• platformunda satış yapanlar açısından "kargo" operasyonlarında iyileştirme yapması gereken e-pazaryeri.

normalde farklı kargo firmaları ile gönderim yaptığımız ürünleri "hadi bu sefer de kargo hizmetini kendilerinden alalım da görelim süreç ve fiyat nasıl işliyor?" diyerek, göndereceğimiz ürün için kendilerinden kargo hizmeti aldık. etiketini filan basarak, kargonun (mng kargo - kargo firmasını seçme hakkı vermiyordu, otomatik olarak bu firma çıktı) yolunu tuttuk. ancak, kargo şubesine ulaştığımızda, yetkili arkadaş "bu kod bize ait değil yurtiçi kargo'ya ait" diyerek işlemin muhtemelen olmayacağını ama yine de sistem üzerinde deneyeceğini beyan etti.

sistem ise kendilerine maalesef izin vermedi. yani kargoyu veremedik. sonrasındaysa, ürünle beraber yurtiçi kargo'nun yolunu tutarak, onlardan da bilgi almak istedik. şubedeki yetkiliye durumu anlattığımızda, kendilerinin amazon ile çalıştığını ancak elimizde bulunan kodun yurtiçi kargo kodu olmadığını, daha önce de benzer şikayetlerle farklı kişilerin kendilerine geldiğini beyan etti. çözüm olarak ise amazon ile görüşmemizi veya farklı bir kod ile yeniden denememizi talep etti.

o kadar vakti olmayan bizler ise kendi çalıştığımız firmaya giderek, kargomuzu teslim ettik. hatta amazon'un çıkardığı kargo bedelinden daha da düşük bir fiyat verdik.

şimdi, amazon.com.tr'ye sunabileceğimiz iyileştirme önerileri şu şekilde olabilir;

*etiketlerin .zpl formatında değil de mümkünse pdf formatında çıkması.
    *kargo firması seçim hakkı verilmesi. tek bir firmaya bağlı kalınması, şu dönemde, pek de akıllıca değil. hatta kolaygelsin ve agt'nin de sisteme entegre edilmesi.
    *kargo fiyatlarının daha uygun olması.
    *kargo kodu oluşturma ve bunların kargo firmaları ile doğru bir şekilde paylaşımının sağlanması.
    *kargoların adresten alınması için gerekli organizasyonun sağlanması.

herkese iyi alışverişler dileğiyle...
  • aynı siparişin dağıtımını firmalara bölen site. operasyonel nedenleri olduğunu düşünüyorum ama kolay gelsin'e verdikleri kısım taahhüt ettikleri gün gelirken diğer kısmını agt'ye verdikleri için ve agt her zaman olduğu gibi geç kaldığı için siparişin bir kısmı elimde diğer kısmı yok. gecikme problemi bir yana kolay gelsin'le gelen siparişi kullanmam için agt'ye teslim ettikleri ürüne ihtiyacım var. bu da sana geri bildirim olsun sevgili amazon.

agt sayfasında siparişimi kontrol ediyorum, ziyarete geldik yoktunuz diyor. hadi sokağa çıkma yasağını geçtim ama bir de kanıt olarak fotoğraf koymuşlar benim evimle alakası olmayan bir yer, istanbulda rastgele bir yer çekmişler ve koymuşlar.

seviliyorsun amazon ama en kısa zamanda tüm dağıtım operasyonunu kolay gelsin'e devredersen biraz daha sevileceksin.

bu arada amazon överken aslında kolay gelsin övüyoruz, bunu da dikkate almanız lazım.
  • bugün verdiğim 7-8 kitaplık tek parça bir siparişi, tüm kitapların satıcısı amazon olmasına ve kitapların tamamı stokta olmasına rağmen 3 parçaya bölen ve o şekilde kargolayan site.

bana bir ek maliyeti yok ama neden böyle yaptılar merak ettim.
  • yalnız adamlar hayır kurumu gibi güntekin...

prime'a kargo bedava olması ve akşam sipariş verip, ertesi gün gelme olayı çok hoşuma gidiyor. bu da yetmiyor, bazen 100 lira'ya 30 lira indirim gibi fantastik kampanyalar da yapıyorlar.

evin temizlik ve kuru gıda ihtiyaçlarını da amazon'dan almaya başladım. en son kağıt havlu ve müsli aldım mesela...

allah razı olsun jeff, yolda görsem bir lahmacun, yanında da ayran ısmarlarım. büyük adamsın.
  • kart bilgilerini kaydetmeden alışverişe izin vermeyen site.

mesela ben kart bilgilerimi kaydetmeden alışveriş yapmak istiyorum. buna imkan tanımamış olmamaları saçma geliyor. kişisel verileri koruma kapsamında kart bilgileri kaydedilmeden de alışveriş yapabilme hakkım var. hemen gidip cimer'e yazayım. sevgili amazon yöneticileri, bunu okuyorsanız benim gibi ruh hastalarının önerilerini dikkate almalısınız. yoksa siz bilirsiniz yani.
  • amazon, türkiye pazarına girmeden önce amerika sitesinden bir dell bilgisayar almıştım. ürünü bir süre kullandıktan sonra hoparlöründe sorun çıkmıştı. her defasında servis gelip işlem yapıyordu ama bir türlü düzelmiyordu. belirli aralıklarla 2 yıl boyunca kullandım bilgisayarı. en sonunda amazon'la iletişime geçmiştim. dedim böyleyken böyle. verimli kullanamıyorum bilgisayarı. çok özür dileyerek 2 yıl önce aldığım bilgisayarın ücretini, daha ben ürünü göndermeden anında kartıma iade etmişlerdi. bu büyük bir şoktu benim için.

türkiye pazarına girdiklerinden beri alışveriş yapıyorum. hiç iade edeceğim bir sorunla karşılaşmadım. ta ki geçen haftaya kadar. aldığım bir üründe sorunla karşılaştım. türkiye'deki herhangi bir siteyle muhatap olsam en az 4-5 ay uğraşmam gerekecekti. hakem heyeti vs. durumu anlattım. anında iade talebi oluşturup evimden kargoyu aldılar ve 72 saat içinde paramı iade edeceklerini söylediler. tekrar bir şok yaşadım.

artık bir ürün alacağım zaman, daha pahalı olsa bile amazon'u tercih ediyorum. diğer siteler benim için yok hükmündedir. teşekkürler amazon.

not: satıcısı amazon olan ürünlerden bahsediyorum. alışveriş yaparken satıcı kısmından amazon.com.tr'yi seçerek kanser olmaktan kurtulabilirsiniz.
  • akşam onda verdiğin siparişi sabah dokuzda getiren kargo konusunda aşmış firmadır. özellikle elektronik alışverişinde sahibinden hepsi burada gibi sitelerde daha ucuz olsa bile üçe beşe bakmadan buradan sipariş ediyorum. çünkü sonrasında yaşayacağım olası bir sorunda burada rezalet başlığı açmama gerek kalmadan çözüleceğine güveniyorum.
    ayrıca prime üyeliği aylık 8 liraya hem prime video hem ücretsiz kargo sağlıyor. bir de twitchte ücretsiz abonelik hakkı veriyor.
    türk firmalarını müşteri memnuniyeti konusunda ders alması gerek
  • geçen haftalarda buraya prime teslimat seçeneğini bir türlü göremediğimi yazmıştım. satıcı fark etmeksizin amazon.com da satsa sadece standart teslimat vardı. n11.com teslimatı yani. ürünün ne zaman geleceği belli olmayan.

neyse lafı uzatmamayım. eski entry'i çok yazan olduğu için silmiştim. şimdi olay şu ki ben bunu çözdüm. yani amazon çözdü. sistemleri nasıl bilmiyorum ama aynı sorunu yaşayan varsa müşteri hizmetlerine yazsın. ben yazdım sistemde bir sorun vardır dediler, kapadım sonra bir mail geldi prime özellikleri vs diye. sonra baktım ki artık bugün teslimat ya da ertesi gün teslimat seçenekleri gözükmeye başladı. sabah aldığım şey akşam elime geliyor harika *
  • istanbulun merkezinde olmama rağmen dun öğlen 12 gibi verdiğim sipariş henüz teslim edilmedi. teorik olarak 22.00a kadar teslim süreleri var ama herkes gece verdim siparişi sabah 10da elimdeydi derken bana garezin mi var amazon?
  • dün akşam 19 da satın aldığım ürünü bugün 11 de izmir'in merkezden uzak bir ilçesine gelmesini sağlamış şirket.

ama ne yazık ki anneler günü hediyesi olarak aldığım ürünü zamanında veremeyeceğim.

şöyle ki;

evim dağların ötesinde, herşeye uzak hiçliğe yakın bi yerde olduğundan en erken pazartesi teslim edilebilir duruyordu.

teslimat seçimleri arasında a101 hub counter diye bir şey vardı. ilçe merkezindeki bi a101 e teslim edecekler, ben de gidip alacağım. bu durumda ürünü nerdeyse 24 saat içerisinde teslim alacaktm. bunu seçtim.

amazon harika sistemiyle saat 19:00 da verilmiş siparişi kolaygelsin'e teslim etti, arada kaç tane aktarma geçti bilmiyorum. hiçbirinde sorun çıkmadı sanırım.

ama her zincir en gerizekalı halkası kadar zekidir.

neticede ürün saat 11 de amazon hub counter olarak seçilen a101 e gelmiş, ama a101 in böyle bir iş yaptığını bilmeyen kasiyeri "bu kargo bize gelmemiş" diyerek kabul etmemiş.

tabii bu durumda ürünü oraya bırakamayan, üstelik teslim seçeneği a101 olduğundan telefonumu da göremeyen kolaygelsin elemanı da kalan işlerine devam ederek kim bilir nereye gitti.

kolaygelsin "yapacağımız birşey yok, adres değişikliğini amazon'dan yapacaksınız" dedi, amazon "hemen hallediyoruz salı'ya kadar gelmezse paranız iade" dedi, bunlar zaten olması gereken şeyler. ama sonuçta ben fırsatım olduğu halde zamanında hediyemi veremeyeceğim.

yani diyeceğim, amazon harika da olsa, kolaygelsin süper de çalışsa, zincirin içinde yapması gereken işten habersiz bi salağa her zaman denk gelebilirsiniz.

dünya böyle bir yer.*
hesabın var mı? giriş yap