• gün itibari ile gerçekleştirdiğim eylem.

sanki 12 yaşımda serra noyan'ın saçma hayatını okudugum günkü gibiyim.

sanki odamı yeni temizlemişim ve o temizlik kokusu ile karışık kuşburnu kokusu sarmış gibi her yakayı. yalnızım, yatağımın üstüne oturmuş kitabımı okuyorum ve kuşburnu çayımın buharı cama vurmuş gibi.

ne güzel bir gündü o gün, ne keyifliydi. bugüne kadar geçmişe dönmeyi tek bir an bile arzulamamıştım ama o gün meğer benim en huzurlu, en güzel, en dingin günümmüş ve bugün kendimi o güne yakın hissediyorum. keşke o güne geri dönsem ve her şeyi baştan alma şansım olsa.

oysa buraya artık akılsız telefonum olduğunu anlatmaya gelmiştim, niye böyle oldu bir fikrim yok.
  • uzun vadede yapmayı amaçladığım ancak hiç kolay olmadığını, her geçen gün daha da zor olacağını bildiğim hedef. bazıları için anlamsız, benim için anlamlı, sebebi de tıpkı sigara gibi buna da bağımlı olma eğilimimin baskın olması ve limitli kullanım senaryosunu uygulamakta zorlanıyor oluşum.

navigasyonu, whatsapp'ı falan saymıyorum, onlar zaten feda etmeye (ya da bilgisayarla bir yere kadar yerine koymaya) hazır olduklarım.

iki faktörlü doğrulama, qr code ile para çekme, toplu (iett) ve bireysel taşıma (martı, binbin vb.) uygulamaları, akıllı ışıkların kontrolü gibi hayatımıza entegre olduğunun farkında bile olmadığımız bazı kolaylıkları kaybetmek daha da zor olacak şüphesiz - bunlar "küçük" şeyler olduğu için zihnen hazırlanmamış olacağız çünkü. bunların da bir kısmı bilgisayarla veya kartlarla ikame edilebilir şeyler. bir kısmı değil.

öte yandan, duo lingo gibi sevdiğim, faydalı bulduğum ve bağımlılık yapmayan bazı app'leri e-ink ekranlı tabletimden hâlihazırda çalıştırabiliyorum. yine de bu ne kadar sürdürülebilir olacak, emin değilim.

"neden bırakalım ki, kontrollü kullanmak esas olmalı" diyenleri anlayabiliyorum. yapabilenlerin de aslında bırakmaktan daha verimli bir iş yapmış olacağını zannediyorum. ancak benim gibi, kullanımını sınırlandırmakta zorlanan ve tıpkı sigarayı bırakır gibi akıllı telefonu komple bırakıp hayatından çıkarmak isteyen epey insan olduğundan da eminim.

yavaş yavaş, her aklıma geldiğinde telefondan 1-2 app silerek yol almaya başladım. bu uzun ve sancılı bir yolculuk olacak ama güzel bir yerlere varmayı umuyorum.

ha bir de komik detay: mobil uygulama geliştiricisiyim :-)
  • hayata geçirmeyi düşündüğüm seçim. açıkçası, zaten hiçbir zaman bu denli sınırları kaldıran bir yaşam tarzını tam olarak benimseyemedim. akıllı telefonsuz yapamayan kişi daha da az özgürdür.
  • önemli olan akıllı telefonu bırakıp akıllı işler yapmak değil, ona sahip olmana rağmen sana faydasız olduğunu düşündüğün anlarda kullanmamak.bırakmak çok da anlam ifade etmiyor, ayrıca ben akıllı telefona bu kadar düşman olmayı da anlamıyorum, sahipsin diye esiri olmak zorunda değilsin.ancak bilgiye de ulaşabiliyorsun anında.
  • dokuz eylülden beri yaptığım olay. insanın hayatında bir hafiflik getiriyor doğru ama onun yerine pc başında geçirilen süre daha da artıyor, en azından yatarken ve kalktığımda herhangi bir enformasyon almıyorum bu bile başlı başına bir olay.
    iyi taraflarından biri de akıllı telefon insanı daha çok içeriği tüketen 'şey'e dönüştürürken pc üretici olmaya da teşvik ediyor. eyyorlamam şimdilik bu kadar.
  • çağa ayak uyduramamaktır. elindeki cihazı yararlı kullanamamaktır. taş devrinde ateşten vazgeçmektir.
  • bu günlerde dışarı çıkıp eve döndüğümde ıslak bezlerle temizlemekten cok yakında bozulacağı için yapmak zorunda kalacağım eylem.

bu arkadaşı nasıl dezenfekte ediyorsunuz yahu?
  • neden bırakıyoruz? daha akıllı telefonlar mı çıktı? implant olarak kullanılacak birşeyler mi bulundu? lens olarak mı kullanıyoruz yoksa artık hayırdır?

düzgün kullandığınız sürece şu elinizdeki şeyler şahane şeyler. bankaya gitmeden işlemini yaparsın. markete gitmeden alışveriş yaparsın. kaybolursun yolunu bulursun. özlediğini şak diye görüntülü ararsın vs vs...
    madem eskiye dönüyoruz o zaman mağaralarda yaşayalım.
  • dikkat dağınıklığı konusunda çok büyük ilerleme kaydetmenize vesile olacaktır.

bir sonraki level şu sözlük ve twitter hesaplarını kapatmak.

kişinin üzerinde çalıştığı herhangi bir konuda kendini geliştirme hızını en az iki üç katına çıkarır.

yapacağım. (twitter hariç muhtemelen.)
  • sadece whatsapp kurabilecek kadar akıllı olanını bulsam bugün başlayacağım eylem. bilgisi olan yeşillendirsin...
hesabın var mı? giriş yap