şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • 6 sene tıp fakültesini okuduktan sonra üzerine 4 sene adli tıp alanında eğitim alıp olunan fakat ülkemizde son yıllardaki gelişimleri saymazsak sadece otopsilerde insanları kesip biçen kişi olarak bilimini icra eden hekimliğin uzmanlığının adı.
 • aradığına bulamadığın, bulduğunda derdini anlatamadığın, anlatsan prosedürden eli kolu bağlı adamdır.
 • saygı duyduğum adamdır. önünde eğilirim.
 • (bkz: maura isles)
 • adli bilimler uzmanıyla sıklıkla karşıtırılan kişi.

  (bkz: adli tıp)
  (bkz: adli bilimler)
  (bkz: forensic medicine)
  (bkz: forensic science)
 • tıp fakültesinin ardından, yarıdan fazlası adli tıp kurumu'nda, geriye kalanı tıp fakülteleri adli tıp anabilim dallarında 4 yıllık uzmanlık eğitimi almış kişidir. uzman olduktan sonra yarısından fazlası adli tıp kurumu'na bağlı, türkiye genelinde (ama tamamı değil, çoğu il merkezinde), yine genellikle adliyelerde kuytu köşe bir yerde bulunan adli tıp şube müdürlüğü adı verilen odalarda rapor düzenleyen beyaz önlüksüz doktorlardır. en bildik işleri otopsi olup, otopsinin yanısıra adli travmatoloji, adli psikiyatri, adli jinekoloji vb. alanlarda soruşturma aşamasında savcılıklara, kovuşturma aşamasında mahkemelere adli rapor düzenlerler. adliyede bulunmaları vesilesiyle çoğu zaman savcı-hakim kafasına bürünenler çoğunluğunu oluşturur, doktor oldukları fark edilmeyebilir.

  popüler kültürde ve özellikle csi tipi diziler nedeniyle uzay üssünden bozma mekanlarda ultra-bilimsel çalışmalar yaptıkları sanılsa da adliyelerin en dandik odalarında masabaşında çalışırlar. laboratuvar ortamı adli tıp uzmanlarının pek işi düşmeyen yerlerdir. en laboratuvar adli tıp uygulama alanı otopsi salonlarıdır. bu salonlar ise bir oda -bir masa - bir sandalye bir de personelden oluşan şubelerde bulunmaz, şubenin büyük boyu olan ve adli tıp grup başkanlığı adı verilen merkezlerde kurulur.

  adliye içinde çalışan adli tıp uzmanları savcılık veya mahkeme aracılığıyla çalıştıklarından kapısını çalıp içeri girerek "doktor geçen gün burnumu kırdılar bir rapor verir misiniz?" veya en bayağı haliyle "bana deli raporu verir misin?" gibi sorulara yanıt veremezler.

  tıbbi raporları ölüm: ölüm sebebi, ölümün zamanı, ölenin kimliği, travma: herhangi bir travma sonucu oluşan yaralanmanın ağırlığı, yaralanmanın özürlülük haline neden olup olmadığı, cinsel: cinsel saldırının niteliği, psikiyatri: suçu işleyen kişinin cezai sorumluluğu olup olmadığı, imza atan veya beyan sahibi kişinin hukuki sorumluluğu olup olmadığı vb. üzerinedir. yaratıcı* raporlar değildir.

  anglo-sakson gelenekte forensic pathologist olarak geçer. abd'nin coroner diye bir sistemi bulunur falan.
 • hayallerime otopsi yapmak için seçtiğim canım mesleğim.