horni

  • azimli
  • hırçın golcü (284)
  • 3331
  • 12
  • 8
  • 1
  • dün

türkiye sivil itaatsizlik kılavuzu

son 5 günde istanbul'da yaşanan olaylardan sonra çizilmesi gereken kılavuzdur. türkiye'de çeşitli grupların çeşitli sivil itaatsizlik yöntemleri var. bunlardan devlet, polis ve medya tarafından "gezi parkı" takımının bin katı beter muamele görmüş olanları var. hali ile bu grupların protesto yöntemleri biraz daha farklı ve fiziksel olabiliyor.

ama yeşil bir çözüm isteyen gezi parkı protestocularının herşeyin mümkün olduğu kadar fiziksel olmayan halini istediğini biliyorum. özellikle isteğimiz yerine getirildikten, yani polis taksim ve geziparkından çekildikten sonra yaşananlar bir çoğumuzu üzdü, bir çoğumuz ise "işin normali buymuş demekki" deyip yapanları durdurmadık, durduramadık.

yaşananların bazılarını recep tayyip erdoğan medyada kullanacak. gayet normal insanlar olan hepimizin marjinal olduğuna sorunlu provakatörler olduğuna kanıt olarak kullanacak. belki bunlara karşı diyecek bir şeyimiz olmayacak, bir otobüsün yağmalanmasını savunamayacağız, ama savunsak bile hiçbir medya buna izin vermeyecek. oysa polisin yaptığı yağmalar ve yıkımlar da çok fazla. her halikarda protestocular için bu gibi hatalara girmeden bir sonraki eylemi gerçekleştirmek en doğrusu.

bunun sınırı nerededir elbette bir kılavuz ile çizilebilir. hatta bu kılavuz bir sonraki ihtiyacımızda matbaalarda basılıp dağıtılabilir.

mesela devlet ve halkın malına zarar vermek elbette kötü ama barikat nasıl kurulur. vs. bu başlık altında tartışılabilir. tartışalım.

ayrıca bu işin teknik gerekleri nelerdir. ne tür gaz maskesi alıp evde hazırda stoklamalı? limon gerçekten işe yarıyor mu? gaz bombalarını geri fırlatmak mı iyidir yoksa bir kova suda boğmak mı. vs. belki burada topladığımız bu bilgiler ile ileride gerektiğinde daha uygun tepki verebiliriz.

başlayalım- kopyala/yapıştırdım:

metin solmaz'dan:
gezi parkı direnişi notları

1. çok haklıyız. o kadar doğru bir yerde duruyoruz ki, başbakanın konu üzerine yerleşik alaycılığı, gevrek gülüşü örselendi. birkaç gün önceye kadarki o özgüven abidesi şimdi olayı zavallı chp'ye maletmeye çalışıyor. nasılsa (yıllardır yaptığı gibi) kolay başa çıkarım diyerek. yemezler. direnişimiz hiç bir partiye, gruba, din yahut mezhebe yahut siyasete ait değildir.

2. dikkat:

a) içkiciler: çok basit. içkiliyken nasıl araba kullanılmaz, sivil direnilmez de. içki eğlence için içilir. bu bir eğlence değil. sizin bu şekilde eğlenebiliyor olmanız bu şekilde eğlenme hakkınız olduğu anlamına gelmiyor. gidin evinizde için. her hareketiniz zarar oluyor sonra. hem itici görünüyorsunuz. hem çevreye zarar verme, hem zarar görme potansiyeliniz artıyor. hem de çok çirkin görünüyorsunuz. bir elde gaviscon, bir elde bira, ne bu?

b) sağı solu tekmeleyen, taş atanlar: bunlara tek kâr edecek şey civarı tarafından uyarılmaktır. her kalabalıkta çok die hard seyretmiş birileri çıkacaktır. bu ezik saldırganları uyarın. direnişimize en çok zarar verenler bunlar. polisin attığı gazı geri atmak kutsal bir harekettir. ama taş ne iş? dün beşiktaş'ta onlarca arabanın camı kırıldı bu heyecanlı zibidiler yüzünden.

c) nezaket, temizlik gibi sıradan insan özelliklerinin direniş esnasında da korunması gerekir. biz insanlığımızı korursak bu direniş yükselir. söylemesi bile ayıp ama: yerlere çöp atmayın.

3. sevgili kemalistler: heyecanınızı, bezginliğinizi anlıyoruz. olayı kemalizme maletmeye çalışmayın. siz de takdir edersiniz ki atatürk bir sivil direniş önderi, bir muhalefet sembolü değil. o yüzden "mustafa kemalin askerleriyiz" gibi zırvalara kaptırmayın kendinizi. akp'den kurtulup asker mi olmak istiyorsunuz? demokrasi isteyen insanlarız. hem bu iş cumhuriyet mitingleri gibi piknik fasilitesi değil.

4. sevgili kürtler: sizi gayet iyi anlıyoruz. 30 yıldır "orada" olan üç beş gün "burada" oldu. hem de düşük şiddetle. yer yerinden oynadı. ne yapalım ki istanbul'a bulut gelmeden türkiye yağış almaz. yanımıza gelin. sırrı süreyya başta olmak üzere bdp'nin şimdiye kadar verdiği destekten memnunuz. dahasını istiyoruz.

5. sevgili dindarlar: sizin vicdanınıza ne oldu? neden bu kadar azsınız? daha fazla mütedeyyin arıyor gözlerimiz.

6. sevgili akp seçmeni: şu ana kadarki medeni davranışınızın devamını dileriz. aramızda sizden epey insan olduğunu mutluluk içerisinde biliyoruz.

7. polis: elinizdeki o gaz bombalarını toma hortumlarını kullanırken kime karşı kullandığınızı iyi düşünün. şiddet göstermeyen birisine şiddet göstermek dünyanın en haysiyetli hareketi sayılmaz.

8. asker: harbiye ve gümüşsuyu'ndaki iyilikleriniz için teşekkürler. ama daha fazlasını istemiyoruz. askerin bugüne kadar ne getirdiğini çok iyi biliyoruz. sizden gelecek yardım yardımcı olmayacaktır.

9. sosyal medyacılar: hep sosyal medya başında olun. sokaktakiler genellikle rahat kullanamıyor, sokaktakilerin haberleşmesine yardım edin. amman her topa girmeyin. zaten ortalık gaz dolu gaza gelmeyin. teyit almadıkça ciddi haber vermeyin.

10. medya: allah belanızı versin. sizden bir bok olmaz.

devamını okuyayım »
02.06.2013 18:37