• çok sevimli satıcılar var burada. alacağım ürünle ilgili ne zaman çetleşsek oldukça samimi diyaloglar oluşuyor. genelde cümlelerine "dear friend" diye başlayıp samimi bir esnaf gibi ilgileniyorlar. cümlelerinin sonunda da mutlaka sevimli bir smiley koyuyorlar. mesela bir keresinde takip numarası da olmadığı için 50 küsür gündür gelmeyen bir ürün için, "takip numaram da yok 50 gündür bekliyorum ama gerçekten yolladınız mı?" diye sormuştum da eleman, "bu ürünün garantisi benim kardeş ürünü yolladım biraz daha sabır istiyorum senden" deyip sonuna da yüzü kızarmış smiley koymuştu. ben de "tamam bro sen öyle diyorsan bekleyeceğim" diyerek elleri ağzında kıskıs gülen smiley koymuştum. geçenlerde ürün gelince feedback'lerime baktım da elemanın yazdığını görünce kahkaha attım. abi devamlı müşteri yağlar gibi yağlamış.

"very nice buyer, ıf i have 10 stars,i will give you 12!!!"

vay be çok iyi almışım demek ki. nasıl da almışım ama. aldığım da 5 dolarlık bir lego. çok feci lego alırım. elin çinlisi bile kayıtsız kalamamış bu alışıma. müthiş bir alıcıyım.
  • fark ettiğim üzere çok ucuz ürünlerin gönderim ücreti 28-40 tl’ye çıkmış.
    lakin 137 tl ye bir kalem vardı sepetimde o hala ücretsiz.
    gümrüğe de çaktırmadan 50 kuruş koymuşlardı en son.

biz niçin diğer ülke vatandaşları gibi paramızı hakkıyla harcayamıyoruz?

suluboya yapmak istiyorum kağıtlar olmuş 200 lira
    fotoğraf makinesi almayı düşünüyordum o da 6-7 binlere uçmuş
    bisikletler zaten uçtu
    bir de hayale kapılıp acaba teleskop mu alsam diye aklımdan geçirdim 10 saniye kadar.

150 liraya fırça mı olur ulan, boyalara hiç girmiyorum.

bunlar lüks ihtiyaçlar farkındayım, bunlar olmasa da yaşanır lakin canımı sıkan bu yazdıklarımın maliyetini karşılayıp vergisini karşılayamıyorum.

ben böyle sanat ruhlu bir devlet görmedim, her istediğimden kendine de alıyor birer ikişer tane..

benim aliexpress rekorum 8 gün arkadaşlar.
    8 günde aras kargoyla geldi, gümrük ödememiştim.
    kendimi bir an fransada hissetmiştim.
    fazla mutlu olduysam demek ki..

çember daralıyor.
  • şimdi böyle kendi ihtiyacını karşılamaya çalışan ya da yerli piyasada kazık yemek istemediğinden işini bu site üzerinden görmeye çalışan naif insanlara, üreticiye tüketiciye, yasal tüccara hiç lafım yok da...

orospuçocuğu şark kurnazı uyanıklar buradan üçe alıp beşe satarım kafasıyla yüzlü ikiyüzlü elektronik sigara ve aksesuar siparişleriyle gümrüğü uyandırdılar ya, sağ olsunlar.

ulan şerefsiz! bir uyanık sen miydin? biz bilmiyor muyduk otuz kırk dolarlık modu iki yüz liraya satmayı o sikik maltepe pazarı gibi forumda? enayi miydik aman ihtiyacımız neyse onu alalım, idare edelim, dikkat çekmeyelim diye diken üstünde hesaplar kitaplar yaptık?

neymiş? on güne kadar yurt dışına çıkacakmış sipariş topluyor paşam.. hasiktir lan it! aliexpress'ten siparişi vereli onbeş gün oldu bir on güne kesin elimde desene yalancı şark kurnazı piç!

zaten yasal olmayan bir şey, geçtim moddan, atomizerden, telden likitten... 0,70 dolarlık bir ekran koruyucu gelmiyor artık buradan, alakasız bambaşka bir ingiliz sitesinden kitap sipariş ettim bir ayı geçti hala yok ortada!

telefonumun kırık camından içi gözüküyor, inatla öyle kullanmaya devam ediyorum niye? çünkü benim bireysel olarak sipariş ettiğim bir (sayıyla 1) adet 13,50 dolarlık lcd ekran gümrüğe takılırken adım başına kocaman ışıklı panolar koyan telefon tamir edilirci şark kurnazları zamanında yüzer yüzer sipariş etti şimdi iki yüz liraya fiyat çekiyorlar. zaten sürekli kısıtlıyız, bir de senin için kısıtlarız kendimizi uyanık ülkedaşım benim, sen kar et ekmediğin yerden biç haksız kazanç sağla sonra dönüp bizi sik diye.

doğrusu bu aslında, böylesi müstehak benim gibilere; çalıp çırpmanın, dolandırıp gözlerini kaçırmadan yalan söyleyebilmenin, hiç düşünmeden kavga başlatmanın, adam bıçaklayıp öldürmenin, tecavüzün gaspın güç olduğu böyle bir ülkede hala böyle safça iyi niyetli düşünecek kadar zayıf ve kırılgansan az bile değil mi?

ve evet uyumsuz olan benim aslında, ben ayak uyduramadım bu düzene, her şeyde olduğu gibi yine kaybetmeye mahkum olan yine benim biliyorum. çoktan doğal seleksiyona uğramalıydı benim gibiler ya da zaten uğradı da bir ben mi kaldım ortasında gecenin bilmiyorum. hiç bilemedim.

zorunlu edit: yaşadıklarımı, gördüklerimi, sıkıntımı ifade etme şeklim hukuka aykırılık teşkil ediyormuş, neyse ki ekşi destek uyardı sağ olsun, ben de gereken yerleri çıkarıp attım, yoksa üç dolarlık isyanım yüzünden bir de mahkemelerde sürünecektim herhalde? gerçi o da müstehak bana, ben kimim ki isyan ediyorum, ne hakkım var yapılan haksızlığa ses çıkarmaya, konuşmaya hele de bağırıp çağırıp küfür etmeye ha?
  • buradan bir markanın, aslı çok pahalı olan güneş gözlüğünün replikasını sipariş verdim. 3 kasım'da satıcı arkadaş kargoya verdi. aynı anda telefon kapağı, pedometre gibi bir sürü ıvır zıvır da istemiştim, onlar 20 gün sonra geldi. ama gözlük ortada yok.

mesaj attım satıcıya. dedi "dostum biraz daha bekleyelim", "tamam" dedim ben de. aradan 10 gün geçti, baktım geleceği yok, satış süresinin de dolmasına iki gün var, dün open dispute yapıp para iadesi isteyeyim dedim. satıcıdan onay beklerken "dostum, paketin ülkende. biraz daha bekleyelim istersen, 8 dolar bizim için iyi para" deyip satış süresini uzattı.

her şey iyi hoş fakat konu benim içime dert oldu. 8 dolar'ın peşine düştüm, adam kimbilir çoluğuna çocuğuna ekmek mi götürdü aş mı götürdü, utanmadan geri istiyorum bir de diye. yemin ediyorum nasıl taktıysam kafayı gece rüyamda çin'de gemide çalışan insanlar filan gördüm. bugün ise sabah saat 11 gibi kapı çaldı, ptt kargo geldi, ürünü getirdi.

şu an üzüntümden kendimi verevine keseceğim, 8 dolar için üzdüm seni, çoluğunun çocuğunun rızkına göz diktim harry wong abi affet beni. ayrıca ürün de 10 numara, helali hoş olsun, güle güle harca paranı.
  • 7 şubat 2020'de sipariş ettiğim şarj kablosunu 2 kasım 2021'de, yani 634 gün sonra elime ulaştıran güzide kuruluş.

zamanında 3 kuruşluk şey için dispute açmaya değmez diye uğraşmamıştım. pakedi açınca "bu da nereden çıktı" diye şaşırdım, başka birinin siparişini yanlışlıkla bana gönderdiler sandım. sonra, hayal-meyal böyle bir kablo ısmarladığımı hatırlayıp, sipariş tarihini kontrol ettim. evet, doğruymuş.

"çıkmadık candan umut kesilmez" sözünü teyit eden satıcıyı buradan tebrik ediyorum.
  • 1000 kişi olumlu yorum yazıyor. 1 kişinin başına bir iş geliyor. hemen "uzak durun, dolandırıcı, yaklaşmayın!!!1!" ulan bütün dünya sizin etrafınızda mı dönüyor amına koyim ya ? siz misiniz buraların sahibi ? nedir bu özgüvenin kendini beğenmişliğin kaynağı ?

yaşadıysan bir sıkıntı, yazarsın bir entry. "böyle böyle bir durum var, şu satıcıdan bunları aldım. o da böyle bi halt işledi. aman dikkat" dersin geçersin. bütün dünyanın çatır çatır alışveriş yaptığı dev bir platformu sırf seni düdüklediler diye bırakalım mı yani. hepiniz mi piremsessiniz lan.

jack ma ile konuştum, ağlamaktan boğazı şişmiş, gözleri kan çanağı olmuş. "o suser o entryi yazdıktan sonra satışlar bıçak gibi kesildi, evime havyar götüremez oldum. taş mı yiyelim?" diyor.

edit: bin kişi demişim, ne bini lan. 10 milyon kişi olumlu yazıyor.
  • ne menem bir ülkede yaşadığımızı uygulamalı yüzüme çarpan alışveriş sitesi.

çoktandır istediğim bir ürün var. emsali türkiye'de 1200 tl. ağır da bir şey. aliexpress'ten alsam 79 dolar artı 21 dolar kargo ücreti. yani 100 dolar. bir de ilaveten ne tutacağı belirsiz gümrük vergisi var. tabi elime ulaşırsa, başına bir şey gelmeden.

ben ne yaptım peki? yurtdışında bir arkadaşıma rica ettim. aliexpress'ten bu arkadaşa kargo yaptırdım. 3 günde ulaştı adama kargo. bu birinci yuh!

aliexpress kargo ücreti almadı gönderi için. üstelik daha ucuza sattı. yetmezmiş gibi black friday indirimi ve iki kuponla ürünü 59 dolara aldım. bu da ikinci yuh!

yani 350 tl'ye elin oğlu, asgari ücretin bizim altı katımız olduğu müreffeh bir ülkede, kargo ağırlığı derdi, iç edilir mi derdi, gümrük vergisi derdi olmadan ürün alabiliyorken biz burada tipik bir az gelişmiş ülke draması yaşamaya mahkum ediliyoruz. sebep olanların allah belasını versin diyor sözlerimi sonlandırıyorum.

edit: bir diğer can acıtan durum ise şu: emsal ürünü türkiye'de satan firmalar, istisnasız çin üretimi ürün satıyor. çinli bunu 59 dolara, kargosu ücretsiz bir şekilde satıyor ve kar elde ediyor. bizimkiler aynı ürünü 200 dolara satıp, yerli üretim ayağına hayvan gibi kar elde ediyor. ne güzel düzen hey yavrum hey. gümrük vergisinin ve limitlerinin kalkmasını ister mi bu adamlar. yüzde 300 'den fazla kar. bir dur diyen yok. resmen yarı açık cezaevi gibi bir ülkedeyiz.

edit 2: özelden çok soran oluyor ürünü. ürün kaynak makinası. yeni nesil ufak ve güçlü olanlardan. on gün önce bu konuyla ilgili başka bir entry girmiştim ama özelden açık verme, yeni vergi icat ederler bu gibi yazılar yüzünden diyen arkadaşları kırmamak için sildim. özetle, imkanı olan arkadaşlar aliexpress'ten yurtdışında bir adrese sipariş versin özellikle pahalı ve ağır malzeme için.

son edit: yazın nasipse dağın başında bir kulübe yapacağım. hazırlık sürecinde alet edavat alıyorum. black friday ile toplam 4.000 tl civarı tutan, 17 parça, pahada ve yükte ağır ürün aldım amazon yurt dışı sitelerinden ve aliexpress'ten. bu fiyatın içinde 30 civarı da küçük alet ve aksesuar da var. aşağı yukarı tüm marangoz aletlerini tamamladım bu sayede. türkiye'de alsaydım benzer ürünleri 13.000 tl ödeyecektim. ağır dramdır.
  • hiç huyum değildir yazdığım bir entry üzerine entry girerek bana ve benim gibilere* sallayan insanlara cevap vermek ama sabah sabah dayanamadım.

bu siteden satılan şeyleri alanlara salak diyor ya bazıları, kanser olursunuz lan salaksanız bilemem diyor ya, ben çok merak ediyorum bunu diyen sigara içiyor mu acaba? acaba işlenmiş et ürünleri yiyor mu, salam sosis sucuk falan, acaba meyvesini sebzesini kendi bahçesinde yetiştirip gübre olarak kendi organik bokunu mu kullanıyor? beyaz et yemiyor mu acaba o ne şartlarda üretildiği nasıl beslendiği belli olmayan tavuklardan tüketmiyor mu?

ben sırf sadece bu saydıklarımı yapıyorum diye sigara içen arkadaşlarıma karışmıyorum artık, benim tercihim bu kanserojenleri tüketmek, onların tercihi de sigara tüketmek bana ne diyorum, elin dallaması geliyor buradan bana aliexpressten çelik kayış almışım diye salak diyor.

ya he amk he.
  • ebay varken alibaba ve aliexpress'den ürün alınır. çünkü aliexpress'de doğrudan çin'deki fabrikasından ürünü lotlar halinde alırsınız. ebaydaki gibi sıradan bi adamın elindeki 1 adet ürünle uğraşmazsınız ve ürünler fabrika çıkışı olduğu için süper ucuzdur. ebayda o ürün daha önce biri tarafından alınmıştır o kişi de üstüne ya kar payı koyar yada kullandığı ürünü ikinci el olarak satar. ve satıcıdan 100 adet 1000 adet halinde ürün almak ebay'da çok da mümkün değildir. ebaydaki satıcıların çok büyük kısmı malları aliexpress'den alırlar sonra ebay'da kar koyup satarlar.

alibaba.com ve aliexpress.com isimleri alibaba'nın kurucusu jack ma'nın aklına san franscisco'da bir kahve dükkanında gelir. kahve dükkanındaki garsonu çağırır ve alibaba yı biliyor musun der. garson evet diye cevap verir. jack ne biliyorsun diye üsteler garson alibaba ve kırk haramiler der. jack ma bunu almanya'dan japonya'ya amerika'dan çin'e her yerde tekrar eder insanlara hep alibaba'yı biliyor musunuz diye sorar. insanlar da ona alibaba ve kırk haramilerden ve açıl susam açıldan bahseder. bu kurmak istediği site için muhteşem bir isimdir, çünkü tüm dünyada benimsenmiş bir hikayesi vardır. jack ma bu sayede alibaba grubunu kurar. böylece alibaba çin'deki küçük ve orta çaplı işletmeler için dünyanın kapılarına açıl susam açıl der. ismi de buradan gelmektedir.
  • iki hafta önce ilk alışverişimi yaptığım dolandırıcı kaynayan site. ürünü sipariş ettikten bir hafta sonra satıcı bana durmadan 'dispute (anlaşmazlık) aç paranın yarısını iade edelim, zaten kargon çoktan yola çıktı' diye mesaj atmaya başladı. adam ürünün yarı parasından niye vazgeçiyor diye kuşkulandım ve takip numarasını kontrol ettim. tabii ki sahte çıktı. 'takip numarası sahtedir' diye dispute açtım. satıcıdan cevap olarak gelen teklifi de (%50 iade) kabul etmeyip direkt escalate ettim (sorunun çözümünü aliexpress yöneticilerine bırakmak). aliexpress'ten gelen yanıtta 'satıcının sahte olduğundan şüphelendiklerini ve satıcı kargo faturasını gösterene kadar satışı askıya aldıklarını, cevap vermezse paranın tamamını iade edeceklerini' belirtmişler. mesajdan 5 gün sonra da kartıma para iadesi yapmışlar. bu arada satıcı da profili kapatmış kaçmış. daha sonra netten biraz araştırdım da sitede çok fazla sahte satıcı varmış. benim hatam satıcının geri bildirimlerine bakmadan almak oldu ama site alıcıyı koruduğu için paramı geri alabildim. kısaca satıcı iyi seçilirse güvenle alışveriş yapılabilecek bir site. başarısız alışverişime rağmen benden geçer not aldı.

not: aynı durumla karşılaşan olursa yardımcı olur diye kelimeleri özellikle yabancı haliyle yazdım.
hesabın var mı? giriş yap