• kendisi die hard ve lethal weapon (özellikle de lethal weapon) serilerinin güzel olmasının, en azından benim en sevdiğim macera filmlerinden olmasının en büyük sebeplerinden biriymiş. bunu birkaç sene önce kanalın birinde yeniden dublajlanmış bir lethal weapon izlerken fark ettim: bir şeyler eksikti, doğru olmayan bir şey vardı filmde. güzelim filmden her zaman aldığım zevki alamıyordum. sonra o tanıdık, o karizmatik, o mükemmel ses tonunun eksikliğini fark ettim. meğer bu kadar güzel olan şey filmlerin kendisi değil, alev sezer'in mel gibson ve bruce willis'e kendi seslerinden bile daha çok yakışan sesiymiş. çoğu türk izleyicisinde olduğu gibi bende de o kadar bütünleşmiş ki sezer'in sesi bu karakterlerle, en sevdiğim filmler arasında olan filmleri kanalın biri yayınlamadığı sürece izleme lüksüm elimden alınmış durumda.

şimdi bana deseler ki, "lethal weapon'ın yeni versiyonu çekilecekmiş; yönetmen, senarist de dahil tüm kadro aynıymış", oturur ağlarım. en eğlenerek seyrettiğim filmin yenisinin çevrileceği haberine bile sevinemem, boynum bükülür. çünkü bana göre alev sezer ölünce, mel gibson da, bruce willis de yarım kalmıştır. ve allah rahmet eylesin demekten başka bir şey de gelmiyor elimden.
  • çocuk yüzlüm..

güzel arkadaşım..

biricik, canım kalplim..

hoş ruhlu, iyi huylu ağabeyim..

bu gece seni andık.

biliyor musun?

sen sevmesen de, rakı artık eskisinden daha güzel, denemeliydin..

ama arada bir löwenbräu da vardı, paylaştık..

bilsen seni ne kadar özlüyorum, ve sensiz ne kadar çaresiz kalıyorum kendimle; o kendim ki, en büyük zindan işte..

hep derdin; "gözünü aç ve kapat!"

evet!

ne kadar da kısa.

hayat da öyle.

hayat...
  • dünyanın en güzel erkek sesiydi. bruse wills 'i yıllarca seslendirdi. onun sayesinde adam sandık, karizması var, ne adam ama! dedik bruce için. vefatı sonrası bruse wills' in alev sezer'in sesi olmadan bir hiç olduğunu anladık. sadece sesiyle sıradan bir oyuncuyu bizim gözümüzde dev haline getirebilen bir yetenekti. unutulmaz bir tiyatrocu, unutulmaz bir seslendirme santçısıydı. ruhu şad olsun.
  • o gittikten sonra benim için bruce willis de bitmiştir maalesef. meğer bütün willis filmlerini izleme hastalığı, o harikülade dublaj ustasının eseriymiş.
  • bruce willis'i seslendirmekten başka hiç bir işe yaramayan boş oyuncu.

adam öyle bir anılıyor ki şu koca yazınsal çöplükte! sanırsınız ki koskoca alev sezer, bruce willis'i seslendirmek için doğdu, bruce willis'i seslendirdi ve nihayetinde... yeteri kadar bruce willis dublajı yaptığına karar veren allah tarafından canı alındı.

bu kıymetli sanatçı, 1945 de doğmuş ve 1997 de vefat etmiştir.
    candida
    romeo ve juliet
    meçhul asker ve karısı
    damdaki kemancı
    bütün oğullarım
    mikado'nun çöpleri
    insan maier
    gardiyan
    salıncakta iki kişi
    komedi sanatı
    maymun davası
    babaannem yüz yaşında gibi tiyatro oyunlarında sahneye çıkmış ve

yasemin
    bir umut
    gölgeler uzarken
    kurtuluş
    şehnaz tango
    şişeler
    son söz sevginin
    bir yalnız melek
    cahide
    ağlıyorum
    aşkın gözü kördür
    bir muharririn ölümü
    afife jale
    kırık hayatlar
    tohum ve toprak
    el bebek gül bebek
    kalp kalbe karşıdır
    kimin eli kimin cebinde
    aşk dönemeci
    tavşan kızlar
    unutamam seni
    üç yaman bakire
    gerdek gecesi
    kaynanalar
    damdaki kemancı
    tuzsuz deli bekir ve
    tatlı dillim isimli tv dizilerinde ve sinema filmlerinde rol almıştır. anladığım kadarıyla, yetmişli yıllardaki erotik film furyasında da yakışıklı yüzü ile bir kaç kere milletimizi heyecanlandırmıştır.

ayrıca kimse yazmamış ama bir de dallas'taki bobby bu sanatçının sesiyle türkçe konuşmuştur yıllar yılı.

edit : yazmayı unuttum, tıpkı herkesin unuttuğu gibi (ya da bilmediği gibi)... söylenen göre gerçek adı, ali alev sezer imiş.
  • vefat edince şehnaz tango'daki rolünü selçuk yöntem devralmıştı. biz onu küçük ceylan filmlerinden, bruce willis dublajından, şehnaz tango'dan tanıyabildik. daha fazlasına onun ömrü, bizim de çocukluğumuz/ergenliğimiz müsaade etmedi.
  • 2006 yılında mozart'ı oynayan zafer algöz'ün övgüyle bahsettiği tiyatro ve seslendirme sanatçısı.

şunları söylemiştir sevgili zafer algöz;

"1983-84 sezonunda ‘amadeus’ oyununu izlediğimde çok etkilenmiştim. o zamanki kadrodan söz etmek isterim, rahmetli alev sezer bence devlet tiyatroları’nın yetiştirmiş olduğu en büyük aktörlerden biriydi, müthiş bir oyuncuydu. o, mozart’ı oynadığında çok etkilenmiştim. daha sonra milos forman’ın filmini izlediğimde, ki tom hulce oynamıştı mozart’ı. emin olun duygusal davranmayıp kafamda şöyle bir tarttım, “kim daha iyi oynamış?” diye, ben alev abiyi daha çok beğenmiştim ve “keşke milos forman, alev sezer’i tanımış olsaydı!” dedim, ki filmde daha da büyür, olağanüstü oynardı alev abi."

nur içinde yat güzel sesli insan.
  • mirasını sungun babacan'a bırakmıştır. bruce willis'i seninle sevdik, babacan'la sevmeye devam ediyoruz. rahat uyu...
  • benim gibi sesini özleyenler veya hiç bilmeyenler için altın değerinde bir kayıt, alkislarlayasiyorum.com tarafından paylaşılmıştır.
  • mesela trt'de şu anda die hard 3 oynuyor ama zerre zevk alamıyorum. işte bunun müsebbibi bu güzel adamdır.
hesabın var mı? giriş yap