• iki kişilik bir ailenin(çiftin), ortalama 1 hafta da tükettiği;
    bakliyat, sebze, meyve, süt/et ürünleri, bitkisel/hayvansal yağlar ve içeceklerin adet/kg bazında listesini çıkartıp, bir alışveriş sepeti oluşturduk. (iki farklı versiyon ile alkollü/alkolsüz)

bu alışveriş sepetini, almanya'daki ve türkiye'deki birer online marketten doldurarak; fiyat karşılaştırmasını yaptık. bulabildiysek aynı marka ürünleri, bulamadıysak muadili ürünleri aynı adet/kg miktarında ayarladık.

*** almanya sepeti alkollü/alkolsüz genel toplam : https://ibb.co/g5weqk
    *** türkiye sepeti alkollü/alkolsüz genel toplam : https://ibb.co/kwdeo5

---almanyadaki net asgari ücret : 1000 euro civarı (3900 türk lirası) (uyarı geldi 1300 euro civarı diyorlar)
    ---türkiyedeki net asgari ücret : 1400 türk lirası civarı (358 euro)

almanya bizi kıskanıyor :( :(

editler :

1.edit : başımızdakileri karalama kardeşim, allah ediyor allah allah : https://www.youtube.com/watch?v=duoh2h2zo-k

2. edit : benzer içerikte bir gurbetçi videosu : https://www.youtube.com/watch?v=e1zlqzfz3ke&t

3. edit : yeşilli uyarı geldi, almanyadaki asgari ücret 1300 euro civarıymış.

4.edit : tanım : ahmet hayatın cefasını çeker, hans sefasını sürer...

5.edit : sepette guinness ilginç durmuş diyenler var. yeri gelmişken guinness hakkında efsane bir fıkra paylaşayım :

birgün carlsberg, miller, heineken ve guinness'in ceoları bir barda içmeye gitmişler. garson gelince teker teker siparişlerini vermişler;
    - ben bir carlsberg alabilir miyim?
    - ben bir tane büyük miller istiyorum
    - ben 33'lük heineken içeceğim.
    sira guinness'in ceo'suna gelince;
    - ben bir soda alayım, demiş. garson gidince yanındakiler sormuş, "yahu sen niye guinness istemedin" diye;
    - kimse bira içmiyordu, ben de size uyayım dedim.. demiş..
  • içimizi acıtan başka bir tablodur.

almancılar neden ak partiye tapıyor sanıyorusunuz? vatan, millet falan hikaye.

euro ne kadar artarsa tl karşısında, bu almancı tayfa yazın türkiye'ye gelince o kadar çok rahat ediyor 1000 euro ile gelse 4000 lira az mı amk.

bir de diyorlar almanya'da her şey çok pahalı hiç rahat değiliz diye yalanlarını siktiklerim kimi kandırıyorsunuz lan siz, gidip görmesek yutturacaklar.
  • almanya ornegini arttiriyorum ve ingiltere'yi gorun diyorum. gidada vergi yok. kur daha yuksek olmasina ragmen pound ile geldigim turkiye'de alisverisi korka korka yaptigimi soylemek isterim. burada ornegin sut neredeyse su gibi tuketilir. kurus odersiniz hatta organic sutse 4 pint 1.50 civaridir. super yogurt yapilir. yumurtanin iyisi bile ucuzdur. gecen sene bir litre sadece bir litre gunluk sute migrosda 3.90tl verdim. kendi kendime hesap yapip durdum bendeki para nasil olur da 4.5 kat degerdeyken parami yettiremedim diye.

lidl burada da ortalama bir markettir. cocuklu bir aile oldugunuzu dusunun ve marketten et, tavuk, balik, sebze meyve (kaliteli meyve), bakliyat, peynir, envai cesit ekmek/corek, litrelerce sut, meyve suyu hatta av hayvanlari (ordek), kanguru eti ve sayamayacagim bir cok farkli gida ihtiyacini da alip cikarsaniz odeyeceginiz en yuksek meblag £70/80 olur. buna bir kac box bira da ekleyebilirsiniz ya da sarap. (deterjan haric). 3/4 kisilik aile bu ucretlere catlayana kadar yer. bunu cok yemeyen ya da bir iki kisilik aile icin azaltabilirsiniz tabii. gidip marks and spencerden haftalik alisveris yapilmadigini varsayiyorum. tesco, lidl gibi ortalama marketlerde durum bu.

turkiye'de bu pahaliliga nasil dayaniliyorum hic anlayamiyorum. benim burada envai cesitle doldurdugum haftalik sepete karsilik migrosda iki kere alisveris yaptim. bunun icinde de yukarida saydigim bir cok sey yoktu.

bizim memleketin geri kalmisliginin bir nedeni de bu gida yetmezligi bence. balik, et tuketemeyen bir toplum ne kadar saglikli olabilir. 200gr ceviz aliyorum £1.80 oduyorum. turkiye'de kuruyemisciden bir sey almadan ciktim. fisde genelde tek haneli rakam gormeye alisiyor insan ve birden bire her aldigin seyin iki haneli olmasi kaziklaniyorum hissi olusturuyor. 200gr keci peynirine 22tl odemek nedir allahaskina? avuc ici kadar peynire istenen rakam. burada fislerde bunu gormek istisnadir genel ihtiyaclarin disinda ozel bir istek olmasi gerekir hele ki peynir yani alt tarafi keci peyniri kac para olabilir.

herkesin isyan etmesi lazim bu duruma bu kadar absurd bir alisveris butcesi olamaz, olmamali. gerci bunu dile getirince iste tl karsiligi bu kadar oluyor az mi diye sacma sapan cevap da veriliyor. alim gucunun ne oldugunu anlatmaktan biktim. ben bu laftan anlamayan yetiskinlere degil de onlarin cocuklarina uzuluyorum. cocugunu gerektigi gibi besleyememek ne buyuk caresizliktir yasamis olanlar bilir.
  • fakire şükretmeyi öğreteceksin ki zenginin düzeni bozulmasın
  • biri maaşının yüzde 11'ini diğeri yüzde 38'ini vermiştir.
  • bugün spor ayakkabı alamaya gittim üniversite bitip çalışmaya hayatına başladığımdan beridir de klasik giyindiğim için almıyordum spor ayakkabı.gitmez olaydım moralim bozuldu geri döndüm en ucuz adidas,nike bile 220 liradan aşağı değil hatta hoşuma gidenler 300 den aşağı değildi.çok değil bundan 4-5 sene önce üniversitedeyken lacoste un ayakkabılar bile 120-130 lira civarıydı maşallah maaşlar yerinde sayıyor 10 lira 20 lira artıyor ama elektronik,araba,giyim 2 kat birden artıyor.aldığımız nefes vergi ülkede araba,elektronik içimizde kalıyor alamıyorduk artık ayakkabı bile alamaz olduk.
  • almanya ezer geçer.

geçen ay berlin' de lidl markete gittik. buraya göre bim diyorlar.
    bir sürü kahvaltılık şu bu ve yanılmıyorsam 15 kutu da çikolata aldık (çikolatalar tabi ki enfes) 22 eur tuttu.
    ben burada bim' den artık 100 liradan aşağı çıkamıyorum.
    ürün kalitesi de biliyorsunuz kendisi bim.

arkadaşlar böyle bir şey olabilir mi?
    türkiye hiç iyi yönetilmiyor.
  • türkiye'de üretilip yurtdışına ihraç edilen ürünler bile türkiye'de yurtdışından çok daha pahalı.mesela türkiye fındık üretiminde açık ara dünyada birinci.ama fındığın kilosu 50 lira amk.böyle bir saçmalık olamaz.
  • şu tablo bile bizim çomarlara az. aynı sepet bizim ülkede 4 kat pahalı olmalı ki ekmekten başka hiçbir şey yiyemesinler. sonuna kadar hakediyoruz.
hesabın var mı? giriş yap