• afişinde alenen provakasyon barındırdan film. kim ne derse desin, ülkenin kurucusunu birisinden küçük boyutlandıramazsın. alenen akif rolündeki yavuz bingöl atatürk rolündeki fikret kuşkan’ın tam üstünde dev gibi konumlandırılmış.

böyle bir hareket ile daha afişten kimin ne olduğunu anlıyorsunuz. nedir arkadaş sizin bu atatürk nefretiniz? onlarca yıl geçti halen aynı örümcek kafalar. sonunuz yakın ama…
  • epey atatürk övgüsü içeren film. dönem olarak istanbul'un işgaliyle başlıyor, istiklal marşı'nın kabulüyle bitiyor. tarihi ayrıntılara dikkat edilmiş. işbirlikçiler, hainler ve kandırılmışların durumu da iyi anlatılmış.

öte yandan; yavuz bingöl kötü bir tercih. adamın becerisi yetersiz, diksiyonu bozuk. bazı oyunculuklar ve konuşmalar olmamış. atatürk'ü oynayan adamın* diksiyonu fazla düzgün, fazla yumuşak. ingiliz rollerinin hepsini ingilizler oynasaymış daha iyi olurmuş. türk dizilerinden aşina olduğumuz "aptala anlatır gibi anlatma" olayı maalesef burada da var. "madem eski zaman filmi, herkes sürekli 'lakin' desin" saçmalığı da aşılamamış.
  • çekim, cast ve kostümler çok güzel. ama o kadar uzun bir film o kadar hiçbir şey anlatmıyor ki, çok sıkıcı. mehmet akif bey istiklal marşı'nı yazmayı reddediyor. ve sonra hepimizin tahmin edeceği üzere kabul ediyor. bu. ve her yapımda gördüğümüz aksanlı, karikatürize ingiliz komutan ve işbirlikçi sözde müslüman hain. çok fazla klişeydi ya. kötü değil ama çok sıradan, dümdüz, sıfır heyecanlı bir film olmuş. çıtır, çerez.
  • son derece başarılı ve tam kıvamında bir film olmuştur.

yavuz bingöl'ü pek sevmesem de rolünün hakkını verdiğini kabul etmek gerek, gerek konusu, gerek atatürk'e duyulan özlemimize merhem olan yapısıyla el üstünde tutulmalı.

sanat yönetimiyle kostümüyle o dönem çok başarılı yansıtılmış. o dönemde türkleri aşağılayan ingiliz komutanların ve içimizde olup hainlik eden tiplerin olması filmin eklediği şeyler değil, bunlar gerçekten yaşanmış bu nedenle filmde varlar.

son olarak bu konuyu işleyen bir filmden aksiyon beklemek, çok hareketsizdi diye eleştirmek de komik doğrusu. istiklal marşı'nın yazılma hikayesinden avengers aksiyonu çıkmamış doğru. son bölümünde insana gözyaşı döktürüyor, tüm emeği geçenlerin eline sağlık.
  • yavuz bingöl'ün oynaması nedeniyle ben de dahil şu anki siyasi gücün ön plana çıkarılmaya çalışıldığı bir film olarak görülmüştü ama sanılanın aksine atatürkçü bir film olmuş. başroller fena değildi ama yan rollerin oyunculukları vasat altında kalmış. özellikle konya halkını galeyana getirme sahneleri inandırıcılıktan uzak, oldukça yapay sahneler. yavuz bingöl'ü bir tek "o şimdi asker" filminde izlemiş biri olarak sesinin acayip derece değiştiğini gözlemledim. genel olarak durağan bir film ama dönemin iç yüzünü yansıtması adına güzel sahneler vardı. atatürk rolü için biraz daha özen gösterilmesi gerekirdi. hem makyaj yavan kalmış hem ses tonu, konuşma tarzı bizim bildiğimiz atatürk imajının epey gerisinde.
  • istanbul’un işgalinden başlayarak istiklal marşımızın kabul edilmesine kadar geçen dönemi anlatan güzel bir film. istiklal marşımızın şairi mehmet akif ersoy'u beyaz perdeye yansıtmış güzel bir film. ayrıca yavuz bingöl'ü ben de sevmem ama gayet güzel kıvırmış rolünü. puanım inadına 5/5

bu filmin imdb’de 2.5 puan almasını da, türklerin kurtuluş savaşını hazmedemeyen itilaf devletleri destekçilerine bağlıyorum.
  • az önce tv de izlediğim film.şöyle milli heyecanla gözyaşıyla izlerim diye bakıp durdum.proje güzel olabilir ama oyuncular o heyecanı verememişler.
  • bir film nasıl kötü çekilebilir, görmemi sağlayan belgeselimsi şey. belgeselsi diyorum çünkü, film olarak tad alamadım bari belgesel olarak seyredeyim dedim oda sırf mehmet akif'e olan saygımdan dolayı.

yavuz bingöl'ü sevmem ama, bu adam (bkz: o şimdi asker) filminde oynadı ilk, rolü kısaydı ama o kadar doğaldı ki, ben dahil herkes o dönemde yavuz bingöl'ü çok sevmişti.

ya fikret kuşkan'a ne demeli birileri silah zoruyla oynatıyor sandım. bu arada teknik olarak atatürk'e hiç benzemeyen fikret kuşkan'ın makyajı bile oyunculuğundan daha iyiydi.

iyi bir oyuncu kadrosuyla, konusu ve anlatımı çok iyi bir film çıkartabilirdi lakin yazık oldu.

atatürk'ü oynayacak tonla oyuncu vardı elbet, ama ben mehmet akif rolünde o davudi sesine ve benzerliğine (bkz: altan gördüm)'ü görmek isterdim.
  • 2021'de çekilen filmdir. eleştirilecek yanları vardır fakat ortalama filmdir. yorumları filmden beklentiye göre karar verilir. bende uyandırdığı hisleri olumlu.

afişi çok sıkıcı gözüküyordu fakat film cumhuriyet öncesini, hainleri, anadoludaki karışıklıkları, birliğin gerekliliğini, meclisi, istiklal marşını, akif'in yaşamını, atatürk ile görüşmelerini, o dönemin işgalini kısa kısa anlatmış, hepsinden az bahsetmesi iyi de olmuş, genel çerçevede bakılabiliyor.

istanbulun işgalini gösterirken bize ait bir yapıya bayrağını dikmemişlerdi, hoşumuza gitti.
hesabın var mı? giriş yap