• http://i.imgur.com/6dweu.jpg
    gözlerinin güzellikleriyle bilinirler.
  • (bkz: afghan girl)
  • (bkz: sharbat gula)
  • burka denen entarısı ıle boy gosteren dısı turu. yuzu gorunenlerınde bıyıkları var.
  • (bkz: #45704940)
  • national geographic fotoğrafçısı steve mccurry'nin 1985 yılında afgan direnişi zamanında çektiği, hatta dergiye kapak olan tüm dünyanın tanıdığı o hüzünlü yüz.fotoğrafçı kızın adını bilmediği için yıllarca"afgan kızı" olarak kaldı o gözlerin sahibi.yaklaşık 17 yıl sonra gerçek adı ve kimliği bulundu şarbat gula.
  • şarbat gula, fotoğrafı national geographic dergisine 1985 yılında kapak olduktan sonra tanınan peştun kökenli afgan.bu resimden sonra dünyaca tanındığı için sığındığı pakistanda 15 gün hapis yatıp sahte kimlikle dolaşmış. tam 35 yil sonra ülkesi afganistana dönebilmiş.
    bana savaşın öteki yüzünü kadınları ve çocukları hatırlatır hep. afgan kızın resmini ne zaman göresem içim burkuluyor. insanliga hesap sorar gibi nefretli ve delici bakışları.içindeki kızgınlıkla kırgınlık arası duruş,şaşırmışlık,savaş,fakirlik ezilmişlik, yalnızlık, kaybolmuşluk, umutsuzluk... bir gözde bu kadar duyguyu taşımak ve fotoğrafçı steve mccurry içinse bir mucizeyi yakalamak diye düşünüyorum...
  • nikon fm2 ile kodakchrome 64 slayt film ustune cekilmistir. bilinen en meshur fotograftir.

edit: bu girdiyi yaptıktan sonra aslında hikayenin tamamını anlatmadığımı farkettim. sharbad gula'nın bu fotoğrafı pakistan'da bir mülteci kampında okulda çekilmiştir. fotoğrafı çeken mc curry'nin erkeklerin yanında yüzü açık asla dolaşmayacak olan gula'nın fotoğrafını bu şekilde açık çekmesi imkansızdır. daha sonra ortaya çıkan gerçeklere göre gula'nın yüzünü açması için fotoğrafçının isteği ile öğretmeni onu zorlamıştır. gula'nın yüzündeki dehşet savaştan dolayı değil bir kaç senedir kaldığı ve okula gittiği mülteci kampına gelen ve ona öğretmeni aracılığı ile baskı yapan yabancı bir erkeğin önünde yüzünü açmak zorunda kalmasındandır.

işte size dünyanın en meşhur fotoğrafının hikayesi.
  • (bkz: acem kızı)
hesabın var mı? giriş yap