sicarken aklima geldi

  • 2046
  • 2
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

ikinci el araba balonu

emlak balonundan biraz farklıdır.
emlak balonunda maliyeti arsa dahil 150 bin olan ev, 500 bin'den satışa çıkabiliyor.
getto, banliyo diye tabir edeceğiniz, istanbul 40 km tabelalı yerlerde bile ev fiyatları ateş pahası, fiyatlar değerinin çok üzerinde seyrediyor. bunun nedeni açgözlü müteahhitler, belki suriyeliler (örn. gaziantep)
bu evler satılmadıkça, elde kaldıkça fiyatlar da para-çokomel eğrisi dolayısıyla normalleşecek, balon patlayacak bir nevi. ki bu süreç başladı. ihtiyaçtan fazla ev var ve millet şu an büyük paralar harcamaktan kaçınıyor.

otomobillerde ise durum biraz farklı, sıfır araç satışında tahminlerim altında kar marjı var.
vergilendirme çok fazla. ithal araçlar dolar/euro yükselmesini birebir hissediyor.
ikinci el araç fiyatları da, yurt dışı geneli aksine sıfır km araç fiyatlarına göre belirleniyor. hal böyle olunca ikinci el satan adam çok darda kalmadıkça fiyat düşürmez. ayrıca emlak piyasasında olduğu gibi ihtiyaçtan fazlası yok. hatta otomobil o kadar ihtiyaç ki bu sene satışlarda rekor kırılmış mesela.

dip not: umarım bütün balonlar patlar da 100bin'e etiler'de ev, 50bin'e e klasse alırız, 1.5 tl mazot da cabası, akaryakıt balonu da patlasın.

not2: sahibinden'de "ulan bi keriz buluruz" mantığıyla 2011 polo düz vites atmosferik 1.4 motor pert arabaya 40000 tl isteyen adamın yarattığı balon, yazı dahilinde değildir.

devamını okuyayım »
03.06.2015 09:47