• hala market fiyatları göstererek youtube’dan para kazanacağına inananları gösteren başlık. o dönem bitti kardeş, zibilyon tane adamın videosu var.
  • almanya'da fiyatlar daha uygun anladik yeter aq.
  • turkiyedeki hukuk ve ogretmenlik mezunu kisilerin calismasinin zor oldugu ancak imkansiz olmadigi ulke.
    mesleki denklik denen sey nasil oluyor anlatayim gencler. mesela hukuk bolumunu ele alalim.

simdi sizin aldiginiz ders programinda almanyada da hatta tum dunyada verilen ortak dersler var, bir de turkiye hukukuna ozel dersler var. oncelikle bu derslerin ayrilmasi lazim. kim ayiracak? alman barosu.

yeni goc yasasi cikti ve onayda bekliyor. mart 2020'de yururluge girdiginde gerekli yeterlilikleri saglayan herkes almanyaya is aramak icin gelebilecek ki bu en onemli seylerden birisi. en onemli yeterlilik ne almanca b2 sertifikasi. ki bu hic kolay degil ancak isterseniz yaparsiniz. b2 sertifikasini almadan basvuru kabul dahi olmaz bunu oncelikle soylemis olayim.

b2 yi sagladiktan sonra diplomaniz, diploma ekiniz, transkriptinizi almancaya cevirtip almanya barosuna gondereceksiniz. almanya barosu bakacak, almanyadaki hukuk egitimi ile arasindaki farklara bakacak ve bir karar verecek. aldiginiz egitim nispeten taninir bir hukuk fakultesindeyse yani apartman tipi universitelerden degilse, egitiminiz kaliteli ise buyuk ihtimalle incelemeye alinirsiniz. incelemede 3 sonuc ihtimaliniz var.
    1. turkiye hukuk diplomasi almanya hukuk egitimine estir. (imkansiz bir ihtimal, ab icinde bir universitede egitim almadiysaniz bu olmaz, bosuna umut baglamayin)
    2. turkiye diplomasi almanya hukuk egitimine sartli olarak denktir.
    bu ne demek? sizin almanyada almaniz gereken bir takim dersler daha var, onlari tamamlarsaniz sizi hukuk mezunu diye sayacaklar demek. iste dil sartinin olayi da buradan geliyor. size is arama vizesi verecekler ve siz almanyaya gelip staj (yani almancasi ausbildung) yaparken mesleki eksikleri tamamlayacaksiniz. 2-3 sene surecek bu, bir yandan calisip bir yandan okula gidip o eksik kisimlari ogreneceksiniz. en sonunda bir daha sinav olacaksiniz ve buyrun artik ab icinde gecerli bir hukuk mezunu avukat olarak sayilacaksiniz.
    3. aldiginiz egitim incelendiginde almanya ile o kadar buyuk fark bulurlar ki, ausbildung ile falan tamamlanmaz. o durumda almanya hayalini unutmus olursunuz.

o yuzden eger almanyaya gelmek orada yasamak gibi niyetleriniz varsa, zaman kaybetmeden almanca ogrenmeye baslayin derim.
  • herkes almanya'yi ovmus ama evet ovulecek cok seyi var ancak, almanyaya goc etmek isteyen kisilerin once bakmasi gereken sey almanya'da yasamaya uygun olup olmadigi bence.

su hayatta en onemli sey kendi mutlulugunuz emin olun, sadece para degil. once karakteriniz yasayis tarziniz buna uyacak mi diye bakmaniz lazim, yoksa emin olun mutsuz olacaksiniz.

30 yil turkiyede yasamis yaklasik 1 senedir de almanyada yasayan biri olarak turkiye benim icin senede 2 kere gidip euro dagittigim bir memleket degil, o yuzden tarafli veya bilincsiz bir karsilastirma yapmayacagim.

kimler almanya'da mutsuz olur? kim mutlu mesut yasar?
    1. akraba iliskileri
    eger kalabalik bir ailede yasiyorsaniz, kardesler, dayilar, yegenler, kuzenler surekli gorusuyorsaniz. akrabalariniz hayatinizin cok onemli bir parcasi ise almanya size gore degil. cok mutsuz olursunuz bak demedi demeyin. tamam artik herkes bir telefon uzaklikta ama o isler o kadar kolay degil. ben cekirdek ailem disindaki akrabalarimla senede anca bayramdan bayrama toplamda 1 saat gorusen biriydim ve bu yuzden hic zorlanmadim. ancak ben genis ve kalabalik aliem olmadan yapamam diyorsaniz sadece para icin gelmeyin kendinize yazik edersiniz.buradaki (almanyadaki) turkler gibi ah vatanim, turkiye cok guzel, kiskaniyoruz der durursunuz.

2. idare edilmek/idare etmek
    turkiye'de hayatin her kesiminde "idare etme" kulturu uzerine kurulmus bir hayat var. patron maasini vermez, geciktirir bir sure "idare et" der. paran biter, ailen seni "idare eder", bakkaldan ekmek alirsin, veresiye yazdirirsin seni "idare eder". toplanti yapilacak olur musterin 45dk gec gelir, "idare edersin". devlete borcun vardir, vergini odememissindir, af cikar "idare edilirsin". cocugun sinifta kalacaktir tembeldir, hoca "idare eder" sinifi gecirir. kirani bu ay odeyemezsin ev sahibi "idare eder". bahsettigim idare etmek kulturu budur.
    hayatim boyunca ben "idare etmek"ten de "idare edilmek"ten de nefret ettim. herkes neyi hak ediyorsa onu alsin dedim, oyle bir utopya vardi yani kafamda ve en yakin olanini burada buldum. almanya'da boyle bir sey yok. vergini odemezsen af cikmaz. paran yoksa kimse sana veresiye vermez. ise gec kalirsan isten cikarilirsin. cocugun salaksa o sinifi tekrar okur. suc isliyorsan cezasini alirsin. sucluysan kimse birinin yakinisin diye seni affetmez.
    eger siz bu idare etme kulturune asina iseniz, ve bunu kullanan insanlardansaniz gelmeyin almanyaya, mutsuz olursunuz emin olun. bu tip insanlar almanyada da kendi getto mahallelerinde turkiyedeki suriyeliler nasil yasiyorsa oyle yasiyorlar. mutsuzlar. sisteme entegre olamiyorlar. cunku kimse onlari idare etmiyor burada. burada herkes birey, herkes kendinden sorumlu. bu gercekten onemli bir konu, burada isler guven uzerine ilerliyor. metrolarda, trenlerde kimse ulasim biletin var mi diye bakmiyor ara ara kontroller disinda. cunku sucun gercekten cezasi var ve uygulaniyor. tekrar diyorum, turkiye'deki idare etme kulturune bagli yasayan insanlardansaniz sadece para icin gelmeyin; ailenize, kendinize, hayatiniza yazik edersiniz.
    ama liyakat'a onem veriyorsaniz, hak yenmesine tahammulunuz yoksa, durustluk ve guven kelimelerine onem veriyorsaniz buyrun gelin, cok kolay entegre olacaksiniz emin olun.

3. entegrasyon
    bir ulkede yasamanin en temel kosulu o ulkeye entegre olmaktir. entegre olmak demek o ulkenin kulturu, siyaseti,dili, muzigi, sporu vs. her seyi ile haberdar olmak ve bunlara katilim saglamaktir. eger ulke degistirmeye karar verdiyseniz bunu mutlaka gerceklestirmeniz lazim. burada almanyadan bihaber yasayan turkler yok mu? evet cok. ama ayni istanbul fatihte, esenlerde olusturduklari mahallelerinde kendi kendilerine yasamaya calisan suriyeli gibiler hepsi. sen turkiyede senin kulturune uymuyorlar, turkce konusmuyorlar, vergi vermiyorlar, kacak calisiyorlar, devletten bedava yardim aliyorlar, sahillerini isgal ediyorlar diye nefret ediyorsun ya onlardan. sende burada aynilarini yaparsan onlar da senden nefret edecek entegre olmazsan. entegre olmak ozunu kendini unutmak degildir, gittigin yere uyum saglamaktir. en once dil ogrenmek zorundasin ne olursa olsun. sen turkiyede evini kiraya verirken suriyeli bir cift gelse ve senin yaninda kendi arasinda arapca konussa rahatsiz oluyor musun? evet. demiyor musun anama bacima mi sovuyor anlamiyorum diye? o zaman sen de ayni hareketi almanyada yapmayacaksin. biz esimle almanca ya da ingilizce konusuyoruz ne konustugumuzu anlasin diye. sen evinde esinle dostunla istedigin dili konus, karisan mi var? ama bir kultur var, almanyada almanca konusuluyor bu kadar basit. amerika, kanada ya da avustralya gibi göçmen ülkesi değil, kültürü ve tarihi olan bir millet var almanya'da. tıpkı türkiye gibi. tek istedigim igneyi kendine cuvaldizi baskasina batir yeter.

ne yazikki gordugum kadariyla entegre olmamis, olamamış veya olmayı reddetmiş turklerin buyuk kismi almanyada kendine mahalleler kurmus ve bu mahalleler genel olarak bahnhof (tren istasyonu) cevrelerinde kumelenmis. bu mahallelerde suriyelilerle, afganlarla, filistinlilerle beraber yasiyorlar bir şekilde. kendi marketleri var, kasapları berberler var ancak mutsuzlar evet. hepsi de ah vatanim diyor. cunku entegre olamazsan siginti gibi olursun, bu kadar basit. hoş, türkiye'de yaşayıp türkiye kötü diyen suriyeliler ile almanya'da yaşayıp almanya kötü diyen türkler arasında hiçbir fark yok. seni memleketinden kovan mı oldu kardeşim? çok istiyorsan dönersin memleketine, orda yaşarsın. bir uçak biletine bakar.

ben simdiye kadar en kucuk bir irkcilik gormedim, tavuguma kis diyen olmadi. türklere ev vermiyorlar dediler 4 eve başvurduk eşimle, hepsi tamam hadi sözleşme yapalım dedi, üçünü biz beğenmedik reddettik. esim de ben de entegre olmaya calisiyoruz ve ilk etapta zorlandigimiz kadar artik zorlanmiyoruz. bana sorarsaniz hayalimdeki hayati yasiyorum, mutluyum. ancak bu tamamen sizin mindset yani dusunme tarzinizla alakalidir. goc etmek bir tercihtir, bu tercihi yaparken lutfen once kendinizi ve goc edeceginiz yeri taniyin. hayat ucuz market alisverisinden ibaret degil.

dediklerim sadece almanya icin degil, herhangi bir farkli ulke icin de gecerli aslinda. sadece daha fazla para kazanacagim diye bir omur mutsuz bir hayat yasamayin diye uyarayim dedim.

edit:imla
  • ihraacatinin %23 unu otomotiv endustrisi olusturan ulke.

brexitten sonra hem ingiltere hem de amerika tarafindan oldukca yuksek gumruk verileri getirilecegine emin oldugum ulke.

altin ekonomik cagini kapatmis bundan sonra uzun bir sure resesyon ve ekonomik problemlerle bogusacak ulkedir.
    haber
    haber-2
  • ulus olma ozelligini kaybeden bir halki olmasa tekrar dunyanin bir numarali gucu olur. fakat zamaninda bir taraftan ruslar bir taraftan amerikalilar gunumuzde ise sadece amerikalilar tarafindan yapilan propagandalar sayesinde alman gencligi nihilizme suruklenmis durumda. bir ulke dusunun ki kendi topraklarinin isgal surecini baslatan normandiya cikartmasini havai fiseklerle kutluyor.
  • bugünkü hakkında yazılmış debe entry'sini görünce beni bir şeyler yazmaya itmiş ülkedir.

almanya'da bir süre yaşamış ve hiç ırkçılık/ayrımcılık görmemiş olduğunu söyleyen bir kişi;

- ya görünüm olarak tamamen batılı, beyaz bir tipe sahiptir,

- ya çok üst bir gelir grubuna ait olup normal halktan kopuk yaşıyordur,

- ya kurumsallamış ayrımcılığı* göremeyecek, hissedemeyecek kadar olan bitenden kopuktur,

- ya da almanya diye kandırılmış, başka bir ülkeye gönderilmiştir.

almanya'da ayrımcılık yok diyen, geçen pazar 2 eyalette yapılan yerel seçimlerin sonuçlarına, ırkçı parti afd'nin liderliği nasıl kılpayı kaçırdığına baksın. diyeceğim bundan ibaret.

bonus: cem karaca! ne vizyon sahibi sanatçıydın sen! bak neredeyse yarım asır geçti, hala aynı şeyleri konuşuyoruz. buyrun dinleyin, ve dahi okuyun:

willkommen, cem karaca'nın die kanaken albümünden

burada da sözleri var

edith: entry sahibiyle iletişim kurma fırsatımız oldu; sözlükte ve dünyada giderek azalan türden, gerçekten güzel bir insan. içinde bulunduğu çevre konusunda da çok şanslı, bunun ülke geneli için bir istisna oluşturduğu yönünde kendisini ikna edebildiğimi sanıyorum. ayrıca, "idare etme" konusunda yerden göğe kadar haklı, bu kesinlikle almanya'ya dair örnek alınması gereken bir durum.
  • radikal sag * afd' nin almanya yerel secimlerinde iki eyalette büyük bir oy artisi olarak ikinci ciktigi ülke.

bu baslik altinda türk kökenli insanlarin yazdiklarini gördükce irkciliktan iyice midem bulaniyor, ki sorsan bunlar kendilerine liberal der, irkci olduklarinin farkinda bile degillerdir.

egitimsizlik dünyanin en büyük problemi ama bunu irk bazina indirmek. (suriyeliler, filistinliler, türklervs.) irkciliktir.
  • almanya'ya yerleşmenizi tavsiye etmem. 20 yıldır burada yaşıyorum hala alışamadım. zaten almanya bitmiş. her yerde bira falan içiyolar. allah demiş içmeyin diye hala içiyolar. bak kuran'da yazıyo diyorum umursamıyolar. zaten dışardan gelenlere karşıda çok kötü davranıyolar. lavaboda ayaklarımı yıkadım diye dışladılar beni. demiş miydim 20 yıldır almanya'dayım diye? amcamgiller yerleşmiş buraya ben de onların yanına yerleştim. teyzem bir kelime almanca öğrenmemiş. yaz tatillerinde izmir'e gidiyoruz. 3 hafta kalıyoruz ama b*k kokuyo biliyo musunuz. sonra memleketim yozgat'a gidiyorum çok güzel yer. 3 gün sonra sıkılıp dönüyorum. ama hep bir gurbet hasreti. euroları da ülkede harcıyoruz bi katkımız dokunuyo. tatil bitti bizde almanya'ya döndük. almanya bitmiş demiş miydim?
  • anlamadığınız her ülkede ırkçı insan olduğu .
    türkiyede almanyanın iki katı fransa’da 3 katı ırkçı vardır . her ülkede vardır bırakın bu işleri artık gerçekten bayıyor.
    türkiyeye 2 alman bıraksan nasıl sikeceğini şaşırır bizim çoğu insanımız burada ahlak dersi veriyor.

biz nasıl tüm suriyelileri aynı kefeye koyma yanlışı yapıyoruz bazı çürük tipleri yüzünden aynısını onlarda yapıyor bu kadar basit

daha da bu konuyu uzatanın ...
hesabın var mı? giriş yap