• gururlandıran fotoğrafçı.

40 fotoğraf sanatçısının arasından seçilerek elliott erwitt havana club 7 bursu almaya hak kazanmış.

başarılarının artarak devam etmesini diliyorum.

kaynak: http://www.artfulliving.com.tr/…-sahibi-oldu-i-7796
  • 5 kurumuş çiçek, 7 çetrefilli olay ve 9 samimi yabancı’ya şahit 1 eleştiri...

pek çok açıdan bir eleştirmenin işi oldukça kolaydır. çok az şeyi riske eder ve kendimizi, kararımız için didinen fotoğrafçıdan çok daha yüce bir mertebede görürüz. kısacası burnumuz hep kaf dağındadır... nevrotik ve de snobuzdur... kendi açımızdan yazması, okuyucu açısından da okunması kolay olumsuz eleştirilerle adeta bir vampir gibi besleniriz.

ancak yüzleşmemiz gereken kaçınılmaz bir gerçek var. aslında resmin bütününe baktığımızda bırakın bir sergiyi en kötü fotoğraf bile, onun öyle (kötü) olduğunu belirttiğimiz bir eleştiri yazısından çok daha anlamlıdır.

fakat nadiren bir eleştirmen ciddi riskler alarak, yeni olanı keşfeder ve savunur. malumunuz dünya yeni yetenek ve yaratımlara karşı hoşgörüsüzdür. bundan dolayıdır ki, yeni’nin ona destek olacak dostlara ihtiyacı vardır.

dün yepyeni bir fotografik deneyim yaşadım. beklenmedik bir kaynaktan olağanüstü bir sergi. açıkçası hem sergi hem de onu yapanın, ‘nezih fotoğraf sergileri’ hakkındaki görüşlerimi kökten değiştirdiğini söylesem, hiçte yalan olmaz. sergiyi oluşturan fotoğraflar hem tekil hem de 21 kısım tekmili birden beni hayli derinden sarstı. öyle ki sergiyi ziyaretimin üzerinden günler geçmiş olmasına rağmen, halen kendime gelemedim. asla da gelemeyeceğim.

daha önceden şu dillere pelesenk olan “herkes fotoğraf çekebilir” lafından haz etmediğimi defalarca ve de açık bir dille ifade etmiştim. itiraf etmeliyim ki bu sözden kasıt ne olduğunu ancak şimdi gerçekten de anlıyorum. herkes büyük bir fotoğrafçı olamaz... ama herkes fotoğraf çekebilir... ve elbette leica gallery’de sergi açabilir... bizlerin bunu idrak etmesini sağlayan fotoğrafçı, bu naçiz eleştirmenin görüşüne göre türkiye’nin en iyi fotoğrafçısıdır.

yakında yeniden istanbul leica gallery’e gideceğim. hemde yepyeni fotografik yaklaşımlara, iftara dakikalar kala ezan sesini bekleyen mümin bir oruçlu gibi aç! olarak...

gölge fanzin'den alınmıştır.
  • okuduğu bölümden olsa gerek fotoğraflarının arka planında hep çarpık yapılaşmayı konu alan fotoğrafçı. murat gülsoy'un fotoğraflar hakkındaki yorumu ise çok yerinde olmuş 'insandan geriye kalan yada biz gittikten sonra'.
  • `5 kurumuş çiçek, 7 çetrefilli olay ve 9 samimi yabancı` isimli son sergisi
    6 aralık 2018 - 16 şubat 2019 tarihleri arasında istanbul bomonti’deki eski bira fabrikası'nda görülebilir.
  • (sanırım marseille'deki bir organizasyon üzerine yaptığı çalışma) son çalışmasını çok beğendim. marseille'deki çarpık yapılanmayı konu edinmiş. not defteriyle, fotoğrafları ve yaşadıklarını birleştirmiş. tasarım olarak da epey başarılı.
  • murat gülsoy, yaratıcı yazarlık kursunda kursiyerlere bu sanatçının bir fotoğrafını verir ve o fotoğraftan esinlenerek öykü yazmalarını ister.

söz konusu fotoğraf
  • bu yılki bienal için hazırladığı dostlar ve yabancılar işi ile tanığım sanatçı.

fotoğraf okumama rağmen ismini duymamıştım. gerçi pek ilgilendiğim söylenemez fotoğraf ile. fakat kendisine sadece fotoğrafçı demek yanlış olur. dönemimiz sanatının gerekliliği olan birçok disipline hakim olma durumunu gayet kendi üzerinde uyguladığına tanıklık etmiş oldum bu işiyle. yolu açık olsun.
  • 1983 istanbul dogumlu istanbul teknik universitesi mimarlık fakultesi mezunu fotograf sanatcisi.
    http://www.alitaptik.com/
hesabın var mı? giriş yap