şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: ben de önüme gelende deney yapsam)

  aşı bulunmasını insanlar açısından olumlu gören bir küba savunmasıdır. aşı bulunması süreci insanlar açısından olumlu bir süreç değildir. aşının bulunması ne kadar olumlu olsa da. karanlık taraflarını es geçmeyelim.
 • küba gibi doğal ilaçların devlet tarafından vatandaşa verildiği bir ülkede olması normaldir. ilaç endüstrisi sanılanın aksine akar coşarmış oralarda.
 • (bkz: küba purosu)
 • insan hayatına verdikleri önemin ve tıp alanında yaptıkları yatırımların meyvelerini toplamaya başladılar. öyle iki kıtayı suyun altından bağlamakla insanlığa hizmet edilmiyor görüldüğü üzere.
 • http://www.hurriyet.com.tr/…glik-yasam/25726395.asp

  iran ufo yaptı tarzında bir haber. militanlıktan başka bir halta yaramayan kafalarınıza sokam.
 • tedavi için küba'ya giden bir hastanın röportajı

  --- spoiler ---

  ... akciğer kanseri olduğunu öğrenen ve tedavi yollarını araştıran burhanettin çevik, tedavisi için gerekli olan aşıyı almak istedi. kendisine verilen bir kür iğne fiyatına küba'ya giderek tedavi oldu. kübalı doktorların buluşu olan kanser aşısının kendisine uyumlu olduğunu öğrendiğini fakat türkiye'de fiyatların çok yüksek olduğunu belirterek "küba'daki tedavi koşullarını araştırıp gitmesem burada çoktan toprak olmuştum" dedi.

  --- spoiler ---

  edit: 7 ay sonra vefat etmiş.. haber
 • hakkında insanlara umut verici bir röportaj yapılmış. lakin yine de temkinli yaklaşmakta ve iyice araştırma yapmakta fayda var. çünkü hem küçük hücreli dışı akciğer kanserinin bir sürü türü var (ki bu sözü edilen aşı sadece bir tür üzerinde etkili anladığım kadarıyla), hem de sözü edilen paralar - maalesef - her yiğidin harcı değil.

  öte yandan bir yakınını çok da yakın bir süre önce aynı hastalıktan kaybedenlere pek iyi gelmiyor bu haber, netekim bu (burada ağır cinsiyetçi bir adet küfür var) memleketinde bu küçük hücreli dışı akciğer kanseri denen nane 4. evreye gelmeden teşhis edilemeyebiliyor...
 • küba sağlık bakanlığı cimavax adlı bu aşıyı halka ücretsiz olarak vermeye başlamış
 • "tepesinde kolomb cami gördü demekle ve dünyada kahraman olmuş, adamların halk kahramanına bok atmakla olmayan durum.
  ayrıntılı bilgi
 • gidip tedavi olan türk'ün röportajından öğrendiğime göre kendi vatandaşlarına ücretsiz olan aşıyı yurtdışından gelenlere 16 adetini 8500$ a veriyorlarmış. aynı aşıyı türkiye'ye ayağınıza getirtmek isterseniz aşı başına 15bin lira yani 16 tanesine 240bin lira ödemeniz gerekiyormuş.

  dayıyı kübalılar dolandırmamış ama tedaviye 8500dolar harcayan dayı küba'ya gidiş geliş uçak biletine 25000lira ödemiş. sanırım insafsız bir turizm firmasına denk geldi.

  gidip tedavi olan şahsın kanseri metastaz yapmış olmasına rağmen aşının işe yaraması gerçekten son derece büyük bir haber.