şükela:  tümü | bugün soru sor
 • henüz age of empires 3 the warchiefs'in tadına bakmak nasip olmamışken, microsoft, age of empires serisinin 3. oyunu için çıkartacağı 2. ek paketi duyurdu. vay be.. demek torunlarımıza kadar sürecek bu eycof efsanesi. ne güzel.. çok enteresan bir haber olarak microsoft bu sefer ensemble studios yerine rise of nations'ın geliştiricileri (ki çok severim o oyunu da) big huge games ile yola devam ediyor. bu genişleme paketi ile oyuna asya uygarlıkları, yeni oynanış tarzları (değişik yollarla oyunu kazanma ve ticaret yapma), yeni haritalar, yeni senaryo ve 15 asya harikası (wonder) ekleniyormuş. age of empires 3 the asian dynasties, bu sonhabarda games for windows etiketiyle piyasaya sürülecek. oyunun yayımlanan ilk ekran görüntüsü ise burada : http://www.agecommunity.com/images/portvillage.jpg
 • oyuna getirdiği en büyük deği$iklik; trading post'lar yerine tarihi ipek yolu'nu içerecek olmasıymı$. ipek yolu'na hakim olmak için üzerinde duraklar in$a etmek yerine, muhafız veya kervanları ele geçirerek tekel kuracakmı$ız.
 • tek cd'lik ekpaket. efendim tam sürümünü henüz bir kaç kez oynamışken, ilk izlenimlerimi aktarmak isterim. sanırım bu da netteki ilk türkçe izlenim olacak. oyun o kadar yeni ki bırakın hakkında yazılı bir şeyleri, oyunu oynayacak adam bile bulamıyosunuz etrafta.

  öncelikle senaryomuz adından da anlaşılabileceği gibi asya uygarlıklarında, 15-17,19.yy civarında geçiyor. campaign'de ilk senaryoda japonları, ikincisinde çinlileri, üçüncüsünde ise hindistanlıları kontrol ediyorsunuz. üniteler dışında oyun speech'leri ingilizce her zamanki gibi, keşke anadillerinde olsaydı da duysakdı şu dillerdeki fonetiği diye içgeçirebilirsiniz benim gibi. olsun. hikayeye kaptırıp gidince pek anlaşılmıyor açıkcası.

  campaign'lerde bi an önce ana görevi bitirip bi sonrakine geçeyim demeyin. secondary objective'leri de bulun ve yapın. oyunun tadı orda. hem keşfetmiş olursunuz hem de çabuk bitmemiş olur.

  genel oyuna gelirsek, bir çok noktada age of empires 3 the warchiefs'in kaldığı yerden devam ediyor diyebiliriz. japon,çin,hindu olmak üzere üç yeni uygarlık var. diğer uygarlıklar the warchiefs'dekiler sanırım.

  consulate diye bi hede gelmiş. konsolosluk. bunun mantığı çok güzel. tam olarak batının tekniğini alalım şeklinde işliyor. diğer uygarlıklarda da öyle mi bilmiyorum ama japonlarda marketiniz,kiliseniz, ateşli toplarınıza falan kavuşmak için hep oradan teknoloji getirmeniz gerekiyor. oyunda yeni bir resource da var. bitki gibi bişey. consulate'deki teknolojiler o resource'u istiyor. epey lazım bi hede.

  bazı ünitelere (herolara) özel kabiliyetler katılmış. sis bulutu verip kaybediyor falan kendini sanırım.

  age of empires 2 serisinden hatırladığımız regicide adlı oyun tipi, multiplayer game'lerde geri gelmiş.

  wonder'lar konusuna gelelim. şu age of tarihinden bu yana pek bir boka yaramamış wonder'lara bu sefer hakikaten bir anlam kazandırmışlar. wonder'lar çağ atlamada kullanılıyor! evet. wonder penceresinden wonder'ınızı seçip çağınızı atlıyorsunuz.

  öte yandan oyun grafiklerini en yüksek seviyelerde oynatabildiğim halde bende nette gördüğüm screenshot'lardaki gibi mühteşem görüntü olmadı. warchiefs'de de böyleydi. sanırım artık radeon x550'mi upgrade etmem gerekiyor. performans sorunu yok ama..

  oyun henüz yeni olduğu için birtakım yanlış anlamalarım olmuş olabilir. düzeltirim zamanla.
 • önceki sürümlerde trading post dikip asker bastığımız kızılderili kabilelerinin yanında artık budist tapınakları, sufi camileri vs. bulunuyor.
 • çin'in bu eklentiye ne sikime eklendiğini ya da ekleniyorsa neden bu kadar sikindirik bir faction olduğunu sorgulatan expansion pack. bunun dışında oyunu amerika'dan çıkarıp dünyanın başka bir köşesine taşımasıyla takdirimi kazanmış eklenti paketi.
 • japonlar, çinliler ve hintlerin eklendiği aeo 3 paketi. japonları sevdim sonuçta akıllı adamlar ama topçu birimleri yok bu ırkın. samurayları önden salıyorum salmasına ama arkadan destek yok, büyük eksiklik. çay toplayıp karşılığında top takaslıyoruz portekizden. gerçekçi ama çok sınırlı. baya zaman istiyor bu oyunda güçlü bir japon ordusu kurmak.
 • oldukça başarılı bulduğum aeo 3 paketi. özellikle hindistan kısmı gerçekten etkileyici. adeta bir burma günleri sonrası canlandırması.