şükela:  tümü | bugün soru sor
 • erkek çocuğu doğması için ailesi tarafından saç adağı adanıp yedi yıldır saçı kesilmeyen çocuk. ben şahsen kıskandım. şu yaşımda ben bile uzatamıyorum. ufaklık ileride headbanger olabilir.

  https://www.youtube.com/watch?v=hdp0hjavmma&t=8s (link kurba)

  https://www.facebook.com/…/videos/1999514583422080/ (link kurba)

  yeni link : https://www.izlesene.com/…kesilmeyen-cocuk/10218228

  edit : facebook videosu koyduğum için atarlananlar olmuş fakat ben başlığı açarken trt daha youtubea video yüklememişti. düzeltilip link eklendi.
 • kendisi hakkına yapılmış olan videoyu izleyenlerin bilime olan inancını sorgulamasına sebebiyet verecek derecede cahil bir aileye sahip çocuktur.

  umarım kesilen saçlar lösev'e bağışlanmıştır.

  düzeltme : çokça mesaj aldım, lösev saç bağışı kabul etmiyormuş.

  kanser savaşçıları derneği saçım saçın olsun projesi kapsamında saç bağışı kabul ediyormuş.
 • edit 2: aşağıdaki yazımdan, okuduğunu anlamaktan aciz bir arkadaş bizim gençlerimiz parkta yiyişir medeniyet anlayışımız budur dedigim sonucunu çıkarmış. be adam anlaman bu kadar mı kıt? sıkça karşılaştığımız muhafazakarlık adı altında insanların yaşam biçimine saldırı gibi girişimleri bu bölgede olmaz demişim. ıstersen alt tarafı bir daha oku belki bu sefer anlarsın

  edit: nereli olduğuma ve bu geleneğin nerede olduğuna dair özelden çok fazla mesaj aldım. hatay mersin ve adana'da yaşayan arap alevi diye de adlandırılan nusayrilikte bir gelenek.
  tabii böyle bir batıl itikata bakıp nusayriler hakkında bir önyargı oluşabilir dini yaşayış anlamında oldukça özenli olsalarda bu inanışın gündelik yaşama hiçbir müdahalesi yoktur arap alevi kızları istedikleri gibi özgürce giyinebilir. giyim tarzlarından dolayı herhangi bir eleştiri ya da müdahaleyle karşılaşmazlar.

  arap alevi nüfusun yoğun olduğu en varoş bölgelerde bile parkta öpüşen bir çifte, sokakta el ele dolaşan insanlara, demin söylediğim gibi farklı bir giyim tarzı ike dolaşanlara yönelik tek bir müdahale yapıldığını görmezsiniz.

  büyük çoğunluğu chp seçmenidir. cumhuriyete vatana ve bayrağa en çok sahip çıkan topluluklardan biridir. askerliğe çok önem verir kendi çocukları askere giderken aileler çok büyük gurur yaşar kendi bölgelerinde askerlik yapan gençlere kendi çocukları gibi sahip çıkarlar.

  atatürk'ü çok severler. şıh diye tabir edilen din adamları mevlüt gibi konuşma gerektiren dini ritüellerin dua kısmında şu cümleyi kurar.
  " sen türk ordusunu havada karada suda ihsan eyle yarabbi. laik demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olan türkiye cumhuriyeti'ni ilelelebet payidar et yarabbi. başta laik türkiye cumhuriyetimizin kurucusu mustafa kemal ve silah arkadaşları olmak üzere tüm aziz şehitlerimizin ruhlarını şad eyle yarabbi"

  aynısı küçükken başına gelmiştir. ıki ablam olması üzerine ailem böyle bir adak adamış. 7 yaşındayken saçım kesildi. batıl bir inanç olmakla birlikte bende güzel anılar geçmişe dair farklı fotoğraflar bırakmanı sağlayan güzel bir dönem olarak iz bıraktı.

  hiç de facebook videosunun altında iddia edildiği gibi kimlik karmaşası yaşamadım.
 • hataylı arap alevisi bir ailenin çocuğudur. burada çok alışık olduğumuz bir durum bu. kimse 7 yıl çocuğun saçı kesilmedi diye bilime olan inancını da kaybetmedi.
  bu ailelerin çocukları hatay'da en çok okuyan hem de herkesin okuyamayacağı bölümlerden mezun olan çalışkan bireyler olurlar.
 • çocuk, maalesef kız çocuğu gibi duruyor. arkadaşları tarafından alay konusu olmamıştır umarım. para vereceğiz diye yıllarca avutulmuş yavrucak.
  ayrıca annesinin de "eşimin saçını da uzatmışlar, kaynanamın 1 yıl oğlu olmamış" demesi mide bulandırıcı. evlendiği günün ertesi sabahı hamile kalmasını beklediler anlaşılan.
  adak olmasa da bu çocuk dünyaya gelecekmiş tıpkı babası gibi. çirkin bir zihniyet.
 • 28 yaşında kel kalınca pompalı tüfekle ailesini vurma ihtimali olan mehmet ali.
 • saç adağı nedir olum, dothraki misiniz aq. çocuğun adını da drogo koyun bari.
 • muasir medeniyetler seviyesine ulasma amaciyla yapilan bir adak sonucunda meydana gelen olay.

  ozlellikle tutucu ailelerdeki bu sorgulanmayan anane fantazisini anlamis degilim.
 • mehmet ali, şu an tek özelliği adaklı çocuk olması. eğlencesi, bir arada olması ne güzel. insanların yüzü gülüyor ne zararı var.