• orta avrupa ülkelerinde kırsal halk tarafından dağ çiçeklerine alpin denilir. ilginçtir ki ülkemizde mersin civarındaki yörükler de yazın açan sarı dağ çiçeklerine alpen demektedir.
  • 90'lı yılların gerçek flaş kot markası. işleri iyice büyütüp ulusal marka olmuş hatta milli takım futbol maçlarına bile reklam verir hale gelmişti. babam bu kotları üreten önemli atölyelerden birinin sahibiydi o yüzden her türlü macerasına birinci elden tanıklık ettik.

alpin jeans karşıyaka çarşı gibi pek çok kritk noktada mağaza açmış ve herkesin bildiği bir marka haline gelmişti. sadece blue jean değil ceket, gömlek vb pek çok model sunuyorlardı. iyi gidiyorlardı ancak çin'in çok ucuz mallarla piyasaya girişiyle beraber izmir'deki atölyelerin yüksek işçilik masraflarıyla başa çıkmakta zorlandılar. arka arkaya 1994, 97 ve 2001 krizlerinde ölümcül darbeler aldılar ve çok küçülme yoluna gittiler.

alpin'in tasarım olarak herhangi bir özgünlük içermekten uzak olduğunu söylemek doğru olabilir ama tank gibi sağlam, uzun yıllar dayanan kotlar ürettikleri de bir gerçekti. o zamanlar tüm kotlar sert ve kalıp gibiydi tabi, yıllarca giyiliyordu. şimdi levi's bile alsan üçüncü yıla apış araları dağılmadan zor çıkıyorlar.

neyse, alpin'in sahibi süleyman abi işin peşini bırakmadıysa hala izmir'de bir yerlerde tek bir mağazaları çalışıyor olabilir. bakmak lazım ama ben de uzun yıllardır logolarını hiçbir yerde görmüyorum.
  • bir kız ismi
  • konya merkezde mantici alpin diye de bilinen ögrenci siginma ve tikinma mekanidir ki hem karin doyurup hem de para biriktirmek icin ideal bi yerdir.zamaninda (2001 senesi) manti+hamburger+kola=1 milyon seklinde bi menüsü vardi.ha ne hamburgerinde meymenet vardir ne kolasinda asit tabi o ayri.ayrica arkadas grubuyla gelip "abi 4 kisilik yer var mi" diye sordugunuzda adam söyle bi iceri bakar,4 tane bos sandalye varsa "eyvvallah" der ve hepinizi bi yerlere serpistirir.uzun müzakereler sonucunda tekrar birlesip voltron olunur tabi yemekler gelene kadar.

bi de bu mekanda masanizi tanimadiginiz insanlarla paylasmak zorunda oldugunuzdan ötürü (ki bunlar ya ögrencidir ya asker) hos bi muhabbet ortami da olabilir
  • yeni bir su markası. sodyumsuz olduğu yazıyor. çok ilginç bir şekilde tadı tuzludur.
  • titra tarafından geliştirilmiş, ilk uçuşunu yapan, sivil ve askeri alanda kullanılmaya hazır insansız helikopter. tanıtım linki.

bizimkiler hongkong merkezli bir teknoloji şirketi ile birlikte pilotlu helikopteri pilotsuza çevirdiler, iha oldu yani. birkaç seneye tamamen yerli üretime geçerler. ama savunma teknolojisinde esas bomba bambaşka bir yerden gelecek.

(bkz: armol)
  • eski zamanlarin fla$ kot markasi. artik pek yok niyeyse, bir de jorda$ vardi.
  • alpin, bir ırk/topluluk adıdır. hazar denizi yakınlarındaki dağlık alanlarda yaşamışlardır. yapılan araştırmalar sonucu türk oldukları ve türklerin en eski ataları olduğu ortaya çıkmıştır. aynı zamanda avrupa'daki alp dağları'nın isminin kaynağı da bu türk topluluğu olan alpinlerdir.
  • yeni bir su markası. 50 cl lik su vermekten yüksünüp 33cl liksu veren catering firmalarının, otellerin benzeri yerlerin kurumların yeni göz bebeği olabilirler zira 20 cl lik suları var bunların. tadı bildiğin havuz suyu, klor kokuyor, genizde acı tat bırakıyor. toros suyu imiş bir de.
  • çok da yeni olmayan, membaı hayat su'larının aynı kaynağından yani toroslardan olan su.

önceleri hayat su vardı. ulukışla'dan pozantı'ya giriş yaparken sağda kalırdı "şekerpınar"ı. orasıydı kaynağı. o zamanların en nadide yeriydi benim için. o suyu içmek tatil demekti, lezzet demekti, şimdi ise çocukluğum demek.

alpin de aynı kaynaktan gelmekte. tadını kıyaslamıyorum ama bulduğum yerden kasa kasa aldığım bir gerçek.

zevkler vs renkler.
hesabın var mı? giriş yap