuktan sonra da öğle aramı çalışarak geçiremem.”dedim. çok sinirlendi. beni başka yere sürdü* ama yine olsa yine aynısını yapardım. bazen g.te g.t diyebilmek lazım.
    tanım: haklı isyandır. hak verilmez alınır. hep destek tam destek
  • ben a-101'de tam 24 saat çalışıp eve gidip 3 saat sonra tekrar mesaiye başladığımı bilirim. auswitch toplama kampı gibi müessese. allah kimseyi orada çalışmaya mecbur bırakmasın.
  • nasıl ülke kaynakları patronlara ve yabancılara peşkeş çekiliyorsa bir kaynak olarak insan emeği de yine patronlara ve şirketlere peşkeş çekiliyor. şirketler ne kadar büyürse sömürü de o kadar büyüyor ve maalesef kamunun politikaları da bu duruma çanak tutuyor. sonuna kadar haklı isyandır.
  • benim yakınımda da var a101 ve aynı hafta içinde ve aynı günün hangi saatinde gidersem gideyim aynı kişileri her zaman görüyorum. mesela bim çalışanlarını her zaman göremiyorum. bir gün gittiğimde başka kişiler çalışıyor diğerleri izinli, başka bir gün gittiğimde diğerleri izinli ötekiler çalışıyor ve genelde de fazla elemanla çalışıyorlar, bim bu konuda sanırım diğerlerine göre çok daha iyi. tabi bir de çalışanına sormak lazım ama diğer taraftan a101'de personel sirkülasyonu da çok fazla fakat bim'de yıllarca aynı kişileri görüyorum mesela ve benim tüm çıkarımlarım bu iki gözlem üzerine.

markette hiç çalışmadım ama gençliğimde çok meşhur bir hazır giyim mağazasında çalışıyordum sürekli ayakta çalışmak gerçekten çok zordu ve ne mesai parası alıyorduk ne de yemek veriyorlardı.

bu yüzden bu iki sektör ciddi anlamda sendikalanmalılar.
  • çalışanlarına sandalyeyi çok gören firma olmaz olsun diyerek desteklediğim isyandır.
  • işsizlik dediğiniz şey aha işte tam olarak bu.

haberlerde okuyorsunuz ya, işsizlik türkiye'de şu kadar olmuş falan diye, işim var diye seviniyorsunuz, işsiz değilim diye umursamıyorsunuz falan.

işsizlik işsizler kadar işi olanları da etkiler.

dışarıda aynı işi yapacak yüzlerce adam varsa, ister beyaz yaka ol ister mavi yaka fark etmez,

emeğinin karşılığını alamazsın.

birisi çıkmış demiş ki liberal kapitalizm işte tam olarak bu.

erdoğan sosyalist olsa sanki herkes refah içinde yaşayacak. siz bu ideolojik at gözlüklerini takmaya devam ettikçe bizi daha çok sikerler.

burayı okuyorsan yazayım neden bu halde olduğunu sevgili emekçi:

1) ülkenin uluslararası ilişkilerinin içine ettiler.
    2) hukuk sisteminin içine ettiler.
    3) ekonomiyi büyütmesi gereken bankaları çiftlikleri yaptılar.
    4) yatırımcıya güven verecek kurumları halkı ikna edecek arka bahçelere çevirdiler.
    5) rüşvet, nepotizm vs aldı başını gitti.
    6) merkez bankası gibi, ekonomi bakanlığı gibi son derece kritik koltuklara, görevlere, bu işleri yapan kimselere önem vermediler.
    7) devletin ekonomik ve politik çarklarının düzgün işlemesi için çalışan tecrübeli adamlara monşer dediler, onları dinlemediler, hepsiyle yollarını ayırdılar.

vs. vs.

daha sayayım mı?

ondan sonra ekonomi kötü. işsizlik almış gitmiş. alım gücü düşmüş.

bırak istiyorsan işini. yerini doldurmaları 24 saat sürmez.

sendikacılıkmış. pehh. sendika çözer zaten bunları. at kafaları sizi.

o dil uzattığınız liberal kapitalistler bu ülkede var olsaydı ve devleti o şekilde yönetselerdi işsizlik %5'in altında olurdu.

hakkını arayabileceğin bir mahkeme olurdu.

işi bıraksan yerin 24 saatte dolmazdı.

siz sorunun kaynağını anlamadıkça daha sizi çok öperler. işsizliğin olduğu ülkede sendika olmaz. işsizliğin olduğu ülkede sosyal devlet olmaz. alım gücü olmaz. işsizliği de o sövdüğün kapitalistler çözer.

ülkenin ekonomisi bozuksa herkes bundan bir şekilde etkilenir. ülkenin ekonomisini geçmişte sosyal demokratlar bugün muhafazakar nepotistler bozdu.

bu ülkede ne zaman liberaller ülke yönetmiş de liberalizme dil uzatıyorsunuz anlamak güç.

sosyalist bir ülke olmayınca default olarak liberal kapitalist bir ülke olmuyoruz. liberal kapitalist bir ülke olsaydık bu tweet'i atan emekçi yine belki aynı işi yapardı, ama kimse onu böyle hukuksuzca çalıştıramazdı, az kazansa da kazandığı para ile daha fazlasını satın alabilir kendini köle gibi hissetmezdi.

almanya, belçika ingiltere'de vs de kapitalizm var. kimse kasiyerlere böyle bir şey yapmıyor. yapamıyor. orada da bir zamanlar sendikalar yoktu. ama liberaller vardı. hukuka, özgürlüğe önem veren insanlar vardı. sendikalar öyle var oldu. senin önce liberal bir hükümetin olacak ki sendika var olsun. hitler almanya'sında sendika var olabilir miydi?

kime sövdüğünüze dikkat edin.

size bir masal anlatmış kandırıyorlar, hayatlarınızın içine sıçıyorlar, siz bir şeytan uydurmuş ona sövüyorsunuz. bin yıldır böyle zaten bu.

neyse ki bu tiplerden az kaldı türkiye'de. 70'lerde falan yaşasaydım bu dingiller ülkücü yapardı beni. kampüs solcusu kesip exp kasardım.
hesabın var mı? giriş yap