• egitimimi almanca yapmak istememek söyle dursun, almanca bilmiyorum ve ögrenmek de istemiyorum diyenler ve her türlü bürokratik aktiviteden irak rahat rahat gecinilecek moleküler biyoloji eksenli bir yüksek ögrenim dönemi gecirmek arzusunda olanlar icin asagidaki adresin hakkinda aciklayici olacagi germen ilim irfan yolu.
    http://www.gpmolbio.uni-goettingen.de/
  • diğer avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında öğrenim ücreti açısından en avantajlı ülkedir. http://www.study-in-germany.de/ adresinden şehirler ve okullar hakkında bilgi edinilebilir.
  • son donemde ozellikle ingilizce programlarina da agirlik vermislerdir.
  • başvurmak için yegane kaynağınız daad.de'dir. öncelikle buradan başlamak lazım. ve daha güzeli, arayıp randevu aldığınız takdirde daad ücretsiz danışmanlık vermektedir.

almanya'da almanca yüksek lisans yapmak heralde zordur, sanırsam iyi bir almanca gerektirir. benim de böyle bir almancam olmadığından** ben almanya'da ingilizce master yapmaya değineceğim.

okul ve bölüm seçiminden başlayalım. öncelikle bulduğunuz okullar arasında hochschule'ler de olacaktır. bunun ingilizcesi university of applied sciences. türkçeye meslek yüksek okulu olarak çevirip "lan ben lisansımı xxx'de okudum, gidip meslek yüksek okulunda" okumam demeyin. işin aslı öyle değil... almanya'da üniversite olabilmek için köklü bir geçmişe sahip olmak ve akademik alana yönelmek gerekiyormuş. yani pratik eğitimi daha fazla olan hochschulelerin bizdeki üniversitelerden hiç bir farkı yok. lakin yine de ismi sanı duyulmuç hs seçmek lazım. türkiye'de de aynı değil mi sanki :)

şehrimize ve okulumuza karar verdikten sonra bölüm seçmeye geliyor sıra derdim, fakat diyemiyorum. ben de önce şehir seçmiştim*. fakat sonra fark ettim ki ingilizce çok az master programı var (özellikle mühendis değil de işletme falan okuyorsanız (bkz: ben), alternatifler iyice azalıyor). bu yüzden daad'da aratırken şehir, okul değil, sadece başlangıç dönemini seçin (bu arada yılda 2 dönemde öğrenci alınır, yaz döneminde alan okul sayısı kışa göre çok daha azdır, yaz:nisan gibi başlar, kış:ekim gibi başlar) ve ingilizce master programı seçeneğini seçip araştırmanıza başlayın.

genelde okulların istediği belgeleri görünce gaza gelebilirsiniz. çok azı gmat/gre gibi sınavlar ister. not ortalaması, güzel bi motivation letter, referans genel olarak yeterlidir. tabi bunları görüp, gaza gelip, "olm, benim iş tecrübem bile var" diyerek tek bir okula başvurmayın, sonra bir daha başvurmak için 6 ay boşu boşuna beklersiniz (bkz: ben). okullar genel olarak ücretsizdir, ama yine de siz kontrol edin. özellikle bazı mba programları paralı ve bu para amerikayı, ingiltereyi aratmıyor.

geldik başvuruya. önce yazışın. bi tanışın. bazı üniversiteler uni-assist denen bir kuruma bağlı. buradan bağlı olan üniversitelere toplu başvuru yapılabilir. eğer bağlı değilse okul ile kontak kurarak rahatça belgelerinizi yollayabilirsiniz (ki bu yöntem daha kolaydır). tabi her üniversitenin bir başvuru ücreti var (genelde). uni-assist'e iban ile yolladığınız paranın bir bölümü yolladığınız banka tarafından kesiliyor (kendi bankanıza verdiğiniz transfer ücreti hariç). ve uni-assist bunu bilmiyor yada kabul etmiyor. ondan mutlaka bir 20 euro fazla yollayın ki sonra tekrar para yollayıp bir daha transfer ücreti vermeyin. eğer direk okula bbaşvuru yapıyorsanız da bunu sorun, öğrenin, ona göre para yollayın.

biraz dağınık oldu ama başvuru öncesi anlatacaklarım bunlar. sorunuz olursa mesaj atabilirsiniz. şimdi gelelim kabul sonrası hazırlıklara (tabi aklımda kaldığınca). ve ne kadar para harcayacağımıza...

evet almanya'da okullar ücretsizdir. fakat unutmayın ki başvuru, belgeler ücretlidir. ve siz almanya'da yaşamadığınız için orada yaşamak da ücretlidir.

şimdi tek tek bir hesaplama yapalım, kabul sonrası ortalama ne kadar harcayacağız:
    - pasaport ücreti var. şimdi sitesinden bakamayacağım ama pasaportunuz yoksa bi 500 kağıt kafadan buraya koyalım.
    - tabi pasaporta foto da lazım. bir de vizeye biometrik lazım. hop 30tl.
    - vize için en azından iki kere randevu almak gerekiyor. çünkü internet sitesinde yazan belgeler ile randevu alırken verdikleri belge listesinin arasında farklar var. eğitim için randevuyu da genelde hemen ertesi güne veriyorlar. böyle olunca önce ilk randevuyu alıp, belgelerin tam listesini alıp, onları hazırlamak, sonra bir randevu daha almak gerekiyor. 23tl randevu x 2.
    - eee vize de beleş değil tabi. 60 euro.
    - şimdi siz master öğrencisi olsanız ve "ben almanyada hem okucam , hem de koca adam oldum, çalışıp geçimimi sağlıcam" deseniz bile alman devleti "oldu canım" çekiyo... sizden aylık 650 küsür euro olmak üzere en az 1 senelik geçim masrafınızı (8.300euro de sen ona) almanyada bir bankaya yollayıp bloke etmenizi istiyor (yani bunu 12ye bölüp her ay bir kısmını verecekler size). bu kadar paranız varsa zaten bu yazının sayısal kısımlarına çok da dikkat etmeyin... ha yoksa o zaman almanya'da bir tanıdığınızın sizin için sponsor olmasını istiyor. yani geliri iyi olan biri maaş bordrosunu falan yollayıp "merak etme kanka, ben bakarım sana" diyecek... ha bu da yoksa türkiye'den bir sponsor** gösteriyorsunuz ki bunu genelde erasmus için kabul ediyorlar ve master için riskli... ha naparsınız, türkiye'de bir şekilde 8.300 euro toplarsınız (bkz: ben), anne, baba ve aile gelirlerini de gösteren tüm belgelerle, ayrıca bu paranın da size harcanacağını taahhüt eden noter onaylı bir belge ile başvurur ve vizenin gelmesini beklersiniz*...
    - ek not, benim vize 28 günde, arkadaşımın (almanyadan sponsorlu) vizesi 30 günde geldi. gişede 1-2 haftaya gelir dicekler, inanmayın.
    - taahhüt demişken çoğu belgenin noter onaylı tercümesini istiyorlar. tek bir belge için fiyatları vereyim. kalanı siz hesaplayın*
    taahhüt: 70tl kadar
    yeminli tercüme: sayfa başı 20-30tl
    tercüme edilmiş şeyi tekrar notere onaylatmak (çok saçma dimi, ikisi de yeminli halbuki): 45tl
    - bu arada 250-500 euro arası olan ilk dönem okul harcınızı yollayıp, uçak bileti alacağımızı da unutmamak lazım.
    - son olarak da ortalama bir yurt odasının 200-300 euro, zorunlu public sağlık sigortasının aylık 77 euro, aylık internetin 30 euro (25 euroya hotzone tavsiye etmem) ekleyeyim. hop bi 350 euro daha ekle, aylık.

benim aklımda kalan en önemli miktar 8.300euro olmuş. yine de totale bakmak için genel giderleri şöyle bir toplamak lazım. hıı genel demişken, bu kelimeyi vurgulayıp yan giderleri insafınıza bırakıyorum.

dostum master ücretsiz demiştin fakat bu ülke zenci, dediğinizi duyar gibiyim...

velhasıl kelam ben şuan berlin'deyim. sizin de kafanız bir şekilde vize alıp çok para olmadan gelip, orada çalışırım şeklinde işliyorsa bir 6 ay sonra bu entry'e tekrar gelin. ya dönmüş istanbul'da olacağım ve askerliğimi bekleyeceğim, yada "lan zaten çok ders var (hıı bu arada son gece ders çalışarak üniversiteyi 3.0 ile bitiren biri olarak: çok proje var lan!), bir de eşek gibi çalışıyorum, götümden kan alıyo ipneler, böhüüü, vatanım da vatanım" diyor olacağım...

bu arada geleli 4 gün olmuş biri olarak berlin'de yaşayan istanbul'lulara selam ederim*

edit: 6 ay geçti. hala yaşıyorum (bkz: aeria games)

edit: 2 yıl olmasına 10 gün kaldı. hala yaşıyorum, hala almanca öğrenmedim,* ve ana amacım amsterdam'a geçmek olmasına rağmen 2 hafta önce güzel bi iş teklifi gelmesine rağmen gitmedim. sanırsam soğuğa rağmen berlin'e baya alıştım*

--- spoiler ---

gelen bir çok soru sonrası en çok ulaşan sorulardan bir sss hazırladım. hadi bakalım. tarih: 03.01.2014

--- spoiler ---

>>> ingilizce bir yer arıyorum, nereleri önerirsinin?

almanya ilginç bir şekilde kapılarını dünya eğitim turizmine yeni açmıştır. ondan dolayı ingilizce bölüm bulmak biraz sıkıntı. eğer ingilizce okumayı düşünüyorsan şehir okul seçiminden önce bölüm araman daha mantıklı. sonra kalan az bölümden bir seçim yapabilirsin.

arama için tabi ki >>> daad.de

>>> xxx not ortalaması yeter mi?

üniversiteye göre değişir. mükemmel not ortalaması yoktur, mükemmel başvuru vardır*
    yine de:
    uniassist diye bir illet var. son 2-3 yılda buna katılan üniversite sayısı yükseldi. bunda numerus calculus diye bir sistem var. asyadan -özellikle bangladeş, hindistan- özel okullardan 4.0 ortalama ile başvuran çok oluyor, ilk elemede şansını baya azaltıyor. fakat ben 2.3 ortalama ile mastera başlamış insanlar da tanıyorum. burda yapabileceğin en güzel şey bir "istediğim okul/bölüm listesi" çıkartıp, okullarla iletişime geçmek.

>>> gerçekten bu kadar para gidiyor mu? burs murs yok mu? yıllık gider ne kadar?

gidiyor.
    okulların harç ücretleri almanyada düşük (250-500 euro arası). fakat sadece okul ücreti ile bitmiyor. euronun 3 tl olmaya yaklaştığını düşünürsek masrafların gayet yüksek olacak*

zaten vize almak için alman devletinin belirlediği minimum 8000 küsür euroyu bir alman hesabına bloke olarak yatırman gerekiyor.

bunun dışında sadece sığınma ve minimumda karnını doyurma ile aylık 600-650 euro* arası yaşayabilirsin. fakat bu gerçekten minimum bir değerdir. 3 euroluk döneri bile belki ayda bir alabilirsin :)
    berlin dışında herhangi bir başka şehirde bu miktar biraz ya da çok daha artacaktır

>>> oraya gelsem, iş bulup okusam?

hayır, ki tavsiye de etmem.
    yukarda belirttiğim gibi bir güvencen olmadan vize alıp gelmen zaten zor. geldikten sonra da part-time iş ile kendini geçindirip okuman daha zor.
    çok şanslı olup dört ayak üstüne düşmelisin ki böyle bir stratejiyi hayata geçirebilir. kaldı ki bir iki ana şehir dışında küçük bir yere gidiyorsan bunu direk kafandan çıkartmanı tavsiye ederim.

>>> ben gelsem zorluk çeker miyim?

sen kimsin? cidden, nereden bilebilirim*
    doduğun, alıştığın, yaşadığın yerden uzaklaşmak zordur. ana dilinin konuşulduğu, günlük gereksinimlerini nasıl gerçekleştirebileceğini bildiğin bir bölgeden uzaklaşmak zordur. bazen insanlar türkiye içinde şehir değiştirdiğinde bile zorlanmakta. ne profesörler, ne eğitimciler, ne iş adamları bile helak olup yaşadıkları yerlere geri döndüler* (sadece türkler için geçerli değil). yurt neresi olursa olsun onun dışında yaşamak zordur. yaşayıp adapte olabilmek daha da zordur (bu da yaşadığını sanan yurtdışı sürgünlerine gelsin:). kendni ölç, biç, tart. aile baskısından uzaklaşayım, arkadaşlarıma hava atayım, oha yurtdışında seks varmış vb. heveslerle geliyorsan, ne bileyim erasmusa katıl, uzun tatil programı yap (daha ucuza gelir;).

>>> tavsiye ettiğin bir üniversite var mı?

yok. ama biberlisini severim.

>>> xxx ünisini iyi buldum? gitsem mi ki?

valla bunlar hep kısmet. arkadaş okumaya geliyorsun, master yapabileceğini belirtiyorsun. bir zahmet internet kullan, bir araştır. söylediğin okul bazen avrupanın top 5 listesinde bile olabiliyor. diyorsun ki "bunu beğendim, gideyim mi". git tabi. bi gezi turu yaptırıp, tarihini anlatıp geri yollarlar.
    yav internet var, araştır, ne istiyorlar bak. senin özelliklerine uyuyor mu, tart.
    bunlar hep internet.

>>> almancam okuldan var, almanca bölüm okuyabilir miyim?

almanya ile anlaşması olan bir okuldan, yani almanca eğitim veren bir liseden mezun olmadıysan almanca yeterlilik alman gerekli.

bunun için iki sınav var, dsh ve testdaf. fakat bunlar muadili olarak düşünebileceğiniz toefl'dan biraz daha kazık sınavlar. çok iyi bir almancan yoksa bu sınavları verebileceğini düşünme.
    eğer ki dilin çok gerekmediği bir bölümde okuyacaksan (müzik vb.) bu sınavlardan ortalama bir not ile kabul alabilirsin. fakat dilin ağırlıklı olarak lazım olacağı bir bölümse (teknik, bio, vb.) kesinlikle en iyi skoru ve tüm bölümlerinden (yazma, okuma, konuşma vb.) almanı istiyorlar.

son olarak bir seçenekte okulların kendi açtığı sınavlar. örneğin b1, yada c1 seviyesine kadar sertifikan var (goethe). ön koşullu olarak başvuruyorsun. sonra okul kendi dil sınavını uyguluyor (dsh muadili olarak geçer). eğer gideceğin üniversite çok bilinen bir yer değilsi bu sınavlar yukarıda belirttiğim sınavlara nazaran daha kolay olur. fakat bilinen bir üniversiteye başvuruyorsanız, yukarıda belirttiğim sınavlara girmek daha akılcadır. örneğin frei üniversitesinin dil sınavı, almanya'nın en zor dil sınavı olarak adlandırılır. bir de bu ön şartlı kabullerde belli bir denemenin sonunda sınavı geçemezsen hakkının gitmesi gibi bir durum var (iki deneme olması lazım).

>>> nasıl almanca öğrenirim?

türkiye'de kursa giderek c1 üstü bir seviyeye gelebilir ve dsh ve testdaf'da şansınızı deneyebilirsiniz*

bir de almanya'ya "dil öğrencisi" olarak gelip burada di öğrenmek var ki, bu biraz daha masraflı. dil kursuna ek olarak vize ve yaşama giderlerini de eklemeniz gerekmektedir.

>>> aracı şirket kullanmalı mıyım?

kesinlikle danışmanlık firması tavsiye etmem. eğer ki master öğrencisi olma yolunda ilerliyorsan zaten kendi işini halledebilen bir birey olman gerekmekte (yurt dışına çıkıcan, hala biri elimden tutsun:). bu aracı şirketler vize işlerine karışmaz ve garanti vermez. okula kabul edileceğin konusunda da 100% garanti vermez ama bizden gidenlerin 90%'ı kabul aldı gibi bir oran verir. buradaki üçkağıt üniversite listesni onların hazırlamasındadır. öyle küçük yerlerde, öyle üniversiteler yazarlar ki kabul almaman mümkün değil. senin beğenip beğenmemen ve gidip gitmemen önemli değil, sonunda "başvuranların 90%'ı kabul aldı" olur ;)
    üstüne üstlük bu "hiçbir şey" için 1000-2000 dolar para bile isterler.

ayrıca daad.de'den randevu alarak ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.
  • almanya'nin farkli eyaletlerinde universite harc ucretlerinin kaldirilmasi nedeniyle avrupada ogrenim ucretleri acisindan tekrar avantajli hale gelmistir.
  • çok yapmak istediğim hadise, ancak param yok be sözlük...

edit: şu anda yapmakta olduğum öğrenim. güzel editler de olabiliyor sözlükte.
  • eğer bursunuz yoksa, erasmus vb yerlerden garanti para gelmiyorsa, ailenizden de destek almıyorsanız "oh okullar da bedavaymış, ben hem çalışırım hem okurum orada" kafasıyla asla - ama asla - girişilmemesi gereken macera. ben kendimden biliyorum. gitmeden önce her şeyi*** 3 kere 4 kere kontrol edin. baktınız ki riskli, hiç girişmeyin, yapmayın, hayatınızın değerli yıllarını heba etmeyin.

almancanız varsa, şunu da iyi okuyun...

http://www.studis-online.de/…ett/read.php?98,784145
  • bitirme projesi ve tezinin yüksek lisans kabüllerinde ne derece etkisi olur diye merak ettiğim eğitim türü.
  • başvuru sürecinde başvuranın hissettiği gerginlik ve kabul alındıktan sonra vize sürecinin yarattığı minik kalp krizleri haricinde çok da sancılı bir süreç ve olay değildir kendileri. almanca bilmek sosyal bilimlerde şart değildir ve eğitim dili bu bölümlerde yoğunluklu olarak ingilizcedir. "ay çok rekabet var, ohoo tüm dünya başvururken beni mi alacaklar" tadındaki tezler ilk başvurumun ilk roundunda programa kabul almamla ve akabinde okumaya başlayıp programı beğenmeyip(!) yine almanya'da başka bir programa başvurup ona da pat diye kabul almamla [ (bkz: nazar boncuğu) ] tarafımdan çürütülmüştür. eğitim sistemi rahattır, öğrenci düşünülür, sınav yoktur, çıldırmışcasına paper yazılır, keyiflidir, başta yaşanan gerginliğe ve minik kalp krizlerine çokça değer.
  • 2 yildir yaptigim sey. yani cok da kolay degil.
hesabın var mı? giriş yap