• ali babacan: ülkenin itibarı ve ekonomi mahvolmuş durumda, cumhurbaşkanlığı forsu ile parti logosu yan yana konduğundan beri dikiş tutmuyor ülke!
    ben sevdim bu adamı.
  • önümüze tayyip erdoğan'ın sunulduğu şartlar ve şekilde sunulması sizce de enteresan değil mi.
  • oy vermeyi* düşündüğüm isim. şu an için chp'den daha umut verici olduğu da bir gerçek.
  • adam "düşünce suçlularını serbest bırakacağız" dedi, hemen ardından türkiye "fetö, pkk serbest bırakacağım" deyip çevirdi troll ordusu bastı. çünkü öyledir türkiye'de.

fazla zeki adamdır, bu yüzden siyasette başarılı olamayacaktır. türkiye siyaseti teknokrasi değildir.
  • samimi bulmadığım siyasetçi.
  • hakkında yaratıcı yorumlara denk gelinen ak partili, chp'den oy toplaması bunlar arasında mesela. olası seçimde davutoğlu'ndan başarılı olması muhtemel lakin benim diyen chp'linin babacan ile işi olacağını yazmak için paralı troll olmanın ötesinde şeyler söz konusu olmalı. cumhuriyet kazanımlarını satmakla bitirememiş, imf ile iş tutmuş, ulusalcılığı hastalık olarak görmüş, parti programını üç aşağı beş yukarı akp'den çakmış babacan'a chp'liler kaymaz abiler. ekmek için ekmeleddin vakasındaki gibi bir chp'de yok bu defa, daha derli toplu durmakta. gezi'yide karşısına almış ali babacan severler sonra sukut-u hayale uğramasınlar. kendisini ekrem imamoğlu'na alternatif görenlerse komikler. chp karşıtlarındaki özgüvene oldum olası hayranım.
  • birçoğumuzun geçmiş yıllardaki seçimlere dair beklentilerinin karşılanmaması ve hayal kırıklıkları yeni yeni geçmeye başlamışken bir anda ortaya çıkması doğal olarak dikkatleri üzerine çekmiş durumda.

öte yandan diğer parti seçmenlerinin aksine özgürlük ve demokrasi söylemleri ilk olarak chp, iyi parti ve hdp seçmeninin ilgisini çekmeyi başardı. gözlemlerime göre olumlu entrylerin büyük çoğunluğu organik hesaplardan giriliyor. muhtemelen oyların büyük çoğunluğu da bu kesimlerden gelecek. akp tabanında hemen karşılık bulması zaman alacak, gidişat neyi gösterir bilinmez ama babacan en büyük kazancı ilk etapta chp ve iyi parti oyları üzerinden sağlayacaktır. hdp seçmenini geçmiş seçimlere göre %10 olarak değerlendirirsek oradan da %1’lik bir oy alabilir.

değinmek istediğim nokta şu; ekonomik olarak kötü durumda oluşumuzun sebepleri bariz üretim eksikliği olmakla beraber yabancı sermayeden yoksun olmamız. babacan’ın geçmiş dönemlerde bakanlık tecrübesi ve bağlantıları sıcak para akışını tekrardan canlandırabilir. ki kendisi yapısal reformların yapılmasının gerekliliğini ifade ediyor böyle bir gelişme bize nefes aldırabilir. yatırımcıya da güven verir. ülkeyi sermayecilere bırakalım demiyorum ama gelinen nokta da sermayeden yoksun şekilde çıkış mümkün görünmüyor. üretim modeline geçmek için de sıcak para lazım bizi bu duruma sokanlar utansın.

ali babacan seçilse bile bir anda tüm sorunlarımız çözülmeyecek ya da tam olarak işte bu dediğimiz adam olmayacak. siyasi profili de bizi yansıtmıyor olabilir ancak içinde bulunduğumuz durumdan çıkabilmek için birçok farklı siyasi görüşle ortak payda da buluşabileceğimiz bir kişi var karşımızda. değerlendirmelerimizde biraz daha aynı paydada buluşabilme ihtimali üzerinde duralım. ötekileştirme ya da belli bir siyasi düşünceyi kökten yok sayma bizi ayrıştırmaktan öteye gitmiyor zaten mevcut durumumuz bariz değil mi?
  • tüm yayınını dinledim fakat maalesef aklıma recep tayyip erdoğan’ın seçilmeden önceki vaatlerdi, konuşmaları geliyor. söylediği şeyler, savunduğu şeyler cidden güzel; fakat hatırlamak gerekli ki kendisinin bugüne kadar geldiğimiz süreçte büyük bir katkısı vardır. bu demek değil ki kendisi benim için baştan kayıp- hayır kesinlikle değil. bu yayınla az da olsa kendisine karşı umutlandım, artık kendisinin yapması gereken şey; savunduğu, inandığı şeylerin altını daha net çizmek, sesini daha yükseltmektir. türkiye’nin politik cevaplara ihtiyacı yok, bu durumu maalesef çok önceden geçtik, ali babacan açık bir dil ile kendini belli etmelidir.

tekrardan belirtmek gerekirse (umarım kendisi de burayı okuyordur) potansiyeli olduğu kanaatindeyim. erken seçim olmaması işine yarayacaktır, 4 senelik süre içinde türkiye’yi otoriter rejimden kurtaracağını, insan haklarının ve bilimin yoluna koyacağını göstermedilir. kendisine ve cüneyt bey’e samimi, yerinde bir yayın için teşekkürlerimi sunuyorum. saygılar.
  • 25 yaşında bir seçmenim , takım tutar gibi parti tutmuyorum da. şimdiye kadar ağırlıklı olarak chp ye oy vermiş birisi olarak bu adamın benim gözümde oldukça büyük artıları var
    -odtü gibi bir okulun endüstri mühendisliğini bir yandan babasının yanında çalışırken 4.0 ile bitirebilmesi
    -genel olarak akılcı bir yapıda ilerleyip kararlarının arkasında durması
    -kendi ailesinden birine torpil yapabilecek çürük raporu alabilecekken bunu yapmaması ve o kişinin şehit olması
    -reza zarrabın rüşvet veremedim dediği iki bakandan birisi demesi.
    vs vs.
    elbette olumsuz birçok yönüde var eski kararlarda ki konumu ve yeri, akp bağlantısı, üretim değil para döndürme politikası gütmesi vs gibi ama çıkıpta "şiğmdi hatağsını gabul etseğğ" "siğyağsal islağmcııoğ" "aynının laciverti" gibi ahmak ahmak yorum yapmak gerçekten aptalca.misal adam çıksın hataları açıklasın özür dilesin deniliyor, lan bu adamın akp den oy toplaması lazım en çok.akp seçmeni güçlü profil seven bi seçmen geneli de malesef ki naif ve nazik değil hebele hübele sert adamlar, şu sokakta özür dilediğinde iyice tepene binecek tiplerden o yüzden salak salak hayallere girmenin lüzumu yok.neymiş siyasal islamcıymış, aga sen zaten boşver türkiyeyi dünyada liberal ve milliyetçi sağ görüş dışında bir partinin başa gelebileceğini düşünüyorsan üzgünüm soğuk savaş biteli çok oldu abi sol kaybetti. benim görüşüme gelirsek evet bu adam muhteşem bir revizyon yapmayacaktır ülkede hollandaya dönmez ama yolumuz şu an mısır olma yolunda, bu adam bu rotayı polonya olma tarafına çevirir maksimum. evet amerikayla ingiltereyle işbirliği yapar evet doğu akdeniz politikasından taviz verir. bir hocamın dediği gibi "siz sanıyormusunuz petrol bulunsa size bana yarayacak ? hükümet kimse işletme hakkını ve arabulucularını tanıdığından yakınından seçer zenginler daha zengin olur bu şekilde daha da güçlü olur bizde altlarında eziliriz" sonuna kadar katılıyorum bu yüzden bu mevzular umrumda değil kardeşim, amerika olmaya niyetim yok.sevgilimle kanadaya göç hayali kuruyoruz, şu ülke polonya olsun gitmeyiz lan kalırız yeter bize , 2002-2008 performansına dönsün kim mutsuzdu o zaman elinizi vicdanınıza koyun. o yüzden ne olduğu kimci olduğu umrumda değildir çalışkan bilinçli bir adaydır başarılarını diliyorum .
  • imamoğlu da aynı rüzgarı yaratmıştı, ta ki adama iftira kampanyaları düzenlenene kadar. sonra o iftiralar rüzgardan fırtına doğurdu. adamın seçim galibiyetini saymadılar; fırtına kasırga oldu etrafı toz duman etti.

tekerrür ediyor. bunu resmen hissediyoruz. babacan şu hali ile %5 oy alır ya da alamaz. eğer akp bu adamın üzerine giderse kendi fırtınasını yaratır. tayyip gideceği kesinleşince kendi kasırgasını yaratır. net.

boş tencere hiç bir vaadin önüne geçemez. tayyip fena sıkıştı bu sefer. mucize lazım.
hesabın var mı? giriş yap